Şirketten Duyurular...

TURCAS 2016 GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

TURCAS PETROL A.Ş. 2016 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

 

Turcas Petrol (BİST:TRCAS) 2016 Mali Yılına İlişkin Genel Kurul Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ile Yönetim Kurulu Üyeleri Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Ayşe Botan Berker, Mehmet Sami ve Matthew J. Bryza’nın katılımıyla 3 Mayıs Çarşamba günü Conrad Hotel’de gerçekleştirildi.

 

2016 yılı mali sonuçlarına ve 2017 yılı hedeflerine yönelik bilgi veren Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy; yaptığı açılış konuşmasında “2016 yılı hem ulusal hem de uluslararası düzlemde çeşitli zorlukların yaşandığı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Ancak bu tehditler milli birliğimizi güçlendirdi ve beraberce krizlerin üstesinden gelebileceğimizi gösterdi. Karanlık günlerde uluslararası ortaklarımızla yakın iletişimde kalarak Türkiye’nin tarihi boyunca her türlü zorluğun üstesinden gelebilen bir ülke olduğu ve uzun vadede güçlü büyümesini sürdüreceği konusunda mutabık kaldık. 2017, mevcut değerlerimizi koruyarak daha güçlü bir Türkiye için çalışmalarımızı sürdüreceğimiz bir yıl olacak. Bu yolda Turcas olarak elimizden gelen gayreti göstererek, yatırım ve istihdamın artması için üzerimize düşeni yapacağız. dedi.

 

Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ise; “Turcas olarak geleceğe yönelik yatırım planlarımıza hız kesmeden devam ettiğimiz ve kurumsal yönetim alanında yeni başarılara imza attığımız bir yıl oldu. Akaryakıt iş kolundaki güçlü performans sayesinde 2016 yılını kârlılıkla tamamladık.” dedi. Batu Aksoy Turcas’ın ileriye dönük planlarını ise “Şirketimiz, elektrik üretim alanındaki portföyünü jeotermal başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları ile çeşitlendirerek ve coğrafi genişlemeye odaklanarak değer yaratmayı hedeflemektedir. Bu genişleme yurt dışında kurulu enerji ve teknoloji şirketlerine ortak olmaktan yeni enerji projeleri geliştirmeye kadar çeşitli girişimler içerebilecektir.” sözleriyle dile getirdi.

Akaryakıt Sektörünün Öncü Kuruluşlarından: Shell & Turcas

Akaryakıt ve Madeni Yağlar iş kolundaki ortaklığımız Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), satış hacmi bazında 2016 yılında sektörün üzerinde büyüme göstererek 16,8 milyar TL satış hasılatı ve 242 milyon TL net kâr elde etti. Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde 1.017 istasyonuyla günde 1 milyondan fazla kişiye hizmet veren STAŞ, 2016 yılsonu itibarıyla benzin satışlarında %25, madeni yağ satışlarında ise %18’lik pazar payı ile liderliğini devam ettirmiştir. STAŞ, yine aynı dönemde kanopi altı (akaryakıt istasyonlardaki satışlar) ve taşıt tanıma sistemleri üzerinden yapılan benzin ve dizel satışları baz alındığında da %20,9 pay ile pazar lideri konumuna ulaşmıştır.

 

Elektrik Piyasasındaki Yükselen Değer: RWE & Turcas

Elektrik üretimi iş kolundaki ortaklığımız RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. (RTG)’ye ait, Türkiye’deki en yüksek verimliliğe sahip doğalgaz kombine çevrim elektrik santrallerinden biri olan 800 MW kurulu güçteki Denizli santralimizin net satışları yüksek kapasite kullanım oranı sayesinde 2016 yılında 801 milyon TL’ye ulaşmıştır.


Turcas’ın Yenilenebilir Enerji Yatırımı: 18 MW Aydın Jeotermal Enerji Santrali

Elektrik üretim portföyümüzü yenilenebilir kaynaklarla çeşitlendirme stratejimize paralel olarak Mayıs 2016’da jeotermal enerji alanındaki iştirakimiz Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. (TKJ)’deki hisse oranımızı %46’dan %92’ye yükselttik ve hakim ortak konumuna ulaştık. TKJ bünyesinde yer alan Aydın Kuyucak’taki 18 MW kurulu güçteki jeotermal enerji santrali yatırımımızda 2016 yılında hedeflediğimiz jeotermal kaynağa ulaştık ve 6’sı üretim, 2’si reenjeksiyon olmak kaydıyla 8 başarılı sondaj gerçekleştirdik. 71 milyon ABD Doları toplam yatırım bütçesine sahip söz konusu projenin finansmanı için 2016 yılı içerisinde 14 yıl vadeli 57 milyon ABD Doları tutarında proje finansmanı kredisini de sağladık ve kullanımlarını gerçekleştirmeye başladık. 2017 yılının son çeyreğinde 18 MW Aydın jeotermal enerji santralimizin faaliyete geçmesi için tüm gücümüzle çalışmaktayız.

 

Turcas Petrol A.Ş. Hakkında

86 yıllık köklü geçmişi ve çeşitlendirilmiş portföyü ile Turcas (BİST:TRCAS), Akaryakıt/Madeni Yağlar, Konvansiyonel Enerji ve Yenilenebilir Enerji alanlarında hizmet veren bir yatırım şirketidir. Türkiye enerji sektöründeki sürdürülebilir performansı ve gerçekleştirdiği başarılı işbirlikleriyle uluslararası kurumsal kültüre sahip olan Turcas’ın iştiraklerinden Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.017 adet Shell markalı istasyon ağı ve 2015 yılında gerçekleştirdiği 16,8 Milyar TL satış hasılatı ile Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biridir. Turcas’ın Alman enerji devi RWE ile kurduğu ortak girişim şirketi RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise, 600 Milyon Euro yatırımla Türkiye’nin en büyük, en verimli ve çevreci santrallerinden biri olarak 2013 yılında işletmeye aldığı 800 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin sahibi ve işletmecisidir. Jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi projeleri de geliştiren Turcas, bir diğer iştiraki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Aydın’da jeotermal enerji santrali yatırım planını yürütmektedir. Turcas ve iştirakleri toplamda 705 kişiye istihdam sağlamaktadır.  

 

TURCAS PETROL, “KADINLARLA GÜÇLENDİRİLMİŞ YÖNETİM KURULU ÖDÜLLERİ”NDE ÜST ÜSTE ÜÇÜNCÜ KEZ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Turcas Petrol, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 2014 yılından bu yana düzenlenen “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülleri”nde üst üste

üçüncü kez ödüle layık görüldü.

 

85 yıllık köklü geçmişiyle enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Turcas Petrol, enerji yatırımlarındaki başarılı performansının yanı sıra kurumsal yönetim alanında da kendini yenilemeye devam ediyor. 7 kişiden oluşan Yönetim Kurulu’nda 2’si Bağımsız olmak üzere 3 kadın Yönetim Kurulu Üyesi (Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Ayşe Botan Berker, Neslihan Tonbul) bulunan Turcas Petrol, Bağımsız Kadın Direktörler Projesi kapsamında hazırlanan üç ayrı endekste de Türkiye’de halka açık 417 şirket arasında ilk 5 içerisinde yer aldı. Güçlendirilmiş Kadın Endeksi’nde Türkiye 2.’si, Cinsiyet Çeşitliliği Endeksi’nde Türkiye 2.’si ve Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri Oranı’nda Türkiye 4.’sü olan şirket, halka açık enerji şirketleri arasında kadınların yönetiminde en çok söz sahibi olduğu şirket unvanını korudu. Türkiye genelinde ise; geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de ikinciliği kimseye kaptırmadı. 

10 Şubat 2016 Çarşamba günü Zorlu PSM’de gerçekleştirilen III. Türkiye Kadın Direktörler Konferansı, ana tema konuşmacısı olan CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa yaptığı konuşmayla büyük beğeni topladı. “Kadınlar dünyayı baş aşağı çevirebilirler mi, beraber eşit bir düzen kurmak için bunu başarabilir miyiz?” diye soran Çapa, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerini değerlendirirken kadın-erkek eşitsizliğine vurgu yaptı. Çapa sözlerini noktalarken, “Aslında cinsiyetten bağımsız olarak sadece ‘insan olma’ onuru nedeniyle başarılı kadınların tepe yönetimlerdeki yeri desteklenmeli.” dedi.

Turcas Petrol adına ödül alan Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ise, yaptığı konuşmada “Turcas’ta kadın çalışan oranı %48 düzeyindedir. Bu ödüle 3. kez layık  görüldüğümüz için son derece gururluyuz. Burada belki de kız babası olmanın rolü olmuş olabilir. Ben de geleceği kurtarmak için bütün işverenleri kızlarını düşünmeye çağırıyorum.” dedi.

 

Sabancı Üniversitesi liderliğinde geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Bağımsız Kadın Direktörler Projesi, kadınların yönetim kurullarındaki konumunun güçlendirilmesi ve bu sayede yönetim kurullarının daha etkin çalışmasını hedefliyor. Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi, Borsa İstanbul’a kayıtlı şirketler arasında yönetim kurulunda kadınların varlığı, komite üyelikleri, profesyonel kadın yöneticilerin varlığına göre yapılan değerlendirmelere göre belirleniyor. Türkiye’de Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık 417 şirket arasında yapılan kapsamlı değerlendirme neticesinde, bu yıl Türk Tuborg birincilik, Turcas Petrol ikincilik, Burçelik Vana Sanayi üçüncülük, Sanifoam Sünger Sanayi dördüncülük ve Credit Factoring beşincilik ödüllerine layık görüldü.

 

Turcas Petrol A.Ş. Hakkında:

 

2016 yılı itibarıyla 85 yılı geride bırakan Turcas (BİST:TRCAS), Türkiye’nin öncü petrol ve enerji odaklı yatırım şirketidir. Turcas’ın Shell Türkiye ile akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründe kurduğu ortak girişim şirketi Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.049’un üzerinde Shell markalı istasyon ağı ve 2014 yılında gerçekleştirdiği 16 Milyar TL satış hasılatı ile Fortune 500 sıralamasına göre Türkiye’nin en büyük 8. şirketidir. Turcas’ın Alman enerji devi RWE ile kurduğu ortak girişim şirketi RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise, 600 Milyon Euro yatırımla Türkiye’nin en büyük, en verimli ve çevreci santrallerinden biri olarak 2013 yılında işletmeye aldığı 775 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin sahibi ve işletmecisidir. Jeotermal, güneş, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi projeleri de geliştiren Turcas, bir diğer iştiraki Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Aydın’da jeotermal enerji santrali yatırım planını yürütmektedir.

 

Turcas Petrol A.Ş. – Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri’nin Özgeçmişleri

Banu Aksoy Tarakçıoğlu, 2005 yılından bu yana Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Üyeliği’ni, 2010 yılından itibaren de Riskin Erken Saptanması Komite Üyeliği’ni yürütmektedir. 1998-2000 yılları arasında ConocoPhillips firmasında Eurasia İş Geliştirme Bölümü’nde çalışan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, grup içi iştiraklerden Shell Petrol A.Ş.’nin ve ilişkili firmalardan Aksoy Holding A.Ş., Aksoy Holding Gayrimenkul Yatırım Şirketleri, Aksoy Enternasyonal Ticaret A.Ş. ve Conrad İstanbul Oteli (Yeditepe Beynelmilel Otelcilik Turizm ve Ticaret A.Ş.)’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Petrol Platformu Derneği (PETFORM), Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Endeavor Derneği Üyesi olan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1997 yılında mezun olduktan sonra ABD’deki University of California at Berkeley’de Finans Eğitimi almıştır. İyi derecede İngilizce bilen Banu Aksoy Tarakçıoğlu, evli ve bir çocuk annesidir.

Dr. Ayşe Botan Berker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra, ABD’deki University of Delaware’de ekonomi üzerine yüksek lisans yapmış, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine doktorasını tamamlamıştır. Berker, kariyerine 1978 yılında T.C. Merkez Bankası’nda başlamış, Ödemeler Dengesi’nden Sorumlu Müdür Yardımcılığı, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Uluslararası Kuruluşlar Müdürlüğü ve Londra Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir. 1999 yılında T.C. Merkez Bankası’ndan ayrılmadan önce, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1999 – 2012 yılları arasında Fitch Ratings İstanbul ofisinde Genel Müdür olarak görev yapan Berker, grup dışı firmalardan Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer almaktadır. Berker, kredi derecelendirme, risk değerlemesi, ödemeler dengesi, dış borç yönetimi, sermaye piyasaları, kambiyo düzenlemeleri ve AB ilişkileri konularında uzmanlaşmıştır. 2012 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Berker’in, aynı zamanda Denetim ve Riskin Erken Saptanması Komite Üyelikleri bulunmaktadır. Grup dışı firmalardan Rhea Girişim’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Berker, Bahçeşehir ve Marmara Üniversiteleri’nde finans alanında ders vermektedir.

Neslihan Tonbul, 30 yılı aşkın uluslararası işletme deneyimine sahip kıdemli bir finans ve pazarlama yöneticisidir. Kariyerine 1983 yılında Irving Trust Company (şimdiki adı The Bank of New York Mellon) bünyesinde başlayan Tonbul, kredi pazarlama, risk yönetimi ve yeni iş geliştirme konularında uzmanlaşmıştır. 2009 yılında Yaşar Holding Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Tonbul, ardından Prysmian Kablo’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yeni Zelanda Ekonomik Kalkınma Ajansı Danışmanlığı görevlerini üstlenmiştir. Rutgers Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümünden lisans, Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University’den ise Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecesi bulunan Tonbul, sivil toplum faaliyetleri kapsamında American Research Institute in Turkey (ARIT) ile Young Presidents Organization (YPO) İstanbul Bölge Başkanlığı’nın aktif bir üyesi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Mütevelli Heyeti Üyesi’dir. Tonbul aynı zamanda Türk – Amerikan İş Forumu kurucularındandır ve İngiltere merkezli FSTC (Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı) Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi’dir. 2013 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Tonbul’un aynı zamanda Denetim ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyelikleri bulunmaktadır. Son olarak Cambridge Family Enterprise Group’ta Kıdemli Danışman görevini üstlenen Tonbul, iyi derecede İngilizce, Fransızca ve Azerice bilmektedir.

TURCAS FAALİYET RAPORU GALAXY ÖDÜLÜ İLE TAÇLANDI

Türkiye’nin köklü enerji şirketlerinden Turcas, 2014 yılı Faaliyet Raporu’ndaki yaratıcı kapak uygulaması ile Bronz Galaxy Ödülü’ne layık görüldü. 700 ayrı raporun değerlendirildiği yarışmada, Hüseyin Avni Lifij’in klasik yağlı boya eserleri ile genç fotoğraf sanatçılarının çalışmalarını buluşturan Turcas Faaliyet Raporu rakiplerinden sıyrılmayı başardı.

2014 Turcas Faaliyet Raporu, iletişim alanında dünyanın en saygın kurumlarından MerComm tarafından düzenlenen Galaxy Awards bünyesinde “Kapak – Özel Uygulama” alanında Bronz ödüle layık görüldü. Reklam, broşür, dizayn, pazarlama kampanyaları, yeni ürün tanıtımları, promosyon, özel etkinlikler ve web siteleri gibi farklı kategorilerden oluşan yarışma, dünyanın önde gelen kurumsal iletişim ajanslarından 46 üst düzey yöneticinin üyeliğini yaptığı bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Yaratıcılık, verimlilik, performans ve başarı olmak üzere 3 ayrı kriter ışığında yapılan puanlamada,  bu yıl 24 ülkeden toplam 128 ajans ve 700 şirketin hazırladığı 2014 yılı Faaliyet Raporları kıyasıya mücadele etti.

“Enerjiye Değer Katma Sanatı” mottosunun ele alındığı raporda,  II. Meşrutiyet Dönemi’nin ünlü ressamlarından Hüseyin Avni Lifij’in güneşli eserlerinden oluşan bir seçki, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü 2. sınıf öğrencilerinin objektifinden yeniden yorumlanmıştı. Bu paralelde hazırlanan kapakta ise, Lifij’in Gurûp Vakti isimli tablosu ile Marmara Üniversitesi öğrencilerinden Yağız Kocabıyık’ın Helios isimli fotoğraf çalışması özel bir baskı uygulaması ile biraraya getirilmişti.    

Raporun hazırlanmasında büyük emeği geçen Finar Kurumsal ile ödül sevincini paylaşan Turcas yetkilileri,  sadece enerji alanında değil her alanda yenilikçi fikirlere açık olmanın önemine değindi. 

 

Turcas Hakkında:

84 yıllık köklü geçmişiyle Turcas (BİST:TRCAS), Türkiye’nin öncü petrol ve enerji odaklı yatırım şirketidir. Turcas’ın Shell Türkiye ile akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründe kurduğu ortak girişim şirketi Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.049’un üzerinde Shell markalı istasyon ağı ve 2014 yılında gerçekleştirdiği 16 Milyar TL satış hasılatı ile Fortune 500 sıralamasına göre Türkiye’nin en büyük 8. şirketidir. Turcas’ın Alman enerji devi RWE ile kurduğu ortak girişim şirketi RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise, 600 Milyon Euro yatırımla Türkiye’nin en büyük, en verimli ve çevreci santrallerinden biri olarak 2013 yılında işletmeye aldığı 775 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin sahibi ve işletmecisidir. Jeotermal, güneş, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi projeleri de geliştiren Turcas, bir diğer iştiraki Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Aydın’da jeotermal enerji santrali yatırım planını yürütmektedir.

TURCAS 2015 GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Turcas Petrol (BİST:TRCAS) 2015 Mali Yılına İlişkin Genel Kurul Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ile Yönetim Kurulu Üyeleri Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Ayşe Botan Berker ve Matthew Bryza’nın katılımıyla 3 Mayıs Salı günü Conrad Hotel’de gerçekleştirildi.

2015 yılı mali sonuçlarına ve 2016 yılı hedeflerine yönelik bilgi veren Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy; yaptığı açılış konuşmasında “Volatilitenin arttığı, belirsizliklerin yatırım kararlarını etkilediği bir ortamda, Turcas olarak uzun vadeli stratejilerimizi uygulamaya kararlılıkla devam ettik. Önümüzdeki yıllarda da tüm iştiraklerimizde sürdürülebilir kalkınma hedefi ile çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. Erdal Aksoy toplantının sonunda, 2013-2015 yılları arasında Turcas Petrol Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yürüten Neslihan Tonbul’a katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti ve görevi devralacak Mehmet Sami için ise kendisini yeniden aralarında görmekten dolayı mutlu olduğunu belirtti.   

Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ise; “Kurumsal yönetimi içselleştirmiş bir şirket olarak, Şirketimizin Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu’nu 2015 yılı itibarıyla (10 üzerinden) 9,35’e yükseltmeyi başardık. Bu sonuç, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’ne dahil Türkiye’nin en büyük ve kurumsal 46 şirketi arasında Turcas’ı 13., enerji şirketleri arasında ise 2. Sıraya taşımıştır.” dedi. Batu Aksoy, 2016 – 2020 döneminde, uzun vadeli portföy çeşitlendirme stratejileri doğrultusunda, ülkemizde ve yakın coğrafyada hidroelektrik, kömür, jeotermal, güneş ve rüzgara dayalı elektrik üretimi, çeşitli kaynaklardan gaz tedariki yatırım fırsatlarını yakından takip etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Akaryakıt Sektörünün Öncü Kuruluşlarından: Shell & Turcas

Turcas’ın akaryakıt piyasasındaki iştiraki Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), bayi sözleşmelerinin önemli kısmının yenilenmesine odaklandığı 2015 yılında sektördeki lider konumunu korudu. 2015 yıl sonu itibarıyla benzin satışlarında %24 ve madeni yağ satışlarında %25’lik pazar payına sahip olan STAŞ, benzin ve dizel satışlarının toplamından oluşan beyaz ürünler pazarında %16'lık pay ile EPDK verilerine göre üçüncü sırada yer aldı.

Elektrik Piyasasındaki Yükselen Değer: RWE & Turcas

RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesindeki Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali, operasyonda 2,5 yılı geride bıraktı. Sergilediği kusursuz teknik performans ile ICCI 2015 Enerji Ödülleri’nde de bir önceki yıl olduğu gibi ‘Termik Enerji Santralleri’ kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu. RWE & Turcas Denizli Santrali, son olarak Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından ikincisi düzenlenen "Çevreci Tesis Ödülleri"kapsamında ödüle layık görülen beş tesisten biri olma başarısını gösterdi.

Yenilenebilir Enerji Alanındaki Turcas Yatırımları

Jeotermal enerji alanında, %46 oranındaki dolaylı iştirakimiz Turcas & BM Kuyucak Elektrik Üretim A.Ş. (“TBK”), Aydın ili Kuyucak-Pamukören ilçesinde 18 MW’lık Jeotermal Elektrik Santrali (JES) projesi kapsamında şimdiye kadar 4 üretim kuyusunun ve 1 reenjeksiyon kuyusunun sondajını başarıyla tamamladı. Öte yandan, 1 Mart 2016 tarihinde TBK ile TSKB arasında 15 milyon Euro ve 40,5 milyon ABD Doları tutarında nakdi ve 10 milyon Türk Lirası tutarında gayrinakdi, azami 30 ay anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 14 yıl vadeli kredi sözleşmesi imzalandı ve böylelikle projenin finansmanı sağlandı.

Turcas Petrol A.Ş. Hakkında

85 yıllık köklü geçmişi ve çeşitlendirilmiş portföyü ile Turcas (BİST:TRCAS), öncü petrol ve enerji şirketlerine iştirak eden petrol ve enerji odaklı bir yatırım şirketidir. Türkiye enerji sektöründeki sürdürülebilir performansı ve gerçekleştirdiği başarılı işbirlikleriyle uluslararası kurumsal kültüre sahip olan Turcas’ın iştiraklerinden Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.034 adet Shell markalı istasyon ağı ve 2015 yılında gerçekleştirdiği 15,4 Milyar TL satış hasılatı ile Fortune 500 sıralamasına göre Türkiye’nin en büyük 8. şirketidir. Turcas’ın diğer bir iştiraki olan RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise, 775 MW kurulu gücündeki kapasiteli Denizli Santrali ile Türkiye’nin en büyük, en verimli ve çevreci santrallerinden biri olarak doğalgazdan elektrik üretimine devam etmektedir. Hidroelektrik, jeotermal, kömür, güneş ve rüzgar enerjisi projeleri de geliştiren Turcas, bir diğer iştiraki Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Aydın’da jeotermal enerji santrali yatırım planını yürütmektedir. Turcas ve iştirakleri, 2015 yıl sonu itibarıyla toplam 597 kişiye istihdam sağlamıştır.

TURCAS, ÜST ÜSTE İKİNCİ KEZ “KADINLARLA GÜÇLENDİRİLMİŞ YÖNETİM KURULU ÖDÜLÜ”NE LAYIK GÖRÜLDÜ

Turcas Petrol, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından yürütülen “Bağımsız Kadın Direktörler Projesi” kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülleri”nde üst üste ikinci yıl da ödüle layık görüldü.

83 yıllık köklü geçmişiyle enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Turcas Petrol, enerji yatırımlarındaki başarılı performansının yanı sıra kurumsal yönetim alanında da kendini yenilemeye devam ediyor. 7 kişiden oluşan Yönetim Kurulu’nda 2’si Bağımsız olmak üzere 3 kadın Yönetim Kurulu üyesine (Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Ayşe Botan Berker, Neslihan Tonbul) yer veren Turcas Petrol, Bağımsız Kadın Direktörler Projesi kapsamında hazırlanan üç ayrı endekste de Türkiye’de halka açık 422 şirket arasında ilk 5 içerisinde yer aldı. Güçlendirilmiş Kadın Endeksi’nde Türkiye 2.’si, Cinsiyet Çeşitliliği Endeksi’nde Türkiye 3.’sü ve Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri Oranı’nda Türkiye 5.’si olan şirket, halka açık enerji şirketleri arasında kadınların yönetiminde en çok söz sahibi olduğu şirket unvanını korudu.

19 Kasım 2014 Çarşamba günü Sabancı Center’da gerçekleştirilen II. Türkiye Kadın Direktörler Konferansı, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Video aracılığı ile  yaptığı konuşmada “Kadınlarımız ekonomik ve toplumsal hayatta hak ettikleri yeri almadıkları sürece gelişmemiz mümkün olmayacaktır” diyen Babacan, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde ekonomik atılımını sürdürebilmesi için daha fazla kadın işgücüne ihtiyacı olduğunu vurguladı. 

Turcas Petrol adına ödül alan Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ise, yaptığı konuşmada “Turcas’ın bugünkü başarısında Turcas  Ailesi’ndeki kadınların rolü büyüktür. Şirkette kadın çalışan ve yöneticilerimize verdiğimiz değerin temelinde, dünyanın en büyük enerji şirketleriyle yaptığımız ortaklıkların son derece etkili olduğunu düşünüyorum. Türkiye’deki kadın yönetici oranı dünya ortalamasına nazaran hala düşük olmasına rağmen, bize bu ödülü kazandıran değerli kadın Yönetim Kurulu üyelerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Onların yaratıcı sinerjisi ile şirketimizi hedeflediğimiz noktadan daha ileriye taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

Sabancı Üniversitesi liderliğinde geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Bağımsız Kadın Direktörler Projesi, kadınların yönetim kurullarındaki konumunun güçlendirilmesi ve bu sayede yönetim kurullarının daha etkin çalışmasını hedefliyor. Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi, Borsa İstanbul’a kayıtlı şirketler arasında yönetim kurulunda kadınların varlığı, komite üyelikleri, profesyonel kadın yöneticilerin varlığına göre yapılan değerlendirmelere göre belirleniyor. Türkiye’de Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık 422 şirket arasında yapılan kapsamlı değerlendirme neticesinde, bu yıl Turcas Petrol, Türk Tuborg, Martı Otel ve Bursa Çelik ödüle layık görüldü.

 

Turcas Petrol A.Ş. – Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri

Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra  ABD’deki  University of California at Berkeley’de Finans Eğitimi almıştır. 2005 yılından bu yana Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Üyeliği’ni, 2010 yılından itibaren Riskin Erken Saptanması ve Kurumsal Yönetim Komiteleri’nin üyeliğini yürütmektedir. 1998-2000 yılları arasında ConocoPhillips firmasında Eurasia İş Geliştirme Bölümü’nde çalışan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Aksoy Holding A.Ş. ve Conrad İstanbul Oteli gibi grup bağlı ortaklıklarının ve Shell Petrol A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), Dış Ekonomik lişkiler Kurulu (DEİK), Petrol Platformu Derneği (PETFORM), Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Endeavor Derneği Üyesi olan Banu Aksoy Tarakçıoğlu,  evli ve bir çocuk annesidir.

Dr. Ayşe Botan Berker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra, ABD’deki University of Delaware’de ekonomi üzerine yüksek lisans yapmış, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine doktorasını tamamlamıştır. Berker, T.C. Merkez Bankası’nda başladığı kariyerinde Ödemeler Dengesinden Sorumlu Müdür Yardımcılığı, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Uluslararası Kuruluşlar Müdürlüğü ve Londra Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir. 1999 yılında Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1999 – 2012 yılları arasında Fitch Ratings İstanbul ofisinde Genel Müdür olarak görev yapan Berker, Merit Risk Yönetimi ve Danışmalık Hizmetleri A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer almaktadır. 2012 yılının Nisan ayından beri Turcas Petrol’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Berker, aynı zamanda Rhea Girişim’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta, Bahçeşehir ve Marmara Üniversiteleri’nde finans alanında ders vermektedir.

Neslihan Tonbul, 30 yılı aşkın uluslararası işletme deneyimine sahip kıdemli bir finans ve pazarlama yöneticisidir. Kariyerine 1983 yılında Irving Trust Company (şimdiki adı The Bank of New York Mellon) bünyesinde başlayan Tonbul, kredi pazarlama, risk yönetimi ve yeni iş geliştirme konularında uzmanlaşmıştır. 2009 yılında Yaşar Holding Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Tonbul, ardından Prysmian Kablo’da da Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yeni Zelanda Ekonomik Kalkınma Ajansı Danışmanlığı görevlerini üstlenmiştir. Rutgers Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümünden lisans, Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University’den ise Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecesi olan Tonbul aynı zamanda Türk – Amerikan İş Forumu kurucularındandır ve İngiltere merkezli FSTC (Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı) Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi’dir. 2013 yılının Mayıs ayından beri Turcas Petrol’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Tonbul, İngilizce’nin yanı sıra Fransızca ve Azerice bilmektedir.

 Turcas Petrol A.Ş. Hakkında:

 83 yıllık köklü geçmişi ve çeşitlendirilmiş portföyü ile Turcas Petrol A.Ş. (BIST:TRCAS), öncü enerji şirketlerine iştirak eden bir yatırım holdingidir.  Shell ile akaryakıt ve madeni yağlar alanındaki ortak girişim şirketi Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.050’nin üzerinde Shell markalı istasyon ağı ve 14 milyar TL satış hasılatı ile Fortune 500 sıralamasına göre Türkiye’nin en büyük 7.şirketidir. Alman enerji devi RWE ile ortak girişim şirketi RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise Türkiye’nin en büyük (775 MW), en verimli ve en çevreci doğalgaz kombine çevrim elektrik santrallerinden birini 600 milyon Euro yatırımla Denizli’de devreye almıştır. Turcas’ın BM Holding ile kurduğu ortak girişim şirketi Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. ise 2015 başında Aydın’daki jeotermal kaynak arama projesinde elektrik üretimi aşamasına geçmeyi planlamaktadır.

STAR RAFİNERİ A.Ş.'NDEKİ DOLAYLI HİSSELERİMİZİN SATIŞI HAKKINDA ÖZEL DURUM AÇIKLAMASI

Şirketimiz Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklığı Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş. ile Rafineri Holding A.Ş. arasında Turcas Grubu'nun SOCAR Turkey Yatırım A.Ş.’nde sahip olduğu %18,5 oranındaki hisselerin Rafineri Holding A.Ş.’ye satışı konusunda görüşmeler yapıldığı bilgisi 10.02.2014 ve 25.03.2014 tarihli Özel Durum Açıklamalarımız ile kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Söz konusu görüşmeler sonucunda, Turcas Grubu’nun SOCAR Turkey Yatırım A.Ş.’nde sahip olduğu %18,5 oranındaki hisselerin tamamının 59.390.000 ABD doları bedel ile Rafineri Holding A.Ş.’ye satışı konusunda taraflar arasında mutabakata varılmış olup, satış işlemi bugün itibariyle tamamlanarak hisse satış bedeli bağlı ortaklığımız Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş. hesaplarına intikal etmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Saygılarımızla,

TURCAS PETROL A.Ş.

ŞİRKETİMİZİN KURUMSAL YÖNETİM DERECELENDİRME NOTUNUN REVİZE EDİLMESİ HAKKINDA ÖZEL DURUM AÇIKLAMASI

Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş. (Kobirate) tarafından, 2014 yılı itibariyle Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme metodolojisine uygun olarak yapılan yıllık değerlendirme çalışması sonucunda Şirketimizin Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu 8.75’ten 9.09’a yükseltilmiştir (10 tam puan üzerinden).

Ana Başlıklar halinde derecelendirme çalışmasına bakıldığında; Pay Sahipleri bölümü 90.84, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık bölümü 91.89, Menfaat Sahipleri bölümü 90.81 ve Yönetim Kurulu bölümü 90.21 puan olarak değerlendirilmiştir (100’er tam puan üzerinden). Şirketimiz, önümüzdeki yıllarda da gerekli ilave iyileştirmeleri yaparak Kurumsal Yönetim İlkelerine uyumunu daha da üst seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir.

Saygılarımızla,

TURCAS PETROL A.Ş.

 

“2013 KADINLARLA GÜÇLENDİRİLMİŞ YÖNETİM KURULU ÖDÜLÜ” TURCAS PETROL’ÜN OLDU.

 

“2013 KADINLARLA GÜÇLENDİRİLMİŞ YÖNETİM KURULU ÖDÜLÜ” TURCAS PETROL’ÜN OLDU.

14 Kasım 2013, İstanbul - Turcas Petrol A.Ş., 82 yıllık deneyimiyle enerji sektöründeki önder konumunu korurken, sahip olduğu ödüllere çok önemli bir yenisini ekledi.

Turcas Petrol, “Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu” tarafından 2013 yılında ilk defa düzenlenen “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi”nde 1. sıraya yerleşerek "2013 Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülü”nü kazandı.

Borsa İstanbul (BIST)’a kayıtlı tüm şirketler arasında gerçekleştirilen çalışmada Yönetim Kurulu Endeksi’nde birinci sıraya yerleşen Turcas Petrol “Bağımsız Kadın Direktörler Projesi 2013”ün bu alandaki ödülünü almaya hak kazandı.

Karar Kalitesi İçin Yönetim Kurullarında Daha Fazla Kadın” sloganıyla yola çıkan Bağımsız Kadın Direktörler Projesi (BKD), kadınların yönetim kurullarındaki konumunun güçlendirilmesini ve bu yolla yönetim kurullarının daha etkin çalışmasını hedefliyor.

Ödüller belirlenirken;  şirketlerin yönetim kurullarında kadınların varlığı, komite üyelikleri, profesyonel kadın üyelerin varlığı, bağımsız kadın üyelerin varlığı ve yönetim kurulu başkanının kadın olup olmaması değerlendiriliyor ve belirli ağırlıklara göre puanlanıyor. Yapılan değerlendirmede Turcas Petrol, Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu ve Ağırlıklandırılmış Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi’nde birinci sırada yer aldı.

Turcas Petrol’e ödülü 14 Kasım 2013 Perşembe günü Conrad Otel’de gerçekleşen “1. Kadın Direktörler Konferansı”nda takdim edildi. Her biri alanında uzman olan Turcas Petrol Yönetim Kurulu’nun başarılı kadın üyeleri Ayşe Botan Berker, Banu Aksoy Tarakçıoğlu ve Neslihan Tonbul da ödül töreninde hazır bulundu.

Başarılarıyla Turcas Petrol’ü birinci sıraya taşıyan kadın Yönetim Kurulu Üyelerini tebrik eden Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, “Şirketimizin 80 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği enerji sektöründe yakaladığımız başarıda, yenilikçi vizyonlarıyla Yönetim Kurulumuzda yer alan kadın üyelerimizin payı yadsınamaz. Sahip olduğumuz sürdürülebilir başarıda bizleri hedeflediğimiz noktaya ve ötesine taşıyan değerli kadın Yönetim Kurulu üyelerimize Turcas Petrol Ailesi adına derin teşekkürlerimi sunuyorum. Bu önemli ödülü bizlere kazandıran kadın Yönetim Kurulu Üyelerimizin şimdiye kadar başardıklarına bakarak gelecekte başarılarımızın artarak devam edeceğine inancım tamdır” dedi.

Editöre Not: Bülten ekinde başarılı kadın yöneticilerin özgeçmişleri yer almaktadır. Ayrıca tören görselleri de bülten ekinde sunulmuştur.

Bilgi:                                                                                                    

Ayşe Botan Berker, ODTÜ İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını University of Deleware’da ekonomi dalında yapmış olup, Marmara Üniversitesi’nde finans dalında doktora çalışmasını tamamlamıştır. Uzun yıllar Merkez Bankası’nda üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 1999-2012 arasında Fitch Ratings Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Botan Berker ayrıca halen Bahçeşehir ve Marmara Üniversitelerinde finans alanında ders vermektedir.

Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of California at Berkeley’de finans eğitimi aldı. 1998–2000 yılları arasında Conoco Eurasia İş Geliştirme Bölümü’nde Hazar Denizi’ndeki enerji projelerinde çalışan Aksoy Tarakçıoğlu, 2005’ten itibaren Turcas Petrol ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulları Üyeliğini yürütüyor.

Neslihan Tonbul, Rutgers Üniversitesi Ekonomi ve Politika Bilimi'nden mezun olduktan sonra Tufts Üniversitesi'ne bağlı Fletcher School'da Hukuk ve Diplomasi üzerine master yaptı. Kariyerine Bloomingdale Corp'ta başlayan Neslihan Tonbul sırasıyla Irving Trust, New York Mellon Bank, Luxury Brands Consultant, 212 VC Partners şirketlerinde çeşitli pozsiyonlarda görev yaptı. İngilizce, Fransızca ve Azerice bilen Neslihan Tonbul, sivil toplum inisiyatiflerinde de aktif olarak yer almaktadır.

Turcas Petrol A.Ş. Hakkında :

82 yıllık geçmişi ile Turcas, bugün faaliyet gösterdiği alanlarda öncü konumda olan birçok şirkete iştirak eden bir holding konumundadır (BİST:TRCAS). 3Ç-2013 itibariyle 1.14 Milyar TL aktif büyüklük ve 726.7 Milyon TL öz sermayeye ulaşan, aynı dönem sonunda 41 Milyon TL net kar elde eden Turcas, Türkiye enerji sektöründeki sürdürülebilir performansı ve gerçekleştirdiği başarılı işbirlikleriyle uluslararası kurumsal bir kültüre sahiptir.

Turcas, liberalleşen Türkiye enerji piyasalarında; Shell ile birlikte Shell & Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar, Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi SOCAR ile birlikte STAR Rafineri A.Ş. bünyesinde petrol rafineri yatırım ve  Alman RWE ile birlikte RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde elektrik üretimi ve ticareti faaliyetlerini sürdüren entegre bir enerji şirketidir. Turcas aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel petrol rafinerisi ve bugün Akdeniz’e kıyısı olan en büyük akaryakıt depolama tesislerinden biri olan ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.’nin de ortağıdır.

www.turcas.com.tr

Detaylı bilgi için:

Turcas Petrol A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürü :

Selin Çınar Tunguç          (212)  259  00 00  selin.tunguc@turcas.com.tr

 

BEZE GROUP :

Hakan Özmen                   (532) 600 28 73   info4@bezegroup.org 

                                                                    www.bezegroup.org

 

80 YILLIK TARİHE DAMGASINI VURAN ÖZEL KİTAP...

TURCAS’IN ENERJİ DOLU 80 YILI…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sadece 8 yıl sonra (1931) temelleri atılan şirketin, iktisadi gelişmeler paralelinde hayat öyküsü kurucularının öyküleriyle birlikte “Enerji Dolu 80 Yıl” kitabında ele alınmıştır.

Kitapta Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren ülkemizde 80 yıl boyunca yaşanan önemli iktisadi, sosyal ve siyasi kararların ve olayların içinde; şirketin kurucularının, yöneticilerinin, çalışanlarının yaşadıkları son derece yalın bir şekilde okuyucuya aktarılmıştır. Bu kitapta, bir şirketin yıllar boyu sürdürülebilirliğinin sağlanması için önemli ve isabetli kararların nasıl alındığına dair örnekler de yer almaktadır.

İktisat tarihçisi, akademisyen Dr. Murat Koraltürk’ün yazarı olduğu kitabın danışmanı gazeteci-araştırmacı yazar Osman S. Arolat’tır. Yüzlerce belgenin tarandığı yaklaşık iki senelik çalışma süresince önemli isimlerle şirketin tarihi ile ilgili canlı söyleşiler de yapılmıştır. Örneğin, kitapta kurucu aile temsilcileri olarak Doğan Bolak, Betül Mardin, Ümit Boyner ile ayrıca eski çalışanlar ve yönetim kurulu üyeleriyle yapılmış söyleşiler yer almaktadır. Böylece okuyucuya bir şirketin hayat öyküsü ve sürdürülebilirliği hakkında önemli bir kaynak sağlanmıştır.

Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, “Enerji Dolu 80 Yıl” kitabının sunuş yazısında; ‘’Şirketimiz 82. yaşını idrak etti. Bu, Türkiye’nin iktisadi tarihinde pek az şirkete nasip olmuştur. Bununla övünmekte ve mutluluk duymaktayız. Bu vesile ile siz dostlarımıza ilk seksen yılın bir muhasebesini içeren bu kitabı sunuyoruz. İlk seksen yıl diyorum çünkü Turcas’ın nice seksen yıllara ulaşmasını dilerim’’  demiştir.

Aksoy,ayrıca büyüyen ekonominin önemli unsurlarından biri olmayı başaran Turcas’ın 1931’den bugüne uzanan süreçte, globalleşen dünyada enerji sektörünün uluslararası büyük aktörleri ile işbirliği yapan bir işletme haline geldiğini de belirterek bunun Turcas ile beraber Türkiye’nin de başarısı olduğunu ve Turcas’ın işbirliğiyle ve yeni projeleriyle Türkiye ekonomisinin yurt dışına açılan önemli bir kapısı olmayı da sürdüreceğinin altını çizmektedir.

Kitabın yazarı Dr. Murat Koraltürk ise kitapla ilgili takdim yazısında  ‘’Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, kitabın hazırlanmasında verdikleri destek dışında araştırma ve yazma süresince beni ve araştırma ekibini yönlendirmekten kaçınarak, bu kitabın Turcas’ın geçmişini kendi bakış açısıyla anlatan bir kitap olmaması için çok özel gayret sarfetmiştir. Bu hareket serbestisiyle çalıştığım için; bu kitabın yalnız Turcas’ın değil Enerji Sektörü ve Türkiye ekonomisiyle ilgilenen kişilerin de yararlanabileceği bir eser olarak nitelendirileceğini umut etmekteyim’’demektedir.

“ENERJİ DOLU 80 YIL” Kitabı 254 sayfa olup, kitabın üstünde şömiz bulunmaktadır. Ayrıca kitap kırmızı renkli kutu ambalajla okuyucuya takdim edilmektedir. Kitap, şirketin kurumsal web sayfasında da yer almaktadır. (www.turcas.com.tr)

TURCAS PETROL A.Ş. 2012 OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Turcas Petrol (BİST:TRCAS) 2012 Mali Yılına İlişkin Olağan Genel Kurul Toplantıısı, Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Batu Aksoy, Yönetim Kurulu Üyeleri; Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Ayşe Botan Berker ve Mehmet Sami’nin katılımıyla ilk defa “Elektronik Genel Kurul” olarak gerçekleşti.  

Mehmet Sami’nin Yönetim Kurulu’ndan ayrılmasıyla boşalan pozisyona bankacılık ve finans sektörünün deneyimli isimlerinden Neslihan Tonbul seçildi.  Bu değişiklik sonrasında Turcas Petrol’ün 7 kişiden oluşan Yönetim Kurulu’ndaki kadın üye sayısı 3’e ulaştı.

2012 yılı sonuçlarına ve 2013 yılı hedeflerine dönük bilgi veren Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy; Turcas’ın Türkiye’de ve bölgede enerji sektörünün öncü, dinamik, kurumsal ve en saygın Entegre Enerji Şirketleri’nden biri olduğunu belirterek; “Halka açık bir şirket olarak vizyonumuz ve hedeflerimiz doğrultusunda akaryakıt dağıtımı, rafineri ve elektrik sektörülerinde büyük ölçekli katma değer yaratan yatırımlar gerçekleştirerek yatırımcılarımıza bu cazip projelere ortak olma fırsatı sunmaktayız” dedi.

Aksoy, sözlerine şöyle devam etti; “Turcas Petrol’ün Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu derecelendirilmeye başlanan 2010 yılından buyana her yıl istikrarlı artış göstererek 2013 yılı itibariyle 8.40 seviyesinden 8.75 seviyesine yükselmiştir.  Turcas yurtiçi ve dışında yaşanan krizleri yatırım fırsatı olarak görmüş ve söz konusu krizlerden etkilenmeden ilerleyebilmenin tek yolu olarak büyük yatırımların bir parçası olmayı kendisine hedef olarak belirlemiştir. Turcas, işte bu ekonomik krizleri fırsata çevirebilme refleksleri çerçevesinde yarattığı verimli ve sinerjik çalışma ortamı sayesinde RWE ile birlikte Denizli’de Doğalgaz Çevrim Santrali yatırımını öngörerek hayata geçirmiş ve SOCAR ile Türkiye’de ilk defa Stratejik yatırım Belgesi alan 10 milyon ton/yıl kapasiteye sahip Türkiye’nin ikinci rafinerisi yatırımına başlamıştır” dedi.

Turcas Petrol’ün 2012 Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Batu Aksoy ise; “2012 yılı net kârımız 70,6 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılındaki bir defalık hisse satış geliri hariç tutulduğunda net karlılığımızı bir önceki yıla oranla %400 oranında arttırırken, hisse başına karlılığımız ise 0,31 TL seviyesine çıkarmış bulunuyoruz. Turcas’ın amiral gemisi konumundaki Shell & Turcas Petrol A.Ş. %24’lük Pazar payı ile benzin satışlarındaki ve %27’lik Pazar payı ile madeni yağlar satışlarındaki liderliğini devam ettirirken toplam beyaz ürünler satışlarında %18’lik Pazar payını sürdürmektedir. STAR Rafineri A.Ş. 2012 yılı içerisinde aldığı Stratejik Yatırım Belgesi ile Türkiye çapında bu belgeyi alan ilk şirket unvanını kazanmıştır.  Proje’nin hayata geçirilmesine yönelik olarak 20 Mayıs 2013 tarihinde STAR Rafineri A.Ş. ile Technicas Reunidas, Saipem, GS Engineering ve Itochu firmalarından oluşan Konsorsiyum arasında EPC (Mühendislik, Tedarik ve İnşaat) Sözleşmesi imzalanmıştır. Projenin finansmanına ilişkin çalışmaların 2013 yılı son çeyreğinde sonuçlandırılması planlanmaktadır.” dedi.  

Toplantıda, 2015 yılına kadar Turcas’ın gündeminin ön planında olacak konular; rafineri yatırımı, akaryakıt sektöründeki lider pozisyonunu sürdürmek, yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları, Enerji Borsasının kurulması ve enerji üretim ve ticaretinde tecrübeli ortaklıklarla ileri seviyelerde rol almak ve komşu ülkelerde sinerji yaratabilecek, büyük enerji şirketleriyle katılınabilecek projeler geliştirmek olarak belirtildi.

Turcas Petrol hakkında:

82 yıllık geçmişi ile Turcas, bugün faaliyet gösterdiği alanlarda öncü konumda olan birçok şirkete iştirak eden bir holding konumundadır (BİST:TRCAS). 2012 sonu itibariyle 1 Milyar TL’yi aşkın aktif büyüklük ve 693 Milyon TL öz sermayeye ulaşan, yılsonunda 70,6 Milyon TL net kar elde eden Turcas, Türkiye enerji sektöründeki sürdürülebilir performansı ve gerçekleştirdiği başarılı işbirlikleriyle uluslararası kurumsal bir kültüre sahiptir. Turcas, liberalleşen Türkiye enerji piyasalarında; Shell ile birlikte Shell & Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar (2012 sonu istasyon adedi: 1.026, net satışları: 12,2 Milyar TL, çalışan sayısı: 621), Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi SOCAR ile birlikte STAR Rafineri A.Ş. bünyesinde petrol rafinajı (5 Milyar Dolar yatırım tutarına sahip STAR Rafinerisi’nin 2017 yılsonunda faaliyete geçmesi hedeflenmektedir, çalışan sayısı: 38), Alman RWE ile birlikte RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde elektrik üretimi ve ticareti (550 Milyon Euro bedelli 775 MW kurulu gücündeki Denizli DGKÇ Elektrik Santrali, çalışan sayısı: 44) faaliyetlerini sürdüren entegre bir enerji şirketidir. Turcas aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel petrol rafinerisi ve bugün Akdeniz’e kıyısı olan en büyük akaryakıt depolama tesislerinden biri olan ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.’nin de BP ve Shell firmaları ile birlikte ortağıdır. (Depolama kapasitesi: 570.000 m3, çalışan sayısı: 45)

www.turcas.com.tr

Detaylı bilgi için:

Turcas Petrol A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürü :

Selin Çınar Tunguç (212)  259  00 00  selin.tunguc@turcas.com.tr

ENTEGRE ENERJİ DEVİ TURCAS, OPERASYONLARINI TÜRKİYE'NİN EN BAŞARILI EMLAK YATIRIMI “42 MASLAK”TAN YÖNETECEK

ENTEGRE ENERJİ DEVİ TURCAS, OPERASYONLARINI TÜRKİYE'NİN EN BAŞARILI EMLAK YATIRIMI  “42 MASLAK”TAN YÖNETECEK

Enerji alanında ülkemizin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Turcas Petrol A.Ş. (BİST: TRCAS) ve çatı kuruluşu Aksoy Holding A.Ş., Bay İnşaat tarafından 950 milyon TL’lik yatırımla hayata geçen 42 Maslak projesinden satın aldıkları yeni yönetim ofisini teslim aldı. Grubun tüm operasyonları, Türkiye'nin En Başarılı Emlak Yatırımı ödülü sahibi Bay İnşaat - 42 Maslak projesinde yer alan 17 bin metrekarelik ofislerden yönetilecek.

Faaliyet gösterdiği alanlarda öncü konumda olan SHELL, SOCAR ve RWE gibi dünya devi enerji şirketleriyle, sırasıyla, akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar, petrol rafinajı ve elektrik üretimi alanlarda ortak girişim şirketleri üzerinden faaliyetler sürdüren, ayrıca yenilenebilir enerji konusunda yatırımlar yapan entegre enerji devi Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) ve çatı kuruluşu Aksoy Holding A.Ş., Maslak’ın kalbinde, Türkiye'nin En Başarılı Emlak Yatırımı Bay İnşaat - 42 Maslak projesinden satın aldığı yeni yönetim ofisini (Aksoy Plaza) teslim aldı.  Sanatla iç içe bir yaşam stili sunan “Artful Living” konseptiyle farklılaşan ve 950 milyon TL yatırımla hayata geçen 42 Maslak'ta yer alan iskanı alınmış Aksoy Plaza, Yatay Ofis gurubu içinde tek blokta 17 bin metrekare alana yayılıyor.

Aksoy Plaza’nın, öngörülenden 8 ay önce gerçekleşen teslimi ile ilgili olarak törende konuşan Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, Türkiye'nin ekonomik gelişimi paralelinde kaliteli ofis alanı ihtiyacının arttığına dikkat çekti ve şunları söyledi: "Artful Living’’ konseptimiz, iş ve sosyal yaşamı sanatla zenginleştiriyor. İnşa ettiğimiz 42 Maslak, aynı zamanda bütün hukuki altyapıları tamamlanmış olarak, ve bütün güvenlik prosedürleri yerine getirilen iş ve ofis alanlarıyla büyük şirketlerin radarlarında önemli yer tutuyor. Ülkemizin enerji devi Turcas'ın da genel yönetim merkezine ev sahipliği yapmak bizlere gurur veriyor. Turcas'ın 42 Maslak’a , 42 Maslak'ın da Turcas Grubu’na ve Aksoy Holding’e değer katacağına inanıyorum."

Turcas CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy ise konu hakkında şöyle konuştu : “Turcas ve Aksoy Holding olarak bir süreden beri sürdürdüğümüz ticari gayrimenkul yatırım araştırmaları Bay İnşaat ile yollarımızın kesişmesi ile sonuçlandı. 42 Maslak’a taşınacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mimari olarak dikkat çektiği kadar, fonksiyonelliği ve verimliliği de ön planda olan 42 Maslak’ta “Artful Living” konseptiyle tüm çalışanlarımızın bulundukları ortamdan alacakları ilhamla daha da etkin çalışacaklarına eminim. İstanbul’un en önemli iş merkezlerinden Maslak’ın ilk karma projesi olarak inşa edilen 42 Maslak’a taşınmak için son hazırlıklarımızı yapıyoruz. 42 Maslak’a taşınmamız ile Maslak’a yeni bir enerji getireceğimize inanıyorum.”

  

42 Maslak Hakkında :

İş yaşamı, ‘’Artful Living’’ yaşam konsepti ile sanattan ilham alıyor

 Bay İnşaat 42 Maslak projesi, Artful Living konsepti ile ofise giderken, öğle tatillerinde ya da iş günü sonunda, işe sanatla ilham katabilme ayrıcalığı yaşatıyor. Toplam 59 bin metrekarelik ofis alanları, iş adamları ve kurumlarına, iş planları ve ihtiyaçları paralelinde seçilebilecek 91 adet küçük Home Office ya da 48.000 metrekarelik Yatay Ofis tema alternatifleriyle sunuluyor.

300 metrekareden 10.000 metrekareye kadar opsiyonlar ile Yatay Ofisler, isteğe göre dekorasyonu mümkün kılan “Shell&Core-Şap&Sıva’’ olarak teslim ediliyor.  91 adet Home-Ofis ise ‘’Multi-Office’’ ismi altında satışa sunuluyor. 42 Maslak 76 metrekareden 188 metrekareye kadar değişen Multi - Office’leri, yatırımcılar için ideal bir fırsata dönüştürüyor. Bunun da ötesinde, Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip “Extended Stay” isimli yatırım modeli de işletme opsiyonu olarak sunuluyor. Yatırımına hızlı geri dönüş almak isteyenleri hedefleyen “Extended Stay” modeli ile yönetim şirketine yetki verilmesi ardından haftalık ya da aylık periyotlarda üst düzey Türk veya Yabancı iş adamlarına ofis kiralama imkânı sunuluyor.

Dünyanın sayılı büyük mimarlık firmasından biri olan İngiliz Chapman Taylor tarafından tasarlanan 42 Maslak’ın Türkiye’den proje mimarlığı Turgut Toydemir / PİRAMİT MİMARLIK’a; Rezidans ve AVM iç mimarisi Sinan Kafadar / METEX’e; peyzaj mimarisi ise Deniz Aslan / D’s MİMARLIK’a ait. Türkiye’nin dinamizmini en iyi şekilde yansıtan bölgelerden biri olan Maslak’ın odak noktasında yer alan proje, tasarım ve fonksiyonelliği mimari bütünlükle öne çıkarıyor. Rezidans’lar, Yatay Ofis’ler, Multi-Office’ler, Shops&Art alışveriş ve yaşam merkezi ve otelden oluşan 5 farklı yaşam konseptini bir arada sunan 42 Maslak rafine bir yaşam standardını, prestij, lüks ve kalite ile birleştiriyor.

İnşa ettiği projelerde 40 yıllık deneyimini ve yaratıcı vizyonunu gözler önüne seren Bay İnşaat tarafından Türkiye’de sanatla iç içe bir yaşam stili sunan “Artful Living” konseptiyle hayata geçirilen 42 Maslak, Capital ve Ekonomist dergileri, Maison Française, hurriyetemlak.com ve Silverline Ankastre tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012’ proje ödüllerinde ‘En Başarılı Emlak Yatırımı Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca aday olduğu Karma Yapı Kategorisi’nde birinci olurken, Akıllı Bina Kategorisi’nde ikinci, Markalı Konut Kategorisi’nde üçüncü oldu.

 

Turcas Petrol Hakkında :

82 yıllık geçmişi ile Turcas, bugün faaliyet gösterdiği alanlarda öncü konumda olan birçok şirkete iştirak eden bir holding konumundadır (BİST:TRCAS). 2012 sonu itibariyle 1 Milyar TL’yi aşkın aktif büyüklük ve 693 Milyon TL öz sermayeye ulaşan, yılsonunda 70,6 Milyon TL net kar elde eden Turcas, Türkiye enerji sektöründeki sürdürülebilir performansı ve gerçekleştirdiği başarılı işbirlikleriyle uluslararası kurumsal bir kültüre sahiptir. Turcas, liberalleşen Türkiye enerji piyasalarında; Shell ile birlikte Shell & Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar (2012 sonu istasyon adedi: 1.026, net satışları: 12,2 Milyar TL, çalışan sayısı: 621), Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi SOCAR ile birlikte STAR Rafineri A.Ş. bünyesinde petrol rafinajı (5 Milyar Dolar bedelli STAR Rafinerisi’nin 2017 yılında faaliyete geçmesi hedeflenmektedir, çalışan sayısı: 38), Alman RWE ile birlikte RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde elektrik üretimi ve ticareti (550 Milyon Euro bedelli 775 MW kurulu gücündeki Denizli DGKÇ Elektrik Santrali, çalışan sayısı: 44) faaliyetlerini sürdüren entegre bir enerji şirketidir. Turcas aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel petrol rafinerisi ve bugün Akdeniz’e kıyısı olan en büyük akaryakıt depolama tesislerinden biri olan ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.’nin de BP ve Shell firmaları ile birlikte ortağıdır. (Depolama kapasitesi: 570.000 m3, çalışan sayısı: 45)

www.turcas.com.tr

 

Detaylı bilgi için:

Effect Halkla İlişkiler

Emin Divriklioğlu 0 216 474 00 04

emindivriklioglu@effect.com.tr  gsm: 0 533 422 44 09

 

Turcas Petrol A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürü :

Selin Çınar Tunguç: 0 212  259  0000  selin.tunguc@turcas.com.tr

 

TURCAS PETROL A.Ş.’NİN FAALİYET RAPORU AMERİKAN İLETİŞİM PROFESYONELLERİ BİRLİĞİNCE ÖDÜLLENDİRİLDİ.

TURCAS PETROL A.Ş.’NİN FAALİYET RAPORU AMERİKAN İLETİŞİM PROFESYONELLERİ BİRLİĞİNCE ÖDÜLLENDİRİLDİ. 

Turcas Petrol A.Ş. 2011 Faaliyet Raporu, 2012 Spotlight Awards’ın Faaliyet Raporları kategorisinde ‘Silver’ ödülü almaya hak kazandı. Altı kriterin dördünden tam puan almayı başaran Turcas Petrol A.Ş. Faaliyet Raporu, 100 üzerinden toplam “97” puan elde etti.

Turcas Petrol A.Ş. Faaliyet Raporu’nu değerlendiren jüri üyeleri raporun kapak tasarımı, anlatım dili, şirketin değerlerini güçlü yansıtması ve verdiği ilk izlenim açısından güçlü olduğunu belirttiler.

Turcas Petrol A.Ş. CEO’su Batu Aksoy konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Şirketimizin senelik faaliyetlerini paydaşlarımızla paylaştığımız Faaliyet Raporları’mızın içeriği kadar tasarımına da çok önem veriyoruz. Bu sene de geçen yıllarda olduğu gibi, Hüseyin Avni Lifij’in eserlerini Faaliyet Raporu’muzda kullanmaya devam ettik. Türk Resim Sanatı’nın ve sanatçılarının yurt içi ve dışında tanıtımına yardımcı olmayı hedefledik. Yarışmada aldığımız derece ve jüri üyelerinin yorumları da gelecek seneler için hazırlayacağımız faaliyet raporları için çıtamızı daha da yükseltti.” dedi. 

Spotlight Awards, League of American Communications Professionals (LACP) tarafından, her yıl kurumsal iletişim alanındaki yayınları değerlendirmek amacıyla düzenleniyor. Dünya çapında bilinirliğe sahip yaklaşık 1500 büyük markanın katıldığı yarışmada, raporlar, yarattıkları ilk izlenim, yazım dili, görsel tasarım, yaratıcılık, mesajların netliği ve genel tutarlılık kriterleri üzerinden değerlendiriliyor.

2012 3. CEYREK FİNANSAL DEGERLENDİRMESİ

İstanbul, Türkiye, 16 Kasım 2012 – Turcas Petrol A.Ş. (IMKB: TRCAS ) (“Turcas”)

Akaryakıt dağıtım ve madeni yağlar, petrol rafinajı, elektirik üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet gösteren Türkiye’nin entegre enerji şirketi Turcas Petrol A.Ş. 30 Eylül 2012 tarihli finansal tablolarını yayınlamıştır.

2012 yılının ilk 9 ayında 63,5  milyon TL seviyesinde net kar elde ederek, net karlılığını bir önceki yılın aynı dönemine göre %363  oranında artıran Turcas’ın hisse başına karlılığı 0.28 TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Turcas’ın karşılaştırmalı özet finansal sonuçları Tablo.1’de sunulmaktadır.

Grup, tamamı elektirik satışlarından oluşan net satışlarını bir önceki yılın ilk 9 aylık dönemine kıyasla %83 oranında artarak 8.3  milyon TL seviyesinden 15.2 milyon TL seviyesine yükseltmiştir.

Ancak 2012 yılının özellikle ilk aylarında Türkiye genelinde gaz tedariğinde yaşanan arz yönlü geçici sıkıntı nedeniyle spot elektirik piyasasında yaşanan keskin yükseliş, Elektrik Toptan Satış şirketinin tedarik maliyetlerini olumsuz yönde etkileyerek brüt karlılığın 2012 yılının ilk 9 ayında 264 bin TL seviyesinde kalmasına sebep olmuştur.

Turcas’ın amiral gemisi konumundaki Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAS)’ın 3. Çeyrek karlılığındaki artışın etkisiyle Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar kalemi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %106’lık bir artış göstererek 40.1 Milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

8,3 milyon TL seviyesindeki net kur farkı geliri ve özellikle 775 MW’lık Denizli Doğal Gaz Çevrim Santrali Projesi’nin finansmanı kapsamında Proje Şirketi’ne (RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.) aktarılan Ortak Borçlarına tahakkuk eden faiz gelirleri’nin (11.5 milyon TL) etkisiyle net finansman geliri 15.1 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüm bu faktörlerin etkisiyle Turcas’ın net karı bir önceki 9 aylık döneme kıyasla %363’lik artışla 63.5 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Akaryakıt Dağıtımı ve Madeni Yağlar

Akaryakıt dağıtımı alanında faaliyet gösteren ve Turcas’ın amiral gemisi konumundaki iştiraki STAS, 2012 yılın ilk 9 ayında satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre %12 oranında artırarak 8,9  milyar TL; net karlılığını ise %149  oranında artarak 162 milyon TL seviyesine yükseltmiştir. STAS’ın karşılaştırmalı özet finansal sonuçları Tablo.2’de sunulmaktadır.

2012 yılının ilk 9  ayında yaratılan EBITDA bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %13 oranında artarak 414 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.  

STAS, 2012 yılının ilk 9 ayında  Benzin satışlarında %24 ve Madeni Yağ satışlarında %26’lık Pazar payı ile pazar liderliğini devam ettirirken Benzin ve Dizel satışlarının toplamından oluşan Beyaz Ürünler pazarında ise %18’lik pay ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Sektördeki karlılığın en önemli göstergesi konumunda olan istasyon başına satış rakamında STAS, 4.089 m3 ile pazarda en yüksek paya sahip beş firma arasındaki liderliğini sürdürmektedir. STAS’ın tamamı Shell markalı istasyonlardan oluşan network ağı yurt çapında yaklaşık 1.000 adet seviyesindedir.

Rafineri

SOCAR & Turcas ortaklığının gündemindeki en önemli ve en büyük yatırım olan Socar-Turcas Ege Rafinerisi (“STAR”) Projesi’nde (SOCAR: %81.5; Turcas %18.5) EPC Müteahhit seçimi ve finansman temini konusundaki çalışmalar büyük bir özenle devam ettirilmektedir. Proje’nin temel atma töreni Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş olup zemin hazırlıklarına yönelik inşaat çalışmaları devam etmektedir. Yatırıma ilişkin proje finansmanının temini için Unicredit bankası 2011 yılında tek yetkili finansal danışman olarak görevlendirilmiştir. 2012 yılının sonunda Müteahhit firma ile EPC Sözleşme’sinin imzalanması ve 2013 yılının birinci çeyreği içerisinde finansman görüşmelerinin sonuçlandırılması planlanmaktadır. Tesisin 2016 yılında üretime başlaması hedeflenmektedir.

Petkim Petrokimya tesislerinin mevcut sahası içerisinde kurulmakta olan STAR Rafinerisi, mevcutta yurt içi üretimin yetersiz kaldığı ve ithalat ile karşılanan Ultra Düşük Kükürtlü Dizel ve Jet Yakıtı üretimi ile söz konusu açığı giderirken Hafif Nafta, LPG ve Ksilen üretimiyle Petkim’in hammadde ihtiyaçlarını da karşıayacaktır. Üretilecek olan Hafif Nafta’nın Petkim’de hammadde olarak tüketilecek olması sayesinde STAR Rafinerisi’nde Türkiye’de halihazırda kapasite fazlası olan Benzin ve Fuel Oil üretimi olmayacaktır. Rafineri yatırımının Turcas’ın akaryakıt dağıtım sektöründeki mevcut operasyonları ile yaratacağı dikey entegrasyon ve sinerji, Şirket’in uzun vadeli değer yaratma stratejisine önemli ölçüde destek verecektir.

Elektrik Üretimi

Turcas’ın %100 iştiraki konumundaki Turcas Elektrik Üretim A.Ş., dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden RWE ile ortak olarak Denizli’de inşa ettikleri 775 MW’lık doğalgaz dönüşümlü termik santral yatırımının 2012 yılının sonunda devreye alınması planlanmaktadır. Turcas Elektrik Üretim A.Ş., 550-600 milyon Avro tutarındaki toplam yatırım içerisindeki %30’luk payı olan 180 milyon Avro’nun finansmanı için 30 milyon Avro’luk sermaye payını halihazırda projeye aktarmış durumdadır. Geriye kalan 150 milyon Avro’luk kısmın finansmanı için Bayern LB ve West LB tarafından oluşturulan bankalar konsorsiyumundan Euler Hermes Alman İhracat Kredisi Ajansı'nın garantörlüğünde 3 yılı geri ödemesiz toplam 13 yıl vadeli 149 milyon Avro ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.'den 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli 55 milyon Amerikan Doları tutarında kredi sözleşmeleri imzalanmıştır. Söz konusu kredilerin kullanımı devam etmekte olup Turcas Petrol A.Ş. konsolide finansal tablolarında görünen finansal yükümlülüklerin tamamı bu kredilerden oluşmaktadır.

Bilanço:

Turcas’ın aktiflerindeki sürdürülebilir büyüme 2011 yılnın ilk 9 ayı ile kıyaslandığında %29’luk artış ile devam etmiştir. Söz konusu büyümedeki en büyük etken Turcas’ın %30 oranında iştirak ettiği ve RWE & Turcas Ortaklığı ile Denizli’de inşaa edilmekte olan 775 MW’lık Denizli Projesi’ne aktarılan ortak borcu transferleri olmuştur. Aktiflerdeki büyümenin finansmanı ise uzun vadeli ve uygun şartlarda temin edilmiş bulunan proje finansmanı kredileri ile gerçekleştirilmektedir. Söz konusu kredilerin geri ödemesi bilanço’nun uzun vadeli alacaklar bölümünde izlenebilen İlşkili Taraflardan Alacaklar’ın Proje Şirketi’nden (RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.) tahsil edilmesi suretiyle yapılacaktır.

İnşaatı devam eden Denizli projesinin finansmanı için kullanılan proje finansmanı kredilerine rağmen, özkaynakların aktif finansmanındaki payı 2012 3. Çeyrek sonu itibariyle %70 gibi oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır. Buna karşılık; dönem sonu itibariyle yaklaşık 138 milyon TL seviyesinde bulunan nakit ve benzeri değerler de dikkate alındığında, 131 milyon TL seviyesinde bulunan net finansal borçların toplam aktif finansmanındaki payı sadece %13 seviyesinde bulunmaktadır.

Kısa Vadeli Alacaklar kalemi altında izlenen toplam 55, 4 milyon TL seviyesindeki Socar Turkey Enerji A.Ş. ve STAR Rafineri A.Ş.’den olan alacakların önümüzdeki dönemlerde tahsil edilecek olması Turcas’ın zaten kuvvetli olan 138 milyon TL seviyesindeki nakit dengesini daha da güçlendirecek olup şirketin önümüzdeki dönemde en önemli yatırımı olan STAR Rafineri Projesi’ne aktaracağı sermaye payı için de bütçesini kuvvetlendirecektir.

Tablo.1 - Turcas Petrol A.Ş. – Konsolide UFRS Finansallar -30.09.2012

GELİR TABLOSU (Bin TL)

3Q2012

3Q2011

QoQ (%)

2012 (9 Aylık)

2011 (9 Aylık)

 YoY (%)

Net Satışlar

7,957

3,355

137%

15,233

8,315

83%

Brüt Kar

90

230

-61%

264

1,159

-77%

Opex

2,816

2,306

22%

9,101

7,700

18%

Diğer Faaliyet Gelirleri (Net)

-2,407

2,787

-186%

19,141

16,038

19%

Faaliyet Karı

-5,131

712

-821%

10,304

9,496

9%

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Karındaki Paylar

24,474

3,850

536%

40,122

19,494

106%

Net Finansman Gelir / (Giderleri)

-5,003

-6,996

-28%

15,107

-12,229

224%

Vergi Öncesi Kar

14,340

-2,433

689%

65,534

16,762

291%

Vergi

-2,295

919

-350%

2,007

3,035

-34%

Net Kar

16,637

-3,353

596%

63,528

13,727

363%

Hisse Başına Kar

0.07

-0.02

450%

0.28

0.06

367%

             

BİLANÇO (Bin TL)

2012 (9 Aylık)

2011 (9 Aylık)

 YoY (%)

     

Nakit ve Benzeri Değerler

138,575

59,568

133%

     

Ticari Alacaklar

3,472

1,889

84%

     

Diğer Alacaklar

55,422

27,639

101%

     

Uzun Vadeli Alacaklar

213,340

156,560

36%

     

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımlar

550,845

494,809

11%

     

Toplam Varlıklar

973,847

752,740

29%

     

Kısa Vadeli Finansal Borçlar

70

0

 

     

Uzun Vadeli Finansal Borçlar

269,024

192,679

40%

     

Toplam Finansal Borçlar

269,094

192,679

40%

     

ÖzKaynaklar 

685,713

548,770

25%

     

Toplam Kaynaklar

973,847

752,740

29%

     

Tablo.2 - Shell & Turcas Petrol A.Ş. – UFRS Finansallar 30.09.2012

 

             

GELİR TABLOSU (Milyon TL)

3Q2012

3Q2011

QoQ (%)

2012 (9 Aylık)

2011 (9 Aylık)

YoY (%)

Net Satışlar

3,374

2,975

13%

8,939

7,961

12%

Brüt Kar

251

89

182%

563

504

12%

Brüt Kar Marjı

7.45%

2.99%

149%

6.30%

6.33%

-1%

Opex

147

54

172%

447

406

10%

EBIT

137

78

76%

234

185

26%

Net Finasman Giderleri

-9

-61

85%

-31

-98

68%

Net Kar

102

11

827%

162

65

149%

EBITDA

197

138

43%

414

365

13%

EBITDA Marjı

5.83%

4.63%

26%

4.63%

4.58%

1%

             

BİLANÇO (Milyon TL)

2012 (9 Aylık)

2011 (9 Aylık)

YoY (%)

     

Dönen Varlıklar

2,060

1,799

15%

     

Finansal Yükümlülükler

718

822

-13%

     

Diğer K. Vadeli Yükümlülükler

915

662

38%

     

Özkaynaklar

1,432

1,384

3%

     

Toplam Varlıklar

3,101

2,920

6%

     

 

01.11.2012 TARİHLİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL’DA ONAYLANAN TURCAS PETROL A.Ş. ŞİRKET PAYLARININ GERİ ALIM PROGRAMI

01.11.2012 TARİHLİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL’DA ONAYLANAN TURCAS PETROL A.Ş. ŞİRKET PAYLARININ GERİ ALIM PROGRAMI

 

GERİ ALIMIN AMACI : Turcas Petrol A.Ş.’nin Bağlı Ortaklığı konumundaki Turcas Enerji Holding A.Ş. uhdesinde bulunan Turcas Petrol A.Ş. hisselerinin tamamının satın alınması.

GERİ ALINABİLECEK AZAMİ PAY SAYISI: 12.059.447 TL. nominal değerli hisse. (Şirket ödenmiş sermayesinin % 5,36’sı)

GERİ ALIM İÇİN AYRILAN FONUN TOPLAM TUTARI VE KAYNAĞI: Geri alım için şirket kaynakları ve faaliyetlerinden sağlanan gelirden yaratılacak azami 40.000.000.-TL. tutarında bir fon kullanılabilir. Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu’nun 10.08.2011 tarih ve 26/767sayılı “Şirketlerin Kendi Paylarını Satın Almaları Sırasında Uyacakları İlke ve Esaslar”ında belirtilen esaslar uyarınca, iktisap edilecek payların bedelleri düşüldükten sonra, kalan şirket net aktifi (özkaynak), en az ödenmiş /çıkarılmış sermaye ile kanun ve esas sözleşme uyarınca dağıtılmasına izin verilmeyen yedek akçelerin toplamı kadar olabilecektir.

PAYLARIN GERİ ALIMI İÇİN ALT VE ÜST FİYAT LİMİTLERİ: Geri Alım İşlemi, İMKB Toptan Satışlar Pazarında ve/veya SPK’nın 10.08.2011 tarih ve 26/767sayılı Tebliği çerçevesinde IMKB Ulusal Pazar’da gerçekleştirilecektir. İşlemin İMKB Toptan Satışlar Pazarında gerçekleştirilmesi durumunda satın alma fiyatı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın 07.12.2011 tarih ve 149/1518 sayılı Toptan Satışlar Pazarının Kuruluş ve İşleyiş Esasları Genelgesi çerçevesinde belirlenecektir. İşlem’in IMKB Ulusal Pazar’da gerçekleştirilmesi durumunda ise Payların geri alımlarında alt fiyat limiti 2 (İki) Türk Lirası, üst fiyat limiti ise 4 (Dört) Türk Lirası şeklinde olacaktır.

GERİ ALINACAK PAYLARIN İTFASI

Geri Alınan Paylar, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 10.08.2011 tarih ve 26/767sayılı “Payları İMKB’de İşlem Gören Şirketlerin Kendi Paylarını Satın Almaları Sırasında Uyacakları İlke ve Esaslar”’ında belirtilen esaslar uyarınca azami elde tutma süresi 3 yılı aşmamak üzere şirket tarafından serbestçe belirlenebilecek olup, bu süre zarfında elden çıkarılmayan paylar sermaye azaltımı yapılmak suretiyle iptal edilecektir.

GENEL KURUL’DAN TALEP EDİLEN YETKİ SÜRESİ

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun yetki süresi, Genel Kurul tarafından yetkilendirilmesinden itibaren azami 18 aydır. Bununla birlikte Yönetim Kurulu, koşulları değerlendirmek suretiyle Geri Alım Programını dilediği tarihte sonlandırmakta yetkilidir.

Şirketimiz Yönetim Kurulu, Genel Kurulumuz tarafından kendisine yetki verildiği tarihden sonra bağlı ortaklığı konumundaki Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin uhdesinde bulunan şirket hisselerinin satın alınması hususunda Sermaye Piyasası Kurulu başta olmak üzere tüm resmi kurum ve kuruluşları nezdinde mevzuat uyarınca gereken işlemlerin ifası konusunda yetkilidir.

ALIMLAR İÇİN YETKİLENDİRME

Alımlar için Şirketimiz Yönetim Kurulu adına Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Saffet Batu Aksoy münferiden yetkilendirilecektir.

GERİ ALIM PROGRAMININ ONAYA SUNULACAĞI GENEL KURUL TARİHİ

Geri Alım Programı 01.11.2012 tarihinde saat 10:30’da toplanacak olan Olağanüstü Genel Kurul’un onayına sunulacaktır.

TURCAS PETROL A.Ş. ŞİRKET PAYLARININ GERİ ALIM PROGRAMI

GERİ ALIMIN AMACI  : Turcas Petrol A.Ş.’nin Bağlı Ortaklığı konumundaki Turcas Enerji Holding A.Ş. uhdesinde bulunan Turcas Petrol A.Ş. hisselerinin tamamının satın alınması.                                   

GERİ ALINABİLECEK AZAMİ PAY SAYISI: 12.059.447 TL. nominal değerli hisse. (Şirket ödenmiş sermayesinin % 5,36’sı)

GERİ ALIM İÇİN AYRILAN FONUN TOPLAM TUTARI VE KAYNAĞI: Geri alım için şirket kaynakları ve faaliyetlerinden sağlanan gelirden yaratılacak azami 40.000.000.-TL. tutarında bir fon kullanılabilir. Diğer yandan Sermaye Piyasası Kurulu’nun 10.08.2011 tarih ve 26/767sayılı “Şirketlerin Kendi Paylarını Satın Almaları Sırasında Uyacakları İlke ve Esaslar”ında belirtilen esaslar uyarınca, iktisap edilecek payların bedelleri düşüldükten sonra, kalan şirket net aktifi (özkaynak), en az ödenmiş /çıkarılmış sermaye ile kanun ve esas sözleşme uyarınca dağıtılmasına izin verilmeyen yedek akçelerin toplamı kadar olabilecektir.   

PAYLARIN GERİ ALIMI İÇİN ALT VE ÜST FİYAT LİMİTLERİ: Geri  Alım İşlemi  İMKB Toptan Satışlar Pazarında gerçekleştirilecek olup, satın alma fiyatı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın 07.12.2011 tarih ve 149/1518 sayılı Toptan Satışlar Pazarının Kuruluş ve İşleyiş Esasları Genelgesi çerçevesinde belirlenecektir.

GERİ ALINACAK PAYLARIN İTFASI

Geri Alınan Paylar, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 10.08.2011 tarih ve 26/767sayılı “Payları İMKB’de İşlem Gören Şirketlerin Kendi Paylarını Satın Almaları Sırasında Uyacakları İlke ve Esaslar”’ında belirtilen esaslar uyarınca azami elde tutma süresi 3 yılı aşmamak üzere şirket tarafından serbestçe belirlenebilecek olup, bu süre zarfında elden çıkarılmayan paylar sermaye azaltımı yapılmak suretiyle iptal edilecektir.

GENEL KURUL’DAN TALEP EDİLEN YETKİ SÜRESİ

Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun yetki süresi, Genel Kurul tarafından yetkilendirilmesinden itibaren azami 18 aydır. Bununla birlikte Yönetim Kurulu, koşulları değerlendirmek suretiyle Geri Alım Programını dilediği tarihte sonlandırmakta yetkilidir.

Şirketimiz Yönetim Kurulu, Genel Kurulumuz tarafından kendisine yetki verildiği tarihden sonra bağlı ortaklığı konumundaki Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin uhdesinde bulunan şirket hisselerinin satın alınması hususunda Sermaye Piyasası Kurulu başta olmak üzere tüm resmi kurum ve kuruluşları nezdinde mevzuat uyarınca gereken işlemlerin ifası konusunda yetkilidir.

ALIMLAR İÇİN YETKİLENDİRME

Alımlar için Şirketimiz Yönetim Kurulu adına Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Saffet Batu Aksoy münferiden yetkilendirilecektir.

GERİ ALIM PROGRAMININ ONAYA SUNULACAĞI GENEL KURUL TARİHİ

Geri Alım Programı 01.11.2012 tarihinde saat 10:30’da toplanacak olan Olağanüstü Genel Kurul’un onayına sunulacaktır.

 

SHELL & TURCAS, “AVRUPA İŞ ÖDÜLLERİ” FİNALİSTİ

Shell & Turcas, Avrupa Birliği genelindeki şirketler arasında  “Mükemmellik, Yenilikçilik ve En İyi Uygulama” örneklerini teşvik etmek için düzenlenen Avrupa İş Ödülleri’ne (European Business Awards) bu yıl dünyanın en önemli arkeolojik çalışmalarından biri olan Çatalhöyük kazılarına destek ve Yaz Arkeoloji Okulu projesiyle katılmış ve “Millicom Çevresel ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Ödülü” kategorisinde finale kalma başarısını göstermiştir.

Avrupa İş Ödülleri’nde halka açık oylama sistemi uygulanmaktadır. Oylama 17 Ekim tarihinde sona erecek ve yapılan oylama sonucunda Kasım ayında “Ulusal Finalist” olmaya hak kazanan şirketler belirlenecektir. Son değerlendirmeyi ise uzman isimlerden oluşan jüri yapacak ve sonuçlar 2013 yılı Nisan ayında açıklanacaktır.

Dünyanın en önemli tarihsel ve kültürel değerlerinden biri olan Çatalhöyük Neolitik Kenti’ndeki arkeolojik kazı çalışmalarını Shell & Turcas 16 yıldır desteklemekte ve Anadolu topraklarındaki 9 bin yıllık eşsiz ve köklü kültürün gün ışığına çıkmasına katkı sağlamaktadır. Kazılara verilen desteğin yanı sıra, 2003 yılından bu yana yürütülen “Shell Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi” projesi ile de çocuklar Çatalhöyük mirası ile buluşturulmaktadır.

Shell & Turcas olarak, Çatalhöyük’te yürüttüğümüz bu çalışmaları, Avrupa İş Ödülleri ile taçlandırmak istiyoruz.

Bu nedenle, sizi http://www.businessawardseurope.com/entries/detail/turkey/4498 adresinde yer alan videomuzu izlemeye ve projemize oy vermeye davet ediyoruz.

Vereceğiniz destek, şirketimizin yanı sıra, Türkiye’nin kültürel değerlerinin ve Çatalhöyük’ün küresel ölçekte tannması açısından da büyük önem taşımaktadır.

2012 2. Ceyrek Finansal Degerlendirmesi

İstanbul, Türkiye, 31 Ağustos 2012 – Turcas Petrol A.Ş. (IMKB: TRCAS ) (“Turcas”)

Akaryakıt dağıtım ve madeni yağlar, petrol rafinajı, elektirik üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet gösteren Türkiye’nin entegre enerji şirketi Turcas Petrol A.Ş. 30 Haziran 2012 tarihli finansal tablolarını yayınlamıştır.

2012 yılının ilk yarısında 46.8 milyon TL seviyesinde net kar elde ederek, net karlılığını bir önceki yılın aynı dönemine göre %175 oranında artıran Turcas’ın hisse başına karlılığı 0.21 TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Turcas’ın karşılaştırmalı özet finansal sonuçları Tablo.1’de sunulmaktadır.

Grup, tamamı elektirik satışlarından oluşan net satışlarını bir önceki yılın ilk 6 aylık dönemine kıyasla %47 oranında artarak 4.9 milyon TL seviyesinden 7.2 milyon TL seviyesine yükseltmiştir. Ancak 2012 yılının özellikle ilk aylarında Türkiye genelinde gaz tedariğinde yaşanan arz yönlü geçici sıkıntı nedeniyle spot elektirik piyasasında yaşanan keskin yükseliş, Elektrik Toptan Satış şirketinin tedarik maliyetlerini olumsuz yönde etkileyerek brüt karlılığın 2012 yılının ilk yarısında 174 bin TL seviyesinde kalmasına sebep olmuştur. Elektrik satışları çeyrek bazında değerlendirildiğinde ise; ilk çeyrekte yukarıda belirtilen sebepten dolayı -%10 seviyesinde gerçekleşen Brüt Kar Marjı, ikinci çeyrekte elektrik piyasasındaki toparlanmaya paralel olarak %11 seviyesine yükselerek ilk 6 ayı %2,3 seviyesinde kapatmıştır.

Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAS) tarafından Turcas’a ödenen Marka Bedeli 2012 yılında bir önceki yıla kıyasla %50 oranında artış göstererek 12,7 milyon TL seviyesinden 19,1 milyon TL seviyesine yükselmiştir. Sözkonusu artışın etkisiyle Faaliyet Karı 15.4 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. (2011 H1: 8.7 milyon TL) Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımların karındaki paylar ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla aynı seviyede kalarak 15,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Yerel para birimindeki değerlenmeden kaynaklanan 13 milyon TL seviyesindeki net kur farkı geliri ve özellikle 775 MW’lık Denizli Doğal Gaz Çevrim Santrali Projesi’nin finansmanı kapsamında Proje Şirketi’ne (RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.) aktarılan Ortak Borçlarına tahakkuk eden faiz gelirleri’nin (11.5 milyon TL) de etkisiyle net finansman geliri 20.1 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüm bu faktörlerin etkisiyle Turcas’ın net karı bir önceki yarı yıla kıyasla %175’lik artışla 46.8 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 

Akaryakıt Dağıtımı ve Madeni Yağlar 

Akaryakıt dağıtımı alanında faaliyet gösteren ve Turcas’ın amiral gemisi konumundaki iştiraki STAS, 2012 yılı ilk yarısında satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre %13 oranında artırarak 5.5 milyar TL; net karlılığını ise %11 oranında artarak 60 milyon TL seviyesine yükseltmiştir.

STAS’ın karşılaştırmalı özet finansal sonuçları Tablo.2’de sunulmaktadır.

2012 yılının Mayıs ve Haziran aylarında akaryakıt pompa fiyatlarında yaşanan düşüşten kaynaklanan stok zararları nedeniyle 2012 yılının ilk 6 ayında yaratılan EBITDA bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4 oranında azalarak 212 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

2011 yılının ilk yarısında 37 milyon TL seviyesinde bulunan net finansman giderleri ise 2012 yılının aynı döneminde %40 azalma göstererek 22 milyon TL seviyesine gerilemiştir.

STAS, 2012 yılının ilk yarısında Benzin satışlarında %25 ve Madeni Yağ satışlarında %26’lık Pazar payı ile pazar liderliğini devam ettirirken Benzin ve Dizel satışlarının toplamından oluşan Beyaz Ürünler pazarında ise %18’lik pay ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Sektördeki karlılığın en önemli göstergesi konumunda olan istasyon başına satış rakamında STAS, 3.757 m3 ile pazarda en yüksek paya sahip beş firma arasındaki liderliğini sürdürmektedir. STAS’ın tamamı Shell markalı istasyonlardan oluşan network ağı yurt çapında yaklaşık 1.000 adet seviyesindedir. 

Rafineri

SOCAR & Turcas ortaklığının gündemindeki en önemli ve en büyük yatırım olan Socar-Turcas Ege Rafinerisi (“STAR”) Projesi’nde (SOCAR: %81.5; Turcas %18.5) EPC Müteahhit seçimi ve finansman temini konusundaki çalışmalar büyük bir özenle devam ettirilmektedir. Proje’nin temel atma töreni Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş olup zemin hazırlıklarına yönelik inşaat çalışmaları devam etmektedir. Yatırıma ilişkin proje finansmanının temini için Unicredit bankası 2011 yılında tek yetkili finansal danışman olarak görevlendirildikten sonra 2012 yılının başında Bank of Tokyo Mitsubishi de ECA Coordinating Bank sıfatıyla Proje Sponsor’larına destek vermeye başlamıştır. 2012 yılının sonunda Müteahhit firma ile EPC Sözleşme’sinin imzalanması ve finansman görüşmelerinin sonuçlandırılması planlanmaktadır. Tesisin 2016 başında üretime başlaması hedeflenmektedir.

Petkim Petrokimya tesislerinin mevcut sahası içerisinde kurulmakta olan STAR Rafinerisi, mevcutta yurt içi üretimin yetersiz kaldığı ve ithalat ile karşılanan Ultra Düşük Kükürtlü Dizel ve Jet Yakıtı üretimi ile söz konusu açığı giderirken Hafif Nafta, LPG ve Ksilen üretimiyle Petkim’in hammadde ihtiyaçlarını da karşıayacaktır. Üretilecek olan Hafif Nafta’nın Petkim’de hammadde olarak tüketilecek olması sayesinde STAR Rafinerisi’nde Türkiye’de halihazırda kapasite fazlası olan Benzin ve Fuel Oil üretimi olmayacaktır. Rafineri yatırımının Turcas’ın akaryakıt dağıtım sektöründeki mevcut operasyonları ile yaratacağı dikey entegrasyon ve sinerji, Şirket’in uzun vadeli değer yaratma stratejisine önemli ölçüde destek verecektir. 

Elektrik Üretimi 

Turcas’ın %100 iştiraki konumundaki Turcas Elektrik Üretim A.Ş., dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden RWE ile ortak olarak Denizli’de inşa ettikleri 775 MW’lık doğalgaz dönüşümlü termik santral yatırımının Ağustos ayı itibariyle %93’lük kısmı tamamlanmış durumdadır. Santral’in 2012 yılının sonunda devreye alınması planlanmaktadır. Turcas Elektrik Üretim A.Ş., 550-600 milyon Avro tutarındaki toplam yatırım içerisindeki %30’luk payı olan 180 milyon Avro’nun finansmanı için 30 milyon Avro’luk sermaye payını halihazırda projeye aktarmış durumdadır. Geriye kalan 150 milyon Avro’luk kısmın finansmanı için Bayern LB ve West LB tarafından oluşturulan bankalar konsorsiyumundan Euler Hermes Alman İhracat Kredisi Ajansı'nın garantörlüğünde 3 yılı geri ödemesiz toplam 13 yıl vadeli 149 milyon Avro ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.'den 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli 55 milyon Amerikan Doları tutarında kredi sözleşmeleri imzalanmıştır. Söz konusu kredilerin kullanımı devam etmekte olup Turcas Petrol A.Ş. konsolide finansal tablolarında görünen finansal yükümlülüklerin tamamı bu kredilerden oluşmaktadır.

Bilanço: 

Turcas’ın aktiflerindeki sürdürülebilir büyüme 2011 yıl sonu ile kıyaslandığında %10’luk artış ile devam etmiştir. Söz konusu büyümedeki en büyük etken Turcas’ın %30 oranında iştirak ettiği ve RWE & Turcas Ortaklığı ile Denizli’de inşaa edilmekte olan 775 MW’lık Denizli Projesi’ne aktarılan ortak borcu transferleri olmuştur. Aktiflerdeki büyümenin finansmanı ise uzun vadeli ve uygun şartlarda temin edilmiş bulunan proje finansmanı kredileri ile gerçekleştirilmektedir. Söz konusu kredilerin geri ödemesi bilanço’nun uzun ve kısa vadeli alacaklar bölümünde izlenebilen İlşkili Taraflardan Alacaklar’ın Proje Şirketi’nden (RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.) tahsil edilmesi suretiyle yapılacaktır.

İnşaatı devam eden Denizli projesinin finansmanı için kullanılan proje finansmanı kredilerine rağmen, özkaynakların aktif finansmanındaki payı 2012 2. Çeyrek sonu itibariyle %71 gibi oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır. Buna karşılık; dönem sonu itibariyle yaklaşık 100 milyon TL seviyesinde bulunan nakit ve benzeri değerler de dikkate alındığında, 155 milyon TL seviyesinde bulunan net finansal borçların toplam aktif finansmanındaki payı %16 gibi oldukça düşük bir seviyede bulunmaktadır.

Kısa Vadeli Alacaklar kalemi altında izlenen toplam 52,7 milyon TL seviyesindeki Socar Turkey Enerji A.Ş. ve STAR Rafineri A.Ş.’den olan alacakların 2012 yılı içerisinde tahsil edilecek olması Turcas’ın zaten kuvvetli olan 100 milyon TL seviyesindeki nakit dengesini daha da güçlendirecek olup şirketin önümüzdeki dönemde en önemli yatırımı olan STAR Rafineri Projesi’ne aktaracağı sermaye payı için de bütçesini kuvvetlendirecektir. 

 

Tablo.1 - Turcas Petrol A.Ş. - Konsolide UFRS Finansallar -30.06.2012            
                 
GELİR TABLOSU (Bin TL)   2011   1H2011   1H2012   HoH (%)
Net Satışlar   10,984   4,960   7,276   47%
Brüt Kar   1,272   929   174   -81%
Opex   -11,678   5,396   6,286   16%
Diğer Faaliyet Gelirleri   (Net) 100,973 13,251 21,548 63%
Faaliyet Karı   90,566   8,784   15,435   76%
        - -  
Özkaynak Yöntemiyle   Değerlenen Yatırımların Karındaki Paylar   13,709   15,644   15,648   0.03%
Net Finansman   Gelir / (Giderleri)   -1,483   -5,233   20,110   n.a
Vergi Öncesi Kar 102,794 19,195 51,194 167%
Vergi -4,880 -2,116 -4,302 103%
Net Kar   97,914   17,080   46,891   175%
Hisse Başına   Kar   0,43   0.08   0.21   163%
 
BİLANÇO (Bin   TL)   2011   1H2011   1H2012   HoYE(%)
Nakit ve   Benzeri Değerler   118,261   26,063   99,479   -16%
Ticari   Alacaklar   1,610   1,855   3,335   107%
Diğer Alacaklar 49,654 35,291   65,262   31%
Uzun Vadeli Alacaklar 138,320 53,942   195,967   42%
Özkaynak Yöntemiyle   Değerlenen Yatırımlar 541,927 490,959   526,371   -3%
Toplam   Varlıklar   860,120   648,859   947,222   10%
Kısa Vadeli   Finansal Borçlar   0   3,621   13,457   n.a
Uzun Vadeli Finansal Borçlar 212,212 81,295   241,962   14%
Toplam   Finansal Borçlar   212,212   84,916   255,419   20%
ÖzKaynaklar   629,277   552,123   669,071   21%
Toplam   Kaynaklar   860,120   648,859   947,222   46%
                 
Tablo.2 - Shell & Turcas   Petrol A.Ş. -UFRS Finansallar 30.06.2012                
                 
GELİR TABLOSU (Milyon TL)   2011   1H2011   1H2012   HoH (%)
Net Satışlar   10,760   4,923   5,565   13%
Brüt Kar   Marjı   6.20%   7.10%   5.60%   -21%
Opex   -602   -286   -300   5%
EBIT   190   108   97   -10%
Net Finasman   Giderleri   -115   -37   -22   -41%
Net Kar   53   54   60   11%
EBITDA   435   221   212   -4%
EBITDA Marjı   4.0%   4.49%   3.81%   -15%
 
         
BİLANÇO (Milyon TL)   2011   1H2011   1H2012   HoYE(%)
Dönen   Varlıklar   1,734   1,672   2,007   16%
Finansal   Yükümlülükler   717   561   724   1%
Diğer Kısa   Vadeli Yükümlülükler   1,431   1,304   1,697   19%
Özkaynaklar   1,360   1,476   1,330   -2%
Toplam   Varlıklar   2,835   2,833   3,068   8%

FITCH RATINGS, TURCAS PETROL A.Ş.’NİN ULUSLARARASI KREDİ NOTUNU “B” OLARAK BELİRLEDİ

 

FITCH RATINGS, TURCAS PETROL A.Ş.’NİN ULUSLARARASI KREDİ NOTUNU “B” OLARAK BELİRLEDİ

06 Temmuz 2012, İstanbul - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Turcas Petrol A.Ş.’nin (“Turcas”) Uzun Vadeli Yerel ve Yabancı Para Cinsinden (Long-Term Local and Foreign Currency Issuer Default Ratings (IDRs)) kredi notunu “B” ve Ulusal Uzun Vadeli (National Long-Term Ratings) kredi notunu “BBB-(Tur)“ olarak belirlemiştir. Görünüm ise "Durağan" (“Stable”) olarak belirlenmiştir.

Turcas’ın enerji sektöründe; akaryakıt dağıtımı, elektrik üretimi, rafinericilik, yenilenebilir enerji ve enerji ticareti alanlarındaki yatırımları, pozitif nakit akımı ve yeterli seviyedeki likiditesi Fitch’in notunun belirlenmesinde pozitif rol oynamıştır. Ayrıca, Turcas’ın yabancı ortaklarıyla beraber petrol ve enerjiye yönelik yürüttüğü stratejik yatırım projeleri ve mevcut ortaklarının sağladığı uluslararası deneyim de notun belirlenmesinde pozitif yönde etki sağlamıştır.

Fitch Ratings; Turcas’ın nakit sağlayan ana yatırımının, Royal Dutch Shell ile %30 (Turcas) -%70 (Shell) ortaklığında kurulan Shell & Turcas Petrol A.Ş. (“STAŞ”) olduğuna dikkat çekerek, Turcas’ın STAŞ’tan 2007 – 2011 döneminde toplam 258 milyon TL tutarında Temettü ve Ortak Girişim Sözleşmesi geliri elde ettiğini vurgulamıştır.

Aynı dönem içerisinde, hissedarlarına 112 milyon TL tutarında temettü ödemesi de gerçekleştiren Turcas’ın, STAŞ’tan elde ettiği toplam gelirlerinin %50’den fazlasını tekrar yatırıma çevirdiği belirtilmiştir.

Denizli doğal gaz kombine çevirim elektrik santrali projesinin, konumu, verimliligi ve düşük maliyetli borçlanma yapısı itibarıyla benzer santrallere kıyasla daha ekonomik olduğu belirtilmiş, ancak projenin karlılığının değişken elektrik ve doğal gaz fiyatlarına bağlı olduğu da vurgulanmıştır.

Avrupa’da son birkaç yıldır devam eden petrol rafineri endüstrisindeki zayıf marjlara vurgu yapılarak petrol rafineri sektörünün zor ve konjonktürel olduğu belirtilmiştir. Ancak, riski azaltıcı faktörler olarak; SOCAR’ın ana hissedar ve petrol/hammadde tedariğini gerçekleştirecek olması ve STAR Rafinerisi’nin ürün gamının yurtiçi üretimin yetersiz olduğu dizel ve nafta pazarına yönelik olması vurgulanmıştır.

Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Batu Aksoy, konuyla ilgili olarak “Turcas köklü geçmişinden gelen yabancı ortaklık kültürü ile günümüz şartlarının gereği olan global oyuncu olma yolunda kararlılıkla ilerlemektedir. Ülke ekonomisine ve enerji alanındaki projelerimize duyduğumuz güvenle, önümüzdeki senelerde piyasaların imkan verdiği ölçüde Eurobond da dahil alternatif finansman olanakları yaratmak amacıyla söz konusu Uluslararası Rating çalışmasına başladık. Turcas, kurumsal ve şeffaf yönetimi, sürekli ilave değerler yaratma misyonu ve uzun vadeli vizyonuyla yatırımlarına devam edecektir.” dedi.

**Fitch Ratings’in orjinal metnine ulaşmak için TIKLAYINIZ.**

Turcas Petrol hakkında: 

81 yıllık geçmişi ile Turcas, bugün faaliyet gösterdiği alanlarda öncü konumda olan birçok şirkete iştirak eden bir holding konumundadır (İMKB:TRCAS). Turcas, Türkiye enerji sektöründeki sürdürülebilir performansı ve gerçekleştirdiği başarılı işbirlikleriyle uluslararası kurumsal bir kültüre sahiptir. Turcas, liberalleşen Türkiye enerji piyasalarında; Shell ile birlikte Shell & Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar (2011 sonu istasyon adedi: 1.000, net satışları: 10,8 Milyar TL, çalışan sayısı: 621), Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi SOCAR ile birlikte STAR Rafineri A.Ş. bünyesinde petrol rafinajı (5 Milyar Dolar bedelli STAR Rafinerisi’nin 2016 yılında faaliyete geçmesi hedeflenmektedir, çalışan sayısı: 38), Alman RWE ile birlikte RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde elektrik üretimi ve ticareti (550 Milyon Euro bedelli 775 MW kurulu gücündeki Denizli DGKÇ Elektrik Santrali inşaatının %75’i 2011 sonunda tamamlanıp, 2012’nin son çeyreğinde üretime geçmesi beklenmektedir, çalışan sayısı: 44) faaliyetlerini sürdüren entegre bir enerji şirketidir.

Turcas aynı zamanda Türkiye’nin ilk özel petrol rafinerisi ve bugün Akdeniz’e kıyısı olan en büyük akaryakıt depolama tesislerinden biri olan ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.’nin de BP ve Shell firmaları ile birlikte ortağıdır. (Depolama kapasitesi: 570.000 m3, çalışan sayısı: 45)

www.turcas.com.tr

Detaylı bilgi için:

Turcas, Kurumsal İletişim Müdürü : Selin Çınar Tunguç (0 212 259 00 00, selin.tunguc@turcas.com.tr)

Beze Group, 0 212 230 20 55 - Ateş Çelik (0 533 734 10 43), Hakan Özmen (0 535 841 42 81)

 

Turcas Petrol A.Ş. 2011 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı.

24 Mayıs 2012, İstanbul - Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy'un açılış konuşması ile başlayan Olağan Genel Kurul'da Turcas Petrol A.Ş.'nin yeni Yönetim Kurulu Üyeleri takdim edilirken 6 yıl süreyle Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Süreyya Serdengeçti, İlhan Nebioğlu ve Bülent Çorapçı'ya da teşekkür edildi. 

Turcas Petrol (İMKB:TRCAS) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Tecmen, Yönetim Kurulu Üyesi Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Batu Aksoy ve 2012 yılı içinde atanan yeni Yönetim Kurulu Üyeleri Ayşe Botan Berker, Mehmet Sami ve Matthew J. Bryza'nın katılımıyla düzenlenen 2011 Mali Yılına İlişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı Erdal Aksoy'un bilgilendirmeleriyle devam etti. 

2011 yılı sonuçlarına ve 2012 yılı hedeflerine ilişkin bilgi veren Erdal Aksoy; Turcas Petrol'ün Türkiye'de ve bölgede enerji sektörünün öncü, dinamik, kurumsal ve en saygın Entegre Enerji Şirketlerinden Biri olduğunun altını çizdi. Erdal Aksoy, Turcas Petrol'ün 81 yıllık birikimiyle enerjinin petrol ve türevleri, doğalgaz ve elektrik olarak sınıflandırılan ana alt sektörlerinde arama, üretim, taşıma, dağıtım, depolama ve ticaretine yönelik, ulusal ve uluslararası, sinerji ve katma değer sağlayan yatırım, faaliyet ve projelere odaklandığını ve yoluna başarıyla devam ettiğini belirtti. 

Turcas Petrol'ün sektörün önde gelen belirleyicilerinden biri olduğunu vurgulayan Erdal Aksoy,  “2011'de Turcas elde ettiği 98 Milyon TL Net Kar ile geçen seneye oranla %74'lük bir artış gösterdi.  Ayrıca Özsermayemiz %15'lik artışla 629 Milyon TL'ye, Toplam Aktiflerimiz de %54 oranında artışla 860 Milyon TL'ye yükseldi ” dedi. 

Erdal Aksoy, açıklamalarına şöyle devam etti; “Türkiye, global ekonomik krizde, daha önceden aldığı tedbirler ve siyasi istikrarı ile ekonomik büyümesini sürdürmüştür. Enerji sektöründeki büyüme bunun da üzerinde olmuştur. Turcas, bu dönemde sürdürülebilir büyüme odaklı hareket ederek mevcut işlerini daha da geliştirmeyi ve yeni fırsatları değerlendirmeyi kendisine strateji olarak belirlemiştir. Bu çerçevede, risk analizleri, çevreye duyarlılık, rekabet, inovasyon, işbirliği ve girişimcilik Turcas'ın üzerinde önemle durduğu hususlar olmuştur. Seksen yılda zor bir parkurda çok ciddi mesafe katettik ve bu yolda elde ettiğimiz birikimlerimiz, ortaklık kültürümüz, girişimciliğimiz, çalışanlarımız, yönetim ekibimiz ve en önemlisi ortaklarımızın ve yatırımcılarımızın güveni ile büyük fırsatlara adeta dokunacak kadar yaklaştık. Turcas sahip olduğu güç ve güvenle daha büyük adımlara hazırdır.” 

Toplantıda, 2015 yılına kadar şirketin gündeminin ön planında olacak konular; rafineri yatırımı, yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları, enerji borsasının kurulması ve enerji üretim ve ticaretinde tecrübeli ortaklıklarla ileri seviyelerde rol almak, ve komşu ülkelerde sinerji yaratabilecek,büyük enerjişirketleriyle katılınabilecek projeler geliştirmek olarak belirtildi.

2012 1. Çeyrek Finansal Değerlendirmesi

İstanbul, Türkiye, 18 Mayıs 2012 – Turcas Petrol A.Ş. (IMKB: TRCAS ) (“Turcas”)

Akaryakıt dağıtım ve madeni yağlar, petrol rafinajı, elektirik üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet gösteren Türkiye'nin entegre enerji şirketi Turcas Petrol A.Ş. 31 Mart 2012 tarihli finansal tablolarını yayınlamıştır.

2012 yılının ilk çeyreğinde 16.4 milyon TL seviyesinde net kar elde ederek, net karlılığını bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16 oranında artıran Turcas'ın hisse başına karlılığı 0.07 TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Grup, tamamı elektirik satışlarından oluşan net satışlarını bir önceki çeyreğe kıyasla %102 oranında artarak 1.4 milyon TL seviyesinden 2.9 milyon TL seviyesine yükseltmiştir. Ancak 2012 yılının ilk iki ayında Türkiye genelinde gaz tedariğinde yaşanan arz yönlü geçici sıkıntı nedeniyle spot elektirik piyasasında yaşanan keskin yükseliş, Elektrik Toptan Satış şirketinin tedarik maliyetlerini olumsuz yönde etkileyerek brüt karlılık seviyesinde zarar edilmesine sebep olmuştur.

Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAS) tarafından Turcas'a ödenen Marka Bedeli'nin genellikle yılın ikinci çeyreğinde ödenecek olmasından dolayı 2012 yılının ilk çeyreğinde Faaliyet Kar/Zararı -2.3 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Hatırlanacağı üzere; 2011 yılsonu itibariyle 100.9 milyon TL seviyesinde gerçekleşen Diğer Faaliyet Gelirlerindeki bir defalık artış, Socar Turcas Enerji A.Ş.'deki hisselerin 83 milyon TL bedel ile satışından kaynaklanmaktadır.

İştiraklerden gelen 16.3 milyon TL'lik gelir ve Türk lirasının değerlenmesi sonucunda elde edilen 2.1 milyon TL'lik net finansman geliri, Turcas'ın net karının bir önceki yıla göre %17'lik bir artışla 16.4 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesine neden olmuştur.

Akaryakıt Dağıtımı ve Madeni Yağlar

Akaryakıt dağıtımı alanında faaliyet gösteren ve Turcas'ın amiral gemisi konumundaki iştiraki STAS, satışlarını 2012 yılı 1. çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre %10 oranında artırarak 2.5 milyar USD seviyesine yükseltmiştir.

Rekabet Kurumunun 2010 yılı sonunda aldığı ve akaryakıt dağıtım şirketlerinin bayilerle olan kontrat yenileme sürelerinin 5 ile sınırlandırıldığı yeni düzenlemeler, akaryakıt dağıtım şirketlerinin amortisman kalemlerinde ciddi yükselişe yol açmıştır. Bunun neticesinde STAS'ın Brüt Kar Marjı geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %9.5 seviyesinden %6.9 seviyesine gerilemiştir. Buna rağmen şirketin brüt kar majı 2011 yıl sonu sonuçları ile kıyaslandığında %11 oranında daha yüksektir. EBITDA marjı da 2012 yılı ilk çeyreğinde %4.8 seviyesine gerçekleşmiştir.

2011 yılı'nın birinci çeyreğinde -11 milyon TL ve 2011 yılının tamamında -115 milyon TL olarak gerçekleşen net finansman giderleri, 2012 yılı birinci çeyreğinde Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kazanmasının etkisiyle 4 milyon TL net finansman geliri olarak gerçekleşmiştir.

Yukarında bahsedilen nedenler neticesinde STAS, 2011 yılında elde ettiği 53 milyon TL seviyesindeki net karin tamamını 2012 yılının ilk çeyreğinde elde etmiştir.

STAS, 2012 yılının ilk çeyreğinde Benzin satışlarında %25, Madeni Yağ satışlarında %26'lık Pazar payı ile pazar liderliğini devam ettirirken Benzin ve Dizel satışlarının toplamından oluşan Beyaz Ürünler pazarında %18'lik pay ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Sektördeki karlılığın en önemli göstergesi konumunda olan istasyon başına satış rakamında STAS 3.670 m3 ile liderliğini sürdürmektedir. STAS'ın tamamı Shell markalı istasyonlardan oluşan network ağı yurt çapında yaklaşık 1.000 adet seviyesindedir

Rafineri

Bilindiği üzere Turcas Petrol A.Ş., SOCAR ile olan ortaklıklarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.'nde (STEAŞ) sahip olduğu %25 oranındaki hisselerin 44 milyon ABD Doları bedel ile SOCAR'a satışına ve %99,6 oranındaki bağlı ortaklığı olan Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş. aracılığıyla SOCAR & TURCAS Ege Rafinerisi yatırımını üstlenmiş olan SOCAR & TURCAS Rafineri A.Ş.'nin (yeni unvanı ile STAR Rafineri A.Ş.) (STAR) %18,5 oranında hissesini 9.250.000 TL bedel ile STEAŞ'tan satın alınmasına ilişkin sözleşme imzalamıştır.

Bu işlemler sonucunda Turcas Petrol A.Ş.'nin STEAŞ, SOCAR & TURCAS Petrokimya A.Ş. ve Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'de doğrudan ve/veya dolaylı olarak pay sahipliği kalmamış olurken 10 milyon ton/yıl (200k bpd) kapasiteye sahip olacak SOCAR & TURCAS Ege Rafinerisi yatırımındaki %18,5 oranındaki dolaylı hissedarlığı devam etmektedir. Rafineri yatırımının Turcas'ın akaryakıt dağıtım sektöründeki mevcut operasyonları ile yaratacağı dikey entegrasyon ve sinerji, Şirket'in uzun vadeli değer yaratma stratejisine önemli ölçüde destek verecektir.

SOCAR & Turcas ortaklığının gündemindeki en önemli ve en büyük yatırım olan STAR Projesi'nde 2011 yılı içinde önemli gelişmeler kaydedildi.  Yatırıma ilişkin proje finansmanının temini için Unicredit bankası tek yetkili finansal danışman olarak görevlendirilmiştir. Proje'nin temel atma töreni Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş olup zemin hazırlıklarına yönelik inşaat çalışmaları başlamıştır. Bank of Tokyo Mitsubishi ECA Coordinating Bank olarak atanmıştır. 2012 yılı içerisinde Müteahhit firma ile EPC Sözleşme'sinin imzalanması ve finansman görüşmelerinin sonuçlandırılması planlanmaktadır. Tesisin 2016 başında üretime başlaması hedeflenmektedir.

Petkim Petrokimya tesislerinin mevcut sahası içerisinde kurulmakta olan STAR Rafinerisi, mevcutta yurt içi üretimin yetersiz kaldığı ve ithalat ile karşılanan Ultra Düşük Kükürtlü Dizel ve Jet Yakıtı üretimi ile söz konusu açığı giderirken Hafif Nafta, LPG ve Ksilen üretimiyle Petkim'in hammadde ihtiyaçlarını da karşıayacaktır. Üretilecek olan Hafif Nafta'nın Petkim'de hammadde olarak tüketilecek olması sayesinde STAR Rafinerisi'nde Türkiye'de halihazırda kapasite fazlası olan Benzin ve Fuel Oil üretimi olmayacaktır.

Elektrik Üretim ve Satışı

Turcas'ın %100 iştiraki konumundaki Turcas Elektrik Üretim A.Ş., dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden RWE ile ortak olarak Denizli'de inşa ettikleri 775 MW'lık doğalgaz dönüşümlü termik santral yatırımının %85'lik kısmı tamamlanmış durumdadır. Santral'in 2012 yılının son çeyreğinde devreye alınması öngörülmektedir. Turcas Elektrik Üretim A.Ş. 550-600 milyon Avro tutarındaki toplam yatırım içerisindeki %30'luk payı olan 180 milyon Avro'nun finansmanı için halihazırda 30 milyon Avro'luk sermaye payını projeye aktarmış durumdadır. Geriye kalan 150 milyon Avro'luk kısmın finansmanı için Bayern LB ve West LB tarafından oluşturulan bankalar konsorsiyumundan Euler Hermes Alman İhracat Kredisi Ajansı'nın garantörlüğünde 3 yılı geri ödemesiz toplam 13 yıl vadeli 149 milyon Avro ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.'den 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli 55 milyon Amerikan Doları tutarında kredi sözleşmeleri imzalanmıştır.

 Finansman

Şirket'in 2012 yılı ilk çeyreğinde, nakit ve nakit benzeri kalemler üzerinden elde ettiği 3.3 milyon TL'lik faiz geliri, 3 milyon TL seviyesindeki faiz giderlerini karşılamıştır. Söz konusu faiz giderleri, Denizli Projesi'nin uzun vadeli proje finansmanı kredileri için ödenmekte olan faiz giderlerinden oluşmaktadır.

Ayrıca, dönem içerisinde Türk lirası'nda yaşanan değerlenme, Şirket'in 1.8 milyon TL seviyesinde net kambiyo geliri elde etmesini sağlarken, 2.1 milyon TL seviyesinde net finansman geliri elde edilmiştir.

Bilanço:

Turcas'ın aktiflerindeki sürdürülebilir büyüme 2011 son çeyrek ile kıyaslandığında %6'lık bir artış ile devam etmiştir. Söz konusu büyümedeki en büyük etken Turcas'ın %30 oranında iştirak ettiği ve RWE & Turcas Ortaklığı ile Denizli'de inşaa edilmekte olan 775 MW'lık Denizli Projesi'ne aktarılan sermaye ve ortak borcu transferleri olmuştur. Yukarıda bahsedildiği üzere; Aktiflerdeki büyümenin finansmanı ise uzun vadeli ve uygun şartlarda temin edilen proje finansmanı kredileri ile gerçekleştirilmektedir. Söz konusu kredilerin geri ödemesi bilanço'nun uzun vadeli alacaklar bölümünde izlenebilen alacakların Proje Şirketi'nden tahsil edilmesi suretiyle yapılacaktır

İnşaatı devam eden Denizli projesinin finansmanı için kullanılan proje finansmanı kredilerine rağmen, özkaynakların aktif finansmanındaki payı 2012 1. Çeyrek sonu itibariyle %71 gibi oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır.

Önceki çeyreğe kıyasla %13 oranında artış göstererek 2012 yılı 1 çeyreği itibariyle 113 milyon TL seviyesine yükselen nakit değerler de dikkate alındığında, 119 milyon TL seviyesinde bulunan net finansal borçların toplam aktif finansmanındaki payı %13 gibi oldukça düşük bir seviyede bulunmaktadır.

Kısa Vadeli Alacaklar kalemi altında izlenen toplam 50 milyon TL seviyesindeki STEAS ve STAR'dan olan alacakların 2012 yılı içerisinde tahsil edilecek olması Turcas'ın zaten kuvvetli olan 133 milyon TL seviyesindeki nakit dengesini daha da güçlendirecek olup şirketin önümüzdeki dönemde en önemli yatırımı olan STAR Rafineri Projesi'ne aktaracağı sermaye payı için de bütçesini kuvvetlendirecektir.

Turcas Petrol A.Ş. – Konsolide UFRS Finansallar -31.03.2012 

GELİR   TABLOSU (Bin TL)

2011

1Q2011

1Q2012

(%)QoQ

Net Satışlar

10.984

1.467

2.969

102%

Brüt Kar

1.272

434

-295

-168%

Opex

-11.678

-2.302

-2.888

25%

Diğer   Faaliyet Gelirleri (Net)

100.973

39

790

1.926%

Faaliyet   Karı

90.566

-1.828

-2.393

31%

Özkaynak   Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Karındaki Paylar

13.709

15.372

16.337

6%

Net   Finansman Giderler

-1.483

281

2.156

667%

Vergi   Öncesi Kar

102.794

13.825

16.099

16%

Vergi

-4.880

258

334

29%

Net Kar

97.914

14.084

16.433

17%

Hisse   Başına Kar

0,43

0,06

0,07

17%

         

BİLANÇO   (Bin TL)

2011

1Q2011

1Q2012

(%)QoQ

Nakit   Değerler

118.261

16.131

133.079

725%

Ticari   Alacakalr

1.610

1.506

2.415

60,4%

Diğer   Alacaklar

49.654

26.323

50.740

93%

Uzun   Vadeli Alacaklar

138.320

54

157.688

291.915%

Özkaynak   Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Karındaki Paylar  

541.927

511.500

558.264

9%

Toplam   Varlıklar

860.120

567.318

912.781

61%

Uzun   Vadeli Finansal Borçlar

212.212

561

252.345

44.881%

ÖzKaynaklar    

629.277

559.774

645.711

15%

Toplam   Kaynaklar

860.120

567.318

912.781

61%

 

 Shell & Turcas Petrol A.Ş. – UFRS Finansallar 31.03.2012 

GELİR TABLOSU (mn TL)

2011

1Q2011

1Q2012

(%)QoQ

Net Satışlar

10.760

2.303

2.542

10%

Brüt Kar Marjı

6,2%

9,50%

6,90%

-27,37%

Opex

-602

-153

-151

-1%

EBIT

190

80

66

-18%

Net Finansman Giderleri

-115

-11

4

-136%

Net Kar

53

52

53

2%

EBITDA

435

131

122

-7%

EBITDA Marjı

4,0%

5,70%

4,80%

-16%

         

BİLANCO (mn TL)

2011

1Q2011

1Q2012

(%)QoQ

Dönen Varlıklar

1.734

1.477

1.833

24%

Kısa Vadeli Yükümlülükler

1.431

1.116

1.456

30%

Finansal Yükümlülükler

717

474

514

8%

Özkaynaklar

1.360

1.474

1.413

-4%

Toplam Varlıklar

2.835

2.650

2.911

10%

 

SERMAYE PİYASASI KURULU’NUN 30.12.2011 TARİH VE 56 NO.LU TEBLİĞİNİN 1.3.2 (c) MADDESİ GEREĞİ YAPILAN BİLDİRİM VE AÇIKLAMALAR

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 30 Aralık 2011 tarih Seri IV No:56 tebliğinin 1.3.2'nci maddesinin  (c) fıkrası hükümleri çerçevesinde; Sayın Necip Süreyya Serdengeçti  ile Sayın Mehmet İlhan Nebioğlu'nun istifaları ile boşalan Yönetim Kurulu Üyelikleri'ne,  Sayın Ayşe Botan Berker ve Sayın Mehmet Sami “Bağımsız Üye” statüsünde  atanmışlardır.

Sayın Halil Bülent Çorapçı'nın istifası nedeniyle boşalan Yönetim Kurulu Üyeliği'ne  Sayın Matthew James Bryza atanmıştır.

Seçilen Yönetim Kurulu Üyeleri'nin şirket ve şirketin ilişkili tarafları ile ilişkisi bulunmamaktadır.

Yeni seçilen 3 Yönetim Kurulu Üyesi'nin konularında sahip oldukları tecrübe, bilgi ve donanım çerçevesinde şirketimize önemli faydalar sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Atanan yeni Yönetim kurulu Üyelerine ilişkin özgeçmişleri ve tebliğ hükümleri çerçevesinde istenen diğer bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

Mehmet Sami

Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş'nin(Ata Yatırım veya Ata Invest) Kurumsal Finansman, Finansal Ortaklık Danışmanlık Hizmetleri ile Yabancı İşlemler ve Araştırma departmanlarını 1994'te kurduktan sonra 2001 yılma kadar Genel Müdür Yardımcılığı ve 2001 sonunda ilgili birimlerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. 

Ata Yatırım Yönetim Kurulu Üyeliği dışında, bir ayrı kurumda Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevi de üstlenmektedir. Toplam 25 Yıllık Yatırım Bankacılığı tecrübesine sahip olan Mehmet Sami, 1990dan bugüne kadar çeşitli Özelleştirme, Şirket Evliliği (M&A), Şirket Ortaklığı(JV), Halka Arz, Şirket Değerleme ve danışmanlık projeleri gerçekleştirmiştir. Finansal Ortaklık (Private Equity) projelerine Türkiye'de öncülük etmiş olup, 2000-2007 arasında Türkiye'deki en büyük Private Equity Fonu'nun kuruluş aşamasından görev aldıktan sonra toplam yedi yıl Yatırım Komitesi Üyesi olarak görev yapmıştır. Kingston ve City University Londra'dan mezun olduktan sonra sırasıyla IBS Danışmanlık, Finansbank Corporate Finance, Euroturk Bank ve Ata Yatırım da görev almıştır.

Eğitim

1975-1982 Forest Boarding School, Londra

1982-1985 Kingston University, Londra: BA Economics (with Honours)

1986-1987 City University Business School, Londra:

"Msc in Business Systems Analysis & Design" 

Mesleki Deneyim

1987-1989 1989-1991 1991-1994 

1994-2001

2001 Haz.- Bugüne

-          Araştırma Uzmanı, International Business Services, (IBS) istanbul

-          Müdür Yardımcısı, Kurumsal Finansman, Finans Bank, istanbul

-          Müdür Vekili, Kurumsal Finansman, Euroturk Bank, istanbul

           (Indosuez - ABN AMRO-Generale Bank Joint Venture in Turkey)

-          Genel Müdür Yardımcısı, Ata Yatırım, istanbul

-          Yönetim Kurulu Üyesi, Ata Yatırım, istanbul 

 

Bağımsız Yönetim Kurul Üyeliği

IBS Beynelmilel İş Hizmetleri A.Ş.

Mesleki Kuruluşlara Üyeliği

EVCA - Avrupa Risk Sermayesi Derneği Üyesi

Türk-Amerikan İş Konseyi, DEIK, Üye

Türk-Japon İş Konseyi - Başkan Yardımcısı DEIK

TKYD - Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (2007-2009 YK Üyesi), Üye

 

Ayşe Botan Berker

 

DOĞUM TARİHİ                       : Kasım 22, 1955,

MEDENİ DURUM                      : Evli ,Tek çocuk

EĞİTİM                                    : Doktora ,Bankacılık ve Finans,

                                                  Marmara Üniversitesi, Bankacılık ve Sigortacılık                                                               

                                                  Enstitüsü, İstanbul,2008

                                                 

                                                  Lisansüstü , Ekonomi,UniversityofDelaware 

                                                  Delaware,U.S.A.,1987

 

                                                  Lisans,İşletme , Orta Doğu Teknik Üniversitesi

                                                  Ankara,1978

 

                                                  Lise, Ankara Koleji,1972, Ankara

 

İŞ DENEYİMİ                           :  Genel Müdür,Yönetim Kurulu Üyesi

                                                   Fitch Ratings,Istanbul

                                                   Subat 1999- Mart 2012

 

                                                   Genel Müdür Yardımcısı

                                                   Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

                                                   TC.Merkez Bankası

                                                   1996 Agustos–1999 Ocak

 

                                                   TC Merkez Bankası Londra Temsilcisi

                                                   Londra

                                                   1994 Ağustos. – 1996 Ağustos.

 

                                                    Uluslararası Kuruluşlar Müdürü

                                                    TC.merkez Bankası, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

                                                    1989 – 1994

                                                    Müdür Yardımcısı

                                                    Ödemeler Dengesi,

                                                    TC Merkez Bankası

                                                    1980 - 1989               

                                                         

                                                    Uzman

                                                    Dış Borçları Yapılandırma Grubu

                                                    TC.Merkez Bankası

                                                    1978 Kasım- 1980

 

 

İHTİSAS ALANLARI                    : Kredi Derecelendirme

                                                     Risk Degerlemesi

                                                     Ödemeler Dengesi

                                                     Dış Borç Yönetimi

                                                     Sermaye Piyasaları

                                                     Kambiyo Düzenlemeleri

                                                      AB İlişkileri,Uluslararası Kuruluşlar

                                                         

 

LİSAN                                        : Türkçe,İleri düzey İngilizce,Orta derece Fransızca

 

 

YAZILI METİNLER:

 

-          Textile Trade inTurkey,1984

-          Longrun effects of International Monetary

            Fund\'s Programs on Social Service Expenditures, 1985

-          Exchange Rate policy and its effect on current account “Turkey”

-          Economic Development and Foreign Debt.

-          Estimation of a Monetary Reaction Function for the Turkish Economy, 1987

-          External Debt Status and External Position of OIC Indebted Countries. (Presented at the annual meeting of OIC countries 1993, Cairo)

-          Globalization of Financial Markets.

-          Central Bank\'s Policies and Strategies and Gold\'s Role in Achieving Them (Presented at the 5 th Central Banking   conference             Nov.,1996, London)

-          The challenges of the EMU on Turkish Financial System (Presented at the Crans Montana Forum,Monaco Economic Summit 1998)

-          Customs Union with the EU: Problems and Prospects

            Presented at Wilton Park Conference onTurkey\'s Future inEurope,                            

            1999,Wilton ParkSussexUK

-          Turkish Banks Capital Adequacy, 2002

-          Corporate Governance in Banking Industry,  2005

                         

 

 

DAVET EDİLDİĞİ KONUŞMALAR :

                                   Turkish Industrialists and Businessmen Association                               

                                   TUSIAD  “The challenges for Foreign Investors in 

                                    Interpreting Financial Data” Dec. 2002, Istanbul

                                 

                                  Central Bank ofRomania“Foreign Investment and Country                                          

                                  Credibility” May 2003,Bucharest

 

                                  TUSIAD “Corporate Governance and Risk Management”

                                   2004,Istanbul

 

                                  STEAM Strategic, Technical Economic Research Centre     

                                   “Capital Markets inTurkey” 2004,Istanbul

 

                                  STEAM “Economic and Structural Infrastructure for the

                                   Efficiency of the Mortgage System inTurkey” 2005Istanbul

 

                                  Turkish Corporate Governance Association “Corporate

                                  Governance from Creditors Perspective” 2005Istanbul

 

                                  TUSIAD-OECD Round Table on Corporate Governance

                                   “ Corporate Governance from a Bond Investor Perspective”

                                   2005,Istanbul

                     

                                  MarmaraUniversityFinance Symposium “Credit Ratings in

                                   Financial Markets” 2005,Istanbul

 

                                  Turkish British Bankers Association “Changing Face of

                                  Turkish Economic Institutional Framework” May 2006London

 

                                  CFA Society “ New Era in Corporate Borrowing ;Private Sector

                                  Bond Issuance” 2006,Istanbul

 

                                  Dogan Media Holding Corporate Governance Conference 

                                  “BaselII, Risk Management and Internal Control” 2006,

                                  Istanbul

 

                                  MarmaraUniversityFinance Symposium “ Financial Integration

                                  Review and Steps Ahead” 2006Istanbul

                                

                                  Risk Managers Association “BaselII Standard Approach and

                                  External Ratings” 2006 Istanbul

 

Matthew J. Bryza

Uluslararası Savunma Çalışmaları Merkezi (Estonya)    2012 Mart - Devam

Müdür

Estonya'nın Tallinn kentinde bulunan ve Estonya,  Litvanya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden gelen uzmanlardan oluşan, Baltık bölgesinin en önde gelen düşünce kuruluşuna liderlik.Merkez, her yıl organize ettiği Lennart Meri Konferansı ile Avrupa-Atlantik güvenliği, demokrasi, refah ve entegrasyon konularında Baltık-İskandinav bölgesinin önde gelen politikacılarını ve akademisyenlerini bir araya getiriyor.

 

ABD Büyükelçiliği, Bakü, Azerbaycan                                  Şubat 2011 – Ocak 2012

Büyükelçi

ABD Büyükelçiliğinde çalışan 400 kişiye liderlik. Enerji, iç reform ve güvenlik konularında belirlenen ortak stratejiler çerçevesinde direkt olarak Azerbaycan'ın Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve üst düzey bakanları ile birlikte çalışmıştır. Arama ve üretim faaliyetlerini de kapsamak üzere 22 milyar ABD Doları tutarında bir yatırım yapılmasına imkân tanıyacak olan ihraç boru hatları ile ilgili kararlarda uluslararası enerji firmalarına/hükümetlerine ve bunların Azeri meslektaşlarına kılavuzluk etti.  Azerbaycan bankacılık ve iş dünyasının liderleri ile birlikte enerji, tarım, bilgi teknolojileri ve taşımacılık sektörlerine yönelik stratejiler oluşturdu. Dağlık Karabağ çatışmasının çözümü, terörle mücadele, ABD askeri birliklerinin ve malzemelerinin Afganistan'a geçişi,  Azerbaycan'ın Hazar Denizi bölgesinin güvenliğinin sağlanması konularında Amerikan ve Azeri yetkililere taktiksel anlamda danışmanlık yaptı. Demokrasi ve yargı reformu sürecine katkıda bulunmak üzere sivil toplum ile hükümet arasındaki görüşmelere aracılık etti. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı                                                             2005 Haziran – 2009 Ağustos

Dışişleri Bakan Vekili

Avrupa ve Avrasya İşleri Yardımcısı

Devlet ve hükümet başkanları, bakanlar ve Avrupa Birliği üst düzey yetkilileri ile işbirliği içinde çalışarak Dışişleri Bakanlığının enerji güvenliği konusu da dahil olmak üzere Güney Kafkasya, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs politikasını geliştirdi ve uyguladı. Dağlık Karabağ, Abhazya, Güney Osetya ve Kıbrıs anlaşmazlıklarında ABD arabulucusu olarak görev aldı.Dışişleri Bakanlığının Kafkasya, Bölgesel Anlaşmazlıklar ve Güney Avrupa Dairelerine nezaret etti.

 

Ulusal Güvenlik Konseyi, Beyaz Saray                                 2001 Nisan – 2005 Haziran

Avrupa ve Avrasya İşleri Direktörü

ABD Hükümetinin Türkiye, Yunanistan, Güney Kafkasya ve Orta Asya politikalarını geliştirdi ve koordine etti (9-11 saldırılarının ardından Özbekistan ve Kırgızistan'daki askeri üslerle ilgili konular dahil olmak üzere).   Beyaz Sarayın Avrasya enerji güvenliği ve Aşırı İslamcılıkla mücadele stratejilerini geliştirdi. Başkan Bush'a defalarca brifing verdi. Ulusal Güvenlik Konsey Danışmanı Rice ile birlikte düzenli olarak strateji oluşturdu. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı                                                             1998 Temmuz – 2001 Nisan

Başkan ve Dışişleri Bakanı Özel Danışmanının

Hazar Denizi Enerjisi Baş Danışmanı

ABD\'nin Hazar Denizini Türkiye ve Avrupa'ya bağlayan petrol ve doğal gaz boru hatlarından oluşan yeni bir ağın teşvik edilmesi politikası hususunda Başkanlık danışmanının strateji uzmanı ve kurumlar arası koordinatörü olarak görev yaptı. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı                                                             1997 Eylül – 1998 Temmuz

Dışişleri Bakanlığı Bağımsızlığına Yeni Kavuşan

Devletlere ABD Yardımı Koordinatörünün Özel Asistanı 

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ekonomik reformların ve yabancı yatırımın teşvik edilmesine yönelik ABD yardımına nezaret etti. Piyasa tabanlı kredi koşullarını teşvik etmek üzere ABD Hükümeti tarafından aktifleştirilen üç kurumsal fonu yönetti.

 

ABD Büyükelçiliği, Moskova Rusya                                      1995 Eylül – 1997 Ağustos

Siyasi Yetkili ve Büyükelçinin Özel Asistanı

ABD Büyükelçiliğinin Rusya Ulusal Yasama Organı Duma ile Komünist Partisi ile ve Kuzey Kafkasya'nın Dağıstan bölgesi ile resmi ilişkilerini yürüttü.  Büyükelçi Thomas Pickering'in personel şefi olarak görev yaptı.

 

Ulusal Dışişleri Eğitim Merkezi                                              1994 Ağustos – 1994 Temmuz

Rusça Dil Öğrencisi

Yoğun Rusça dil programında 50 diplomat ve askeri görevli arasında en yüksek puanı aldı.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı                                                             1992 Ağustos – 1994 Temmuz

Rusya Masası Sorumlusu

İnsan hakları görevini yürüttü.  (ABD Kongre Üyelerini de içeren) Savaş Esir ve Kayıpları ABD-Rusya Karma Komisyonunda personel şefi olarak görev yaptı. Yurtdışı Askerlik Hizmeti Programında Milli konuşmacı olarak görev aldı.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı                                                             1991 Ağustos – 1992 Ağustos

Avrupa ve Kanada İşleri Bürosu, Asistan

Dışişleri Bakanına ve diğer üst düzey yetkililere sunulmak üzere Bakanlık bünyesindeki en büyük büro tarafından hazırlanan bilgilendirme ve danışmanlık malzemelere ilişkin günlük işleri yönetti.

 

 

ABD Büyükelçiliği, Varşova Polonya                         1990 Temmuz – 1991 Ağustos

Siyasi Görevli

Polonya\'nın piyasa demokrasisine geçiş sürecinde Büyükelçiliğin Dayanışma hareketi, İçişleri Bakanlığı ve siyasi partiler ile kurduğu resmi bağlantıları yürüttü.  Polonya ulusal televizyon ve radyosunda konuşmalar yaptı.

 

ABD Konsolosluğu, Poznan, Polonya                                    1989 Temmuz – 1990 Ağustos

Konsolosluk Görevlisi

Vize işlemlerini idare etti ve Konsolosluğun batı Polonya\'daki Dayanışma hareketi liderlerine yönelik yardımını yönetti.

 

EĞİTİM

 

Fletcher Hukuk ve Diplomasi Fakültesi                               1986 Ağustos – 1988 Mayıs

Yüksek Lisans – Hukuk ve Diplomasi- 1988 Mayıs

Uzmanlık alanları:  Doğu Avrupa ve SSCB; Uluslararası Ticaret

Sınıf arkadaşları tarafından 1988 yılı mezuniyet konuşmasını yapmaya layık görüldü.

 

 

Stanford Üniversitesi                                                                1982 Eylül – 1986 Haziran

Lisans – Uluslararası İlişkiler

Yüksek akademik başarıyla (bölüm birincisi olarak) mezun oldu

İki defa Stanford-Hükümet Burs Programına dahil olma hakkı kazandı

Stanford Üniversitesi Alp Disiplini kayak takımı üyeliği

DİLLER

İleri seviyede Rusça ve Lehçe; konuşma düzeyinde Almanca ve İspanyolca; temel seviyede Azerice

ÖDÜLLER

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili tarafından kişisel olarak verilen Order of St. George madalyası.

Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Ilves tarafından kişisel olarak verilen Cross of Terra Nova madalyası

Fletcher'da Yılın En Genç Mezun Erkek Öğrencisi Ödülü

 

 

 

 

 

 

SERMAYE PİYASASI KURULU’NUN 30.12.2011 TARİH VE 56 NO.LU TEBLİĞİNİN 1.3.2 (b) MADDESİ GEREĞİ YAPILAN BİLDİRİM VE AÇIKLAMALAR

SERMAYE PİYASASI KURULU\'NUN 30.12.2011 TARİH VE 56 NO.LU TEBLİĞİNİN 1.3.2 (b) MADDESİ GEREĞİ YAPILAN BİLDİRİM VE AÇIKLAMALAR 

Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAS) 

Turcas Petrol A.Ş.\'nin hali hazırda en önemli iştiraklerinden olan ve 2011 yılında 10,7 milyar TL satış hasılatı gerçekleştiren STAŞ, Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar piyasasındaki kuvvetli pozisyonunu daha da kuvvetli hale getirmiştir. Şirket, yurt çapındaki 1.000 civarındaki Shell markalı istasyon ağı vasıtasıyla benzin ve madeni yağ piyasalarındaki lider konumu ile tüm beyaz ürünler satışlarındaki ikincilik konumunu sürdürmektedir. 

STAŞ, 10 Şubat 2011 tarihinde Shell Gaz Ticaret ve Sanayi A.Ş.\'yi 34.750.000 ABD Doları karşılığında satın almıştır. Söz konusu satınalma sonrasında daha önce Shell Gaz Ticaret ve Sanayi A.Ş. bünyesinde yürütülen Oto-LPG satış faaliyetleri de STAS bünyesine alınarak operasyonel sinerji ve verimlilik sağlanması hedeflenmiştir. 

Socar Turkey Enerji A.Ş. (STEAŞ) (Eski Ünvan: Socar & Turcas Enerji A.Ş.) 

SOCAR & Turkey Enerji A.Ş.\'nin 200.000.000 TL ödenmiş sermayesi içerisinde Turcas Petrol A.Ş.\'nin sahip olduğu %25 oranındaki hisse 26 Aralık 2011 tarihinde taraflar arasında imzalanan “Hisse Satış ve Alım Sözleşmesi”uyarınca 44.000.000 ABD Doları ( 83.818.943 TL) bedel ile State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) şirketine satılmıştır. 

STAR Rafineri A.Ş. (Eski Ünvan: Socar & Turcas Rafineri A.Ş.) 

SOCAR Turkey Enerji A.Ş\'nin 50.000.000 TL ödenmiş sermaye içerisinde 49.996.996 TL hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Star Rafineri A.Ş. hisselerinin %18,5\'i 9.250.000 TL karşılığında 29 Aralık 2011 tarihinde Turcas Petrol A.Ş.\'nin %99,6 oranındaki iştiraki Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş.  tarafından satın alınmıştır. 02.01.2012 tarihinde Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş.\'nin %18,5 oranındaki iştiraki olan “SOCAR & TURCAS Rafineri A.Ş.”nin unvanı “STAR Rafineri A.Ş.” olarak değiştirilmiştir. 

Bu işlemler sonucunda Turcas Petrol A.Ş.\'nin STEAŞ ve Petkim Petrokimya Holding A.Ş.\'de doğrudan ve/veya dolaylı olarak pay sahipliği kalmamış olurken 10 milyon ton/yıl kapasiteye sahip olacak SOCAR & TURCAS Ege Rafinerisi yatırımındaki %18,5 oranındaki hissedarlığı devam etmektedir. Rafineri yatırımının Turcas\'ın akaryakıt dağıtım sektöründeki mevcut operasyonları ile yaratacağı dikey entegrasyon ve sinerji, Şirket\'in uzun vadeli değer yaratma stratejisine önemli ölçüde destek vereceği değerlendirilmektedir. 

Rafineri Projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) çalışması tamamlanarak ilgili Bakanlığın inceleme ve değerlendirmesine sunulmuş ve Bakanlık tarafından 8 Aralık 2009 tarihinde ÇED Olumlu Belgesi verilmiştir. 2010 yılı içinde Rafinerici Lisansı alınmıştır. Rafineri projesine ait finansmanın temini için 2011 yılında Unicredit tek yetkili finansal danışman olarak görevlendirilmiştir. Proje\'nin temel atma töreni Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş olup zemin hazırlıklarına yönelik altyapı ihalesi 130 milyon ABD Doları bedelle yapılmış olup inşaat çalışmaları başlamıştır. 10 milyon ton\'luk bir kapasiteye ve 5 milyar ABD Doları seviyesinde toplam yatırım harcamasına sahip olan Proje\'de 2012 yılı içerisinde Müteahhit firma ile EPC Sözleşmesi\'nin imzalanması ve finansman görüşmelerinin sonuçlandırılması planlanmaktadır. Tesisin 2016 yılında üretime başlaması hedeflenmektedir. 

RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. 

Turcas\'ın elektrik üretimine ilişkin doğrudan ve dolaylı hisseleri vasıtasıyla %100 iştiraki konumundaki Turcas Elektrik Üretim A.Ş.\'nin %30 ve RWE AG\'nin Türkiye\'deki bağlı ortaklığı RWE Holding A.Ş.\'nin %70 ortaklığında kurulan RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. Denizli ilinde 775 MW kurulu güce sahip bir doğalgaz dönüşümlü termik santral kurmak ve işletmek üzere 2008 yılı içinde T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı\'ndan ÇED Olumlu belgesi almış, 2009 yılı içinde EPDK\'dan Elektrik Üretim Lisansı almış, arazi alımları tamamlanmıştır. 

RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.\'nin Denizli ilinde yapacağı santral için Yunan “METKA” firması ile yapılan anahtar teslimi mühendislik, satınalma ve inşaat anlaşması doğrultusunda 30 Nisan 2010 itibariyle yatırım başlamıştır. Turcas Elektrik Üretim A.Ş. Proje\'de sahip olduğu %30\'luk payın finansmanını 11 Kasım 2010 tarihinde West Landesbank (West LB) - Bayerische Landesbank (Bayern LB) Bankalar Konsorsiyumu ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile imzaladığı kredi sözleşmeleri ile sağlamıştır. 31.12.2011 itibariyle yatırımın tamamlanma seviyesi %79 seviyesindedir. Santral\'in 2012 yılının sonunda devreye girmesi hedeflenmektedir. 

Denizli Santrali\'nin enerji piyasasına girişini hazırlamak ve enerji alım / satım işlerini düzenlemek amacıyla RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.\'nin iştiraki olarak RWE & Turcas Enerji Toptan Satış A.Ş. kurulmuş ve bu şirket 2011 yılı içerisinde elektrik enerjisi toptan satış lisansı almıştır. 

Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. 

Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş., Aydın, Denizli ve İzmir illerinde sahibi olduğu arama ruhsatları ile jeotermal kaynaklardan elektrik enerjisi üretimi etüt çalışmalarına başlamıştır. Jeoloji, jeofizik ölçüm ve etüdü ile jeotermal potansiyelin keşfine yönelik çalışmaların sonuçlarına istinaden yatırım kararının alınıp alınmayacağı değerlendirilecektir. Şirket ayrıca yenilenebilir kaynaklı ekonomik fizibilitesi yüksek enerji projelerine yatırım yapma konusunu değerlendirmektedir.

SERMAYE PİYASASI KURULU’NUN 30.12.2011 TARİH VE 56 NO.LU TEBLİĞİNİN 1.3.2 MADDESİ GEREĞİ YAPILAN BİLDİRİM VE AÇIKLAMALAR

A)    TURCAS PETROL ANONİM ŞİRKETİ ORTAKLIK YAPISI  

 

               (20 NİSAN 2012 İTİBARİYLE)

 

             

 

 

 

 

 

 

HİSSE TUTARI            OY HAKKI                         

 

      ORTAK ADI

 

 

 

 

  

  

 

AKSOY HOLDİNG A.Ş.

 115.979.909,82           115.979.909,82  

 

 

IMKB İŞLEM GÖREN

 65.204.695,22               65.204.695,22

 

 

DİĞER GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER

 43.815.394,96               43.815.394,96 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

T  O  P  L  A  M

225.000.000,-                225.000.000.-  

 

 

 

 

  

 

 

225.000.000.- TL. Hisse Tutarı içerisinde 112,50 TL.B Grubu, 37,50 TL.nominal değerde C Grubu İmtiyazlı Paylar bulunmaktadır.

B) Pay Sahiplerinin,Sermaye Piyasası Kurulu'nun,diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarının gündeme madde konulmasına ilişkin talepleri

C) GENEL KURUL 9'UNCU GÜNDEM MADDESİNDEKİ ANA SÖZLEŞME 52'NCİ MADDE TADİLİNE AİT

     ESKİ-ŞEKİL- YENİ ŞEKİL

 

ESKİ ŞEKİL

 

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ

MADDE 52

 

Şirket ve organları Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim İlkelerine titizlikle uymaya gayret eder. Ancak söz konusu ilkelerin tam olarak uygulanamaması halinde bunun gerekçesi ve sonuçlarına yıllık faaliyet raporunda yer verilir ve durumla ilgili açıklamalar yapılır.

                                                                                 

YENİ ŞEKİL

 

KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİNE UYUM

MADDE 52

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygulaması zorunlu tutulan Kurumsal Yönetim İlkelerine uyulur. Zorunlu ilkelere uyulmaksızın yapılan işlemler ve alınan Yönetim Kurulu kararları geçersiz olup Esas Sözleşmeye aykırı sayılır.

 

Kurumsal Yönetim İlkelerinin uygulanması bakımından önemli nitelikte sayılan işlemlerde ve şirketin her türlü ilişkili taraf işlemlerinde ve üçüncü kişiler lehine teminat, rehin ve ipotek verilmesine ilişkin işlemlerinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetime ilişkin düzenlemelerine uyulur.

Yönetim Kurulu'nda görev alacak Bağımsız Üyeler'in sayısı, nitelikleri görev ve yetkileri hususunda Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim'e ilişkin düzenlemelerine uyulur.

 

Turcas Petrol A.Ş. 2011 Yılında 98 Milyon TL Net Kar Elde Etti.

Turcas Petrol A.Ş. 2011 Yılında 98 Milyon TL Net               Kar Elde Etti.

 

Türkiye'nin entegre enerji şirketi Turcas, 2011 yılında karlılığını bir önceki seneye göre %75 oranında arttırırken, hisse başına karlılığını 0,43 TL seviyesinde gerçekleştirdi.  

 

13 Nisan 2012 - Ülkemizde akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar, petrol rafinajı, elektrik üretimi ve ticareti ile doğalgaz ticareti alanlarında faaliyet gösteren Turcas Petrol A.Ş. başarılı finansal performansını 2011 yılında da sürdürdü.  Turcas Petrol A.Ş.'nin 2011 yılı net karı bir önceki yıla göre %75 artarak 97.914.269 TL olarak gerçekleşti.  Turcas'ın hisse başına karlılığı ise 0,43 TL seviyesinde gerçekleşti.

 

2011 finansal sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulunan Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Batu Aksoy; 2011 yılının akaryakıt dağıtım sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar açısından yeni regülasyonlara uyum amacıyla bayileri ile olan kontratlarının önemli bir kısmının yenilendiği ve büyük yatırımların yapıldığı bir yıl olduğunu ve bu gelişmeler ile Türk Lirası'nda yıl içinde yaşanan değer kaybından kaynaklanan kambiyo zararlarının Turcas Petrol'ün %30 oranında iştirak ettiği ve amiral gemisi konumundaki Shell & Turcas Petrol'ün karlılığını etkilediğini belirtti.  Batu Aksoy tüm bu gelişmelere rağmen Shell & Turcas'ın Türkiye'nin geleceğine güvenle 2011 yılında 250 Milyon TL'nın üzerinde net yatırım gerçekleştirdiğini ve akaryakıt dağıtım sektöründe benzin ve madeni yağ satışlarında liderliğini, dizel ve benzin satışlarını içeren toplam beyaz ürün satışlarında ikinciliğini, ve sektördeki verimliliğin en önemli göstergesi olan istasyon başına satışlarda da liderliğini sürdürmekte olduğunu belirtti.

 

Aksoy, Turcas Petrol'ün yaklaşık 5 Milyar Dolara mal olacak SOCAR & Turcas Ege Rafinerisi yatırımını üstlenen STAR Rafineri A.Ş.'ndeki hissedarlığını %18,5 pay ile sürdürdüğünü, yatırıma ilişkin proje finansmanı ve ana müteahhit seçimini 2012 sonuna kadar tamamlamayı ve tesisin 2016 itibariyle üretime başlamasının hedeflendiğini söyledi ve “Rafineri yatırımının Turcas'ın akaryakıt dağıtım sektöründeki mevcut operasyonları ile yaratacağı dikey entegrasyon ve sinerji, şirketimizin uzun vadeli değer yaratma stratejisine önemli ölçüde destek verecektir” dedi.

 

Turcas'ın %100 iştiraki konumundaki Turcas Elektrik Üretim A.Ş.'nin RWE ile ortak olarak Denizli'de inşa ettiği yaklaşık 550 Milyon Avro büyüklüğündeki 775 MW'lık doğalgaz dönüşümlü termik santral yatırımının %85'lik kısmının tamamlanmış durumda olduğunu açıklayan Aksoy değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “2011 yılında akaryakıt ve enerji sektörü dinamik bir yıl geçirdi.  Turcas olarak, iş alanlarımızda stratejik düzenlemelere giderken, uzun vadeli planlarımızla bağlantılı olarak yatırımlarımızı yenilenebilir enerjiyi de içerecek şekilde çeşitlendirme çalışmalarımızı sürdürdük.  2012 yılında da şirketimiz 80 yıllık geçmişinin gücü ve ve enerjisiyle ülkemiz için değer yaratmaya devam edecektir.” 

 

 

Turcas Petrol hakkında:

 

80 yıllık geçmişi ile Turcas, bugün faaliyet gösterdikleri alanlarda öncü konumda olan birçok şirkete iştirak eden bir holding konumundadır (İMKB:TRCAS).  Turcas, Türkiye enerji sektöründeki sürdürülebilir performansı ve gerçekleştirdiği başarılı işbirlikleriyle uluslararası kurumsal bir kültüre sahiptir. Turcas, liberalleşen enerji piyasalarında Shell ile birlikte akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar, Azerbaycan Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi SOCAR ile birlikte petrol rafinajı, Alman RWE ile birlikte elektrik üretimi ve ticareti'nin yanı sıra doğalgaz ithalatı ve toptan satışı gibi alanlarda faaliyetler sürdüren ve yatırımlar yapan entegre bir enerji şirketidir. (www.turcas.com.tr)

 

Detaylı bilgi için:

Turcas, Kurumsal İletişim Müdürü : Selin Çınar Tunguç (0 212 259 00 00, selin.tunguc@turcas.com.tr)

Beze Group, Aslıhan Levent : (0 212 230 2055, info@bezegroup.org)      

İstanbul, Türkiye-13 Nisan 2012 -- Turcas Petrol A.Ş. (IMKB: TRCAS TI) ("Turcas")

İstanbul, Türkiye-13 Nisan 2012 -- Turcas Petrol A.Ş. (IMKB: TRCAS TI) ("Turcas"),

 

Akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar, petrol rafinajı, elektrik üretimi/ticareti ve doğal gaz ticareti alanlarında faaliyet gösteren Türkiye'nin entegre enerji şirketi Turcas Petrol A.S. 31 Aralık 2011 tarihli finansal tablolarını yayınlamıştır.

 

2011 yılında 98 milyon TL seviyesinde net kar elde ederek net karlılığını bir önceki yıl oranla %75 artıran Turcas'ın hisse başına karlılığı 0,43 TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

2010 yılına kıyaslandığında net satışlar rakamının 52 milyon TL seviyesinden 10,9 milyon TL seviyesine gerilemesinin nedeni 2010 yılı sonunda doğalgaz ticareti faaliyetine son verilmesi neticesinde 2011 yılı cirosunda sadece elektrik satış gelirlerinin konsolide ediliyor olmasıdır.  Bilindiği üzere Turcas 2011 yılında da 10.8 Milyar TL (6 Milyar Dolar) gibi yüksek bir satış hasılatı elde eden amiral gemisi iştiraki Shell & Turcas Petrol A.Ş.'ni (STAS) özsermaye yöntemiyle konsolide etmektedir.

 

Akaryakıt Dağıtımı ve Madeni Yağlar

 

2011 yılı akaryakıt dağıtım sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar açısından yeni regülasyonlara uyum amacıyla bayileri ile olan kontratlarının önemli bir kısmının yenilendiği ve bu sebeple ciddi miktarlarda yatırımların yapıldığı bir yıl olmuştur. Nitekim STAŞ 2011 yılında 250 Milyon TL üzerinde net yatırım gerçekleştirmiştir.  Söz konusu yatırımların amortisman giderleri ve Türk Lirası'nda yıl içerisinde yaşanan değer kaybından kaynaklanan kambiyo zararları Turcas Petrol A.S.'nin %30 oranında iştirak ettiği ve yıllar itibariyle önemli miktarlarda temettü elde ettiği STAS'taki karlılığın 164 milyon TL seviyesinden 53 milyon TL seviyesine gerilemesine sebep olmuştur. Dolayısıyla 2010 yılında Turcas Petrol A.S. Konsolide kar rakamına 49 milyon TL seviyesinde katkı sağlayan STAS'ın, 2011 yılı konsolide karı içerisindeki katkısı 15,9 milyon TL seviyesinde kalmıştır.

 

Turcas'ın STAS'tan elde ettiği Ortak Girişim Sözleşmesi Geliri de yukarıda bahsedilen nedenlerden ötürü 2010 yılındaki 16,2 milyon TL seviyesinden 12,7 milyon TL seviyesine gerilemiştir. STAS Solo Finansal Sonuçları ekte görülebilir.

 

2011 yılı itibariyle STAS %27'lik Pazar payı ile benzin satışlarındaki ve %25'lik Pazar payı ile Madeni Yağ satışlarındaki liderliğini devam ettirirken tüm beyaz ürünler satışında %19,3'lük Pazar payı ile ikinciliğini devam ettirmektedir.  2011 yılı itibariyle STAS'ın benzin ve dizel satışlarının toplamı 3,7 milyon m3 seviyesine ulaşmıştır.

 

Sektördeki verimliliğin en önemli göstergesi konumunda olan istasyon başına satış rakamında STAS 3.670 m3 ile liderliğini sürdürmektedir. STAS'ın tamamı Shell markalı istasyonlardan oluşan network ağı yurt çapında yaklaşık 1.100 adet seviyesindedir.

 

Petrokimya ve Rafinaj

 

Bilindiği üzere Turcas Petrol A.Ş., SOCAR ile olan ortaklıklarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde 27.12.2011 tarihinde; SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.'nde (STEAŞ) sahip olduğu %25 oranındaki nominal 50.000.000 (Elli Milyon) TL değerindeki hisselerin 44 milyon ABD Doları bedel ile SOCAR'a satışına ve %99,6 oranındaki bağlı ortaklığı olan Turcas Rafineri Yatırımları A.Ş. aracılığıyla SOCAR & TURCAS Ege Rafinerisi yatırımını üstlenmiş olan SOCAR & TURCAS Rafineri A.Ş.'nin (yeni unvanı ile STAR Rafineri A.Ş.) %18,5 oranında hissesini 9.250.000 TL bedel ile STEAŞ'tan satın alınmasına ilişkin iki ayrı Hisse Satış ve Alım Sözleşmesi imzalamış ve söz konusu devir işlemleri, ilgili kurul/kurum onaylarının alınmasıyla birlikte 30.12.2011 itibariyle tamamlanmıştır.

 

Bu işlemler sonucunda Turcas Petrol A.Ş.'nin STEAŞ, SOCAR & TURCAS Petrokimya A.Ş. ve Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'de doğrudan ve/veya dolaylı olarak pay sahipliği kalmamış olurken 10 milyon ton/yıl kapasiteye sahip olacak SOCAR & TURCAS Ege Rafinerisi yatırımındaki %18,5 oranındaki dolaylı hissedarlığı devam etmektedir. Rafineri yatırımının Turcas'ın akaryakıt dağıtım sektöründeki mevcut operasyonları ile yaratacağı dikey entegrasyon ve sinerji, Şirket'in uzun vadeli değer yaratma stratejisine önemli ölçüde destek verecektir.

 

Söz konusu hisse satış işlemi neticesinde elde edilen 44 milyon ABD Doları tutarındaki gelir, Turcas'ın konsolide net kar rakamını olumlu etkilemiş ve söz konusu nakit girişi Turcas'ın %18,5 oranında pay sahibi olduğu 10 milyon ton kapasiteli Rafineri yatırımına sağlayacağı özkaynak katkısı açısından da destekleyici olmuştur.

 

SOCAR & Turcas ortaklığının gündemindeki en önemli ve en büyük yatırım olan 10 milyon ton/yıl hampetrol işleme kapasitesine sahip olacak STAR Projesi'nde 2011 yılı içinde önemli gelişmeler kaydedildi.  Yatırıma ilişkin proje finansmanının temini için Unicredit bankası tek yetkili finansal danışman olarak görevlendirilmiştir. Proje'nin temel atma töreni Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilmiş olup zemin hazırlıklarına yönelik inşaat çalışmaları başlamıştır. Bank of Tokyo Mitsubishi ECA Coordinating Bank olarak atanmıştır. 2012 yılı içerisinde Müteahhit firma ile EPC Sözleşme'sinin imzalanması ve finansman görüşmelerinin sonuçlandırılması planlanmaktadır. Tesisin 2016 itibariyle üretime başlaması hedeflenmektedir.

 

Petkim Petrokimya tesislerinin mevcut sahası içerisinde kurmayı planladığımız Ege Rafinerisi, üreteceği Hafif Nafta, LPG ve Ksilen ürünleriyle öncelikle Petkim'in ihtiyaçlarını karşılarken, mevcut yurt içi üretimin yetersiz kaldığı ve ithalat ile karşılanan ultra düşük kükürtlü dizel ve jet yakıtı açığının giderilmesine de hizmet edecek. STAR Rafinerisi'nde Türkiye'de kapasite fazlası olan benzin ve fuel oil üretimini öngörmüyoruz.

 

Elektrik Üretim ve Satışı

 

Turcas'ın %100 iştiraki konumundaki Turcas Elektrik Üretim A.Ş., dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden RWE ile ortak olarak Denizli'de inşa ettikleri 775 MW'lık doğalgaz dönüşümlü termik santral yatırımının %85'lik kısmı tamamlanmış durumdadır. Santral'in 2012 yılının son çeyreğinde devreye alınması öngörülmektedir. Turcas Elektrik Üretim A.Ş. 550-600 milyon Avro tutarındaki toplam yatırım içerisindeki %30'luk payı olan 180 milyon Avro'nun finansmanı için halihazırda 30 milyon Avro'luk sermaye payını projeye aktarmış durumdadır. Geriye kalan 150 milyon Avro'luk kısmın finansmanı için Bayern LB ve West LB tarafından oluşturulan bankalar konsorsiyumundan Euler Hermes Alman İhracat Kredisi Ajansı'nın garantörlüğünde 3 yılı geri ödemesiz toplam 13 yıl vadeli 149 milyon Avro ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.'den 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli 55 milyon Amerikan Doları tutarında kredi sözleşmeleri imzalanmıştır.

 

Finansman

 

2011 yılı itibariyle Denizli projesinin finansmanı için kullanılan uzun vadeli proje finansmanı kredileri için ödenen 6,6 milyon TL seviyesindeki finansman giderine rağmen yıl içerisinde değerlendirilen nakit ve benzeri değerler üzerinden elde edilen faiz gelirleri 11,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Türk Lirası'ndaki değer kaybı nedeniyle proje finansmanı kredileri üzerinde oluşan 18,8 milyon TL seviyesindeki kur farkı giderleri ise mevcuttaki döviz bazındaki nakit değerler üzerinden elde edilen 12,7 milyon TL seviyesindeki kur farkı gelirleri ile önemli ölçüde dengelenmiştir. Tüm bu faktörlerin etkisiyle 2011 yılsonu itibariyle kur farkı dahil net finansman giderleri 1,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Bilanço Dengesi

 

Turcas'ın aktiflerindeki sürdürülebilir büyüme 2010 yılı ile kıyaslandığında %53 seviyesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu büyümedeki en büyük etken Turcas'ın %30 oranında iştirak ettiği ve RWE & Turcas Ortaklığı ile Denizli'de inşaa edilmekte olan 775 MW'lık Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi'ne aktarılan sermaye ve ortak borcu transferleri olmuştur. Aktiflerdeki büyümenin finansmanı ise uzun vadeli ve uygun şartlarda temin edilen proje finansmanı kredileri ile gerçekleştirilmektedir. Söz konusu kredilerin geri ödemesi bilanço'nun uzun vadeli alacaklar bölümünde izlenebilen alacakların Proje Şirketi'nden tahsil edilmesi suretiyle yapılacaktır.

 

2011 yılı içerisinde kullanılan uzun vadeli proje finansmanı kredilerine rağmen özkaynakların aktif finansmanındaki payı hala %73 gibi oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır. 118 milyon TL seviyesindeki nakit ve benzeri değerler dikkate alındığında 94 milyon TL seviyesinde bulunan net finansal borçların toplam aktif finansmanındaki payı ise %11 gibi oldukça düşük bir seviyededir.

 

Kısa Vadeli Alacaklar kalemi altında izlenen toplam 49 milyon TL seviyesindeki Socar & Turcas Enerji A.Ş. ve STAR Rafineri A.Ş.'nden olan alacakların 2012 yılı içerisinde tahsil edilecek olması Turcas'ın zaten kuvvetli olan 118 milyon TL seviyesindeki nakit dengesini daha da güçlendirecek olup şirketin önümüzdeki dönemde en önemli yatırımı olan STAR Rafineri projesine aktaracağı sermaye payı için de bütçesini kuvvetlendirecektir.

 

Turcas Petrol A.Ş. - Özet Finansal Bilgiler-31.12.2011

 

GELİR TABLOSU (Bin TL)

2011

2010

Değişim (%)

 

 

 

 

Satışlar

10.984

52.337

-79%

 

 

 

 

Brüt Kar

1.272

524

143%

 

 

 

 

Opex

-11.678

-10.877

7%

 

 

 

 

Diğer Faaliyet Gelirleri (Net)

100.973

17.959

462%

 

 

 

 

Faaliyet Karı

90.567

7.605

1091%

 

 

 

 

Özkaynak Yöntemiyle Değerlenen Yatırımların Karındaki Paylar

13.709

48.010

-71%

 

 

 

 

Net Finansman Giderleri

-1.483

4.110

-136%

 

 

 

 

Vergi Öncesi Kar

102.793

59.726

72%

 

 

 

 

Vergi

-4.880

-3.343

46%

 

 

 

 

Net Kar

97.914

56.382

74%

Hisse Başına Kar

0,435

0,251

74%

 

BİLANÇO (Bin TL)

2011

2010

Değişim (%)

 

 

 

 

Nakit Değerler

118.261

45.882

158%

Ticari Alacaklar

1.610

6.813

-76%

Diğer Alacaklar

49.654

140

35367%

Uzun Vadeli Alacaklar

138.320

54

256048%

Özkaynak Yönetmiyle Değerlenen Yatırımlar

541.927

496.994

9%

 

 

 

 

Toplam Varlıklar

860.120

561.212

53%

 

 

 

 

Uzun Vadeli Finansal Borçlar

212.212

529

40016%

Özkaynaklar

629.277

547.608

15%

 

 

 

 

Toplam Kaynaklar

860.120

561.212

53%

 

Shell & Turcas Petrol A.S. – 31.12.2011 Solo Financials

 

(TL mn)

 

2010

2011

YoY (%)

Net Sales

 

9.414

10.760

14%

Gross Margin

 

6,5%

6,2%

-5%

Opex

 

-494

-602

22%

EBIT

 

220

190

-14%

Financial Gain/(Loss)

 

-13

-115

792%

Net Income

 

164

53

-68%

EBITDA

 

367

435

19%

EBITDA Margin

 

3,9%

4,0%

4%

 

 

 

 

 

Curr. Assets

 

1.350

1.734

28%

Curr. Liabilities

 

988

1.431

45%

Financial Liabilities

 

376

717

90%

Shr. Equity

 

1.428

1.360

-5%

Total Assets

 

2.465

2.835

15%

 

Hisse Senetlerinin Kaydileştirilmesi Hakkında Duyuru

Kaydileştirilmeyen Hisse Sahipleri Tüm Haklarını 31.12.2012'de kaybedeceklerdir. 

25 Şubat 2011 tarihli mükerrer Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanun'un 157. maddesi ile değiştirilen Sermaye Piyasası Kanunu'nun Geçici 6'ncı maddesi ile, Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun 28 Nisan 2011 tarih ve 551 no.lu Genel Mektubu'na göre 31 Aralık 2012 tarihine kadar kaydileştirilmeyen şirketimize ait tüm hisse senetleri, bu tarihten sonra kanunen şirketimize intikal edecek olup, Pay Sahiplerinin söz konusu hisse senetleri üzerindeki tüm hakları da anılan tarihte kendiliğinden sona ermiş sayılacaktır. 

Bu nedenle Pay Sahiplerimizin hala fiziki olarak ellerinde bulunan ve adlarına kaydileştirmemiş oldukları hisse senetleri üzerindeki haklarının kaybolmamasını teminen aşağıda açık adres ve iletişim bilgileri yazılı şirket merkezimize müracaat etmeleri gerekmektedir. 

Kaydileştirme işlemleri için süresinde işlem yapmayan pay sahiplerimizin kanunun ilgili hükümleri gereği 31 Aralık 2012 tarihinden sonra oluşabilecek hak kayıplarından dolayı şirketimizin hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağını bildiririz. 

Sayın hisse senedi sahiplerine saygı ile duyurulur. 

TURCAS PETROL A.Ş.

Başvuru ADRESİ               

TURCAS PETROL A.Ş.
Pay Sahipleri ile İlişkiler Müdürlüğü
Dikilitaş Mahallesi Emirhan                                                                       
Caddesi No:109  34349                                                                                 
Beşiktaş - İstanbul                                                                                   
Tel: 0.212.259.00.00/1205                                                                           
Faks:0.212.259.00.19                                                                                                                                       

Turcas, 2012 Yılında Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notunu Artırdı

09 Mart 2012 - 80 yıllık geçmişi ile, faaliyet gösterdikleri alanlarda öncü konumdaki şirketlere iştirak eden Turcas Petrol A.Ş., Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu\'nu artırdı.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkili kılınmış Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş. (Kobirate) tarafından düzenlenen Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Raporu\'nda Turcas Petrol A.Ş. Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu\'nu 2012 yılında 8.12\'den 8.40\'a yükseltti.

Turcas Petrol A.Ş. CEO\'su Batu Aksoy, Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu\'nun artışı ile ilgili yaptığı açıklamada not artışının, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkelerine şirketin önemli ölçüde uyum sağladığının göstergesi olup, şirketin İMKB\'nin Kurumsal Yönetim Endeksi\'nde işlem görmeye devam etmesini üst düzeyde hak ettiğini teyit eder bir gelişme olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti. “Şirketimiz önümüzdeki yıllarda önemli riskler teşkil etmese de gerekli ilave iyileştirmeleri yaparak Kurumsal Yönetim İlkelerine uyumunu en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir.”

Ana başlıklar halinde derecelendirme çalışmasında Turcas Petrol A.Ş.;  Pay Sahipleri bölümünden 84.00, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık bölümünden 90.43, Menfaat Sahipleri bölümünden 92.68 ve Yönetim Kurulu bölümünden 69.93 aldı.

Yabancı Yatırımcılar İçin Türkiye Enerji Sektörünün Dayanılmaz Cazibesi

Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, “Türkiye Elektrik Piyasasında Ticari ve Operasyonel Riskler Konferansı”nın açılış konuşmasına Enerji sektörünün dev adımlarla büyüdüğünü ve yetişmiş genç neslin bu rekabetçi ortamı bilinçli bir şekilde yönetebileceğini belirterek başladı. 

50 yılının her gününü enerji sektöründe geçirmiş olan Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Türkiye Enerji sektörünün olumlu bir şekilde gelişerek, dünya standartlarında rekabet edebilir durumda olduğunu belirtti. 

Özellikle yetişmiş genç insan kaynağı sahibi olmanın bir güç olduğunu belirten Aksoy bu gücün, büyük petrol ve doğalgaz bağlantıları ile beslenen Güneydoğu Avrupa\'da rekabet edebilecek yatırımlara imza atacağına inandığını söyledi. 

Geçmişte “Olanla İdare Edebilme” peşinde koşan bir zihniyetten hızla proaktif iş yapabilme becerisine erişildiğini belirten Aksoy bu yeni iş yapış biçimi ve anlayışının yatırımcılar için dikkat çekici olduğunun da altını çizdi ve Türkiye\'nin enerji sektöründeki yeni rekabetçi dinamikleri ile dünyada parlayan bir cazibe merkezi haline geldiğini söylerek sözlerine devam etti. Bu yeni durumda ise, rekabet için riski yönetmenin her zamankinden çok daha kritik olduğunu vurgulayan Erdal Aksoy, geleceği görerek şekil vermenin gayretleri içinde olmak gereğini belirtti. Mevzuatlardaki mevcut iyileştirmelerin de yapılması sonucu yabancı büyük oyuncular sektörde varolacaktır diyen Aksoy, bugüne kadar yapılmış bazı özelleştirmelerin sonuçlarının çok başarılı olmasa da ders alınacak iyi birer örnek olarak ele alınması gerektiğinin üzerinde durdu. Özellikle petrol piyasalarındaki anlık indirimlerin istikrarlı ve kalıcı olmasının esas olduğunu belirtti. 

Erdal Aksoy, 2012 yılının ikinci yarısında elektrik üretimine de başlamayı hedeflediklerini belirtti.

Kurumsal Yönetim Notunu en çok arttıran Şirket ödülü Turcas Petrol A.Ş.’nin

Türiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi” kapsamında “2011 yılında IMKB Kurumsal Yönetim Endeksi'nde Notunu En Çok Artıran Kuruluş” ödülüne Turcas Petrol A.Ş. layık görüldü. IMKB Kurumsal Yönetim Endeksi'ne dahil olan Turcas Petrol A.Ş; 2011 yılında “Kurumsal Yönetim” notunu 81.2'ye yükseltmişti. Bu not 2010 yılında 75.2 idi.

TURCAS'IN 30 EYLÜL 2011 MALİ TABLOLARINA İLİŞKİN DUYURU

İstanbul, Türkiye-11 Kasım 2011 -- Turcas Petrol A.Ş. (İMKB: TRCAS TI) ("Turcas"), Akaryakıt dağıtımı, petrol rafinajı, petrokimya üretimi, doğal gaz ticareti ve elektrik üretimi/ticareti alanlarında faaliyet gösteren Türkiye'nin tek entegre enerji şirketi Turcas Petrol 30 Eylül 2011 mali sonuçlarını duyurdu.

2011 yılı üçüncü çeyreğinde 3,3 milyon TL seviyesinde zarar açıklayanTurcas'ın 2011 yılı dokuz aylık net karı 13,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.Üçüncü çeyrek sonuçlarının negatif seviyede gerçekleşmesinin başlıca sebebi ise Turcas'ın %30 oranında iştirak ettiği ve RWE & Turcas Ortaklığı ileDenizli'de inşaa edilmekte olan 775 MW'lık Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi'nin finansmanı için kullanılan uzun vadeli preje finansmanı kredisinden kaynaklanan (30.09.2011 bakiyesi 88.2 milyon EUR) 9.5 milyon TL seviyesindeki kambiyo zararları olmuştur.

Royal Dutch Shell'den yıl içerisinde tahsil edilen 12,8 milyon TL seviyesindeki Ortak Girişim Sözleşmesi geliri ve son çeyrekte Turcas Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde bulunan Kojenerasyon Santrali'nin satışından elde edilen 1,3 milyon TL seviyesindeki sabit kıymet satış geliri ile desteklenen net kar rakamı, yukarıda bahsedilen kambiyo zararı ve Shell & Turcas iştirakinden gelen karın geçen yılın altında gerçekleşmesi sebebiyle beklentinin bir miktar altında kalmaktadır. Akaryakit dağıtım sektörünün geçen yıl yaşadığı istasyon kontrat yenileme dönemi sebebiyle tüm şirketlerin amortisman miktarları önemli derecede artarak karlılıklarını olumsuz etkilemektedir.

Turcas'ın aktiflerindeki büyüme2010 yılı ilk dokuz ayı ile kıyaslandığında %33 seviyesinde gerçekleşmiş olup sürdürülebilir bir şekilde devam etmektedir. Söz konusu büyümedeki en büyük etken Turcas'ın %30 oranında iştirak ettiği ve RWE & Turcas Ortaklığı ile Denizli'de inşaa edilmekte olan 775 MW'lık Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi'ne aktarılan sermaye ve ortak borcu ödemeleri olmuştur.Santral'in 2012 yılı üçüncü çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır. Aktiflerdeki büyümenin finansmanı ise uzun vadeli ve uygun şartlarda temin edilen proje finansmanı kredileri ile gerçekleştirilmektedir.

Turcas, hissedarlarına 2010 yılının karından toplam 11.250.000TL temettü ödemesini 23 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Hisse başına düşen brüt temettü miktarı 0,05 TL oldu.

Özet Finansal Bilgiler-30 Eylül 2011


Satışlar:
Opex:
Diğer Gelirler:
İştirak Gelirleri:
Finansal Gelirler:
Finansal Giderler:
Net Kar/Zarar:
2011 Q3
TL 3.3 milyon
TL 2.3 milyon
TL 3.7 milyon
TL 3.8 milyon
TL 3.9 milyon
(TL 10.8 milyon)
(TL 3.3 milyon)
01.01/30.09 - 2011
TL 8.3 milyon
TL 7.7 milyon
TL 17.1 milyon
TL 19.5 milyon
TL 8.1 milyon
(TL 20.4 milyon)
TL 13.7 milyon

TURCAS'IN 2. ÇEYREK 2010 FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

Turcas Petrol A.S. (Turcas) 2010 yili ilk yarisinda karini geçen yilin ayni dönemine göre önemli ölçüde artirarak 3 milyon TL'den 50 milyon TL'ye çikarmistir. Karliliktaki bu artis, 1. çeyrek 2009'da yasanan istirak zarari ve akaryakit dagitim piyasasinda yasanan zorluklardan dolayi olusan düsük baz etkisi sayesinde olmustur. 3 aylik dönemler itibariyle bakildiginda 2. çeyrek 2010 net kari 29 milyon TL olarak gerçeklesmis ve 1. çeyrek 2010 karina göre %37 yükselmistir. Royal Dutch Company of Shell'den alinan 16 milyon TL'lik ortak girisim sözlesmesi gelirinin bu yükselise önemli katkisi olmustur. Istiraklerden elde edilen gelir, Shell & Turcas'in karina paralel olarak hafif azalmis ve 21 milyon TL'den 16 milyon TL'ye inmistir. Turcas'in nakit pozisyonu bir önceki çeyrege göre artarak 62 milyon TL'den 97 milyon TL'ye ulasmistir. Ilgili dönemde kisa ve uzun vadeli yükümlülüklerde önemli degisiklik olmamistir. Temmuz 2010'da Turcas, %30 ortagi RWE ile kurmayi planladigi 800 MW'lik dogalgaz çevrim santralinin insaatina baslamistir. Projenin 2012'de tamamlanmasi beklenmektedir. Ayrica sirket, %25 ortak oldugu ve SOCAR ile yapmayi planladigi Ege Rafinerisi için gerekli isletme ve depolama lisansini 23 Haziran 2010'da almis ve 2015'te tamamlamak üzere projeye baslamistir. Turcas'in %30 ortagi oldugu amiral gemisi Shell & Turcas Petrol A.S. (STAS), 2010 yilinin ilk 6 ayinda benzin satislarinda %28, Eurodiesel satislarinda %26 ve madeni yag satislarinda %27 pazar payi ile piyasa liderligini sürdürmüstür. STAS'in bu dönemde net satislari 4,2 milyar TL ve net kar'i 155 milyon TL olarak gerçeklesmistir. Geçen sene ayni döneme göre satislar %23, kar %42 artmistir. Çeyrek bazda bakildiginda, 2010 1. çeyrekte 166 milyon TL olan brüt karin, satislardaki %15 büyümeye ragmen 2. çeyrekte 145 milyon TL'ye geriledigi görülmektedir. Bunun sonucunda brüt marj ayni dönemde %8,4'den %6,4'e inmistir. Daralan marja paralel net kar %19 düserek 56 milyon TL olmustur. FAVÖK 104 milyon TL'ye inmis, FAVÖK marji geçen seneki %7,1 ve 1. çeyrek 2010'da olusan %5,9 seviyelerinden %4,6'ya gelmistir. STAS'in bilançosundaki nakit pozisyonu 83 milyon TL'ye ulasmistir. Ilgili dönemde kisa ve uzun vadeli yükümlülüklerde önemli degisiklik olmamistir.

TURCAS'IN 1. ÇEYREK 2010 FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

TURCAS'IN 1. ÇEYREK 2010 FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) 2010 yılı ilk çeyreğinde 20,9 milyon TL net kar elde etmiştir. Karlılıktaki bu önemli artış zor geçen 2009'dan sonra akaryakıt piyasasındaki normalleşmeye işaret etmektedir. Net kar 2009 son çeyreğinde elde edilen 6,1 milyon TL ile karşılaştırıldığında %241'lik bir artış göstermiştir. Geçen sene ilk 3 ayda iştirak sermaye artırımı nedeniyle kar edilememişti. Turcas'ın nakit pozisyonu bir önceki çeyreğe göre aynı kalmış ve 61,9 milyon TL olmuştur. Kısa vadeli yükümlülükler %10 azalmış ve 7,7 milyon TL'ye gerilemiştir. Turcas, 17 Mayıs 2010 tarihinde 2009 yılı karının %49'una denk gelen 13,7 milyon TL'yi nakit temettü olarak dağıtacağını kamuya açıklamıştır. Ayrıca, RWE AG'nin yönetim kurulu, Mayıs ayı başında Denizli'de kurulması planlanan 800 MW'lık doğalgaz çevrim santrali hakkında nihai yatırım kararını vermiştir. İnşatın en geç 2010'un 3. çeyreğinde başlaması beklenmektedir.

Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) 2010 yılının ilk 3 ayında benzin satışlarında %30, Eurodiesel satışlarında %28 ve madeni yağ satışlarında %27 pazar payı ile piyasa liderliğini sürdürmüştür. Ayrıca kırsal motorin satışlarındaki %17 olan pazar payını ilgili dönemde %20'ye çıkartmıştır. STAŞ'ın bu dönemde net satışları 2 milyar TL ve net kar'ı 69,2 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel kar %4,4 marj ile 87 milyon TL'ye ulaşmıştır. Geçen sene aynı dönem operasyonel marjı %1,4 idi. Net satışlar bir önceki çeyreğe göre %10 azalmasına rağmen geçen sene aynı döneme göre %30 artmıştır. Net kar önceki çeyreğe göre %129 artmıştır. 2009 ilk çeyreğinde kambiyo zararı nedeniyle kar edilememişti. EBITDA marjı geçen seneki %1,8 seviyesinden %5,9'a çıkarak 116,6 milyon TL'ye ulaşmıştır. STAŞ'ın bilançosundaki nakit pozisyonu 2009 karıyla ilgili olarak 117,9 milyon TL'ye yükselmiştir. Toplam Varlıklar %4 artarak 2,2 milyar TL olmuştur.
14 Mayıs 2010

TURCAS PETROL A.Ş.'NİN 2009 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI TUTANAĞI

TURCAS PETROL A.Ş.'NİN 2009 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTI TUTANAĞI


Turcas Petrol Anonim Şirketi; 2009 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısını yapmak üzere 26.04.2010 Pazartesi günü saat 11.00 ‘de Sultanahmet Sahil Yolu, Cankurtaran-İstanbul adresindeki Kalyon Oteli Toplantı Salonunda İstanbul Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü'nün 22.04.2010 tarih ve 24309 sayılı görevlendirme yazıları ile görevlendirilen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Komiseri Sayın Halim Kavlak'ın iştirakiyle toplanmıştır.

Toplantı; Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erdal Aksoy tarafından açılmış ve gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçilmiştir.

1. Gündemin 1. maddesi gereğince Başkanlık Divanı'nın teşkiline geçildi. Ana Sözleşme gereği Divan Başkanlığı'na Sayın Erdal Aksoy, Oy Toplama Memurluklarına Sayın Yılmaz Tecmen ile Sayın Necip Süreyya Serdengeçti , ve Divan Sekreterliğine de Sayın Saffet Batu Aksoy oy birliğiyle seçilmişlerdir.


2. Başkanlık Divanı'nın Olağan Genel Kurul Toplantı Tutanakları'nı imzalaması hususu Genel Kurul'un onayına sunulmuş olup, Divan Heyeti'ne Toplantı Tutanağı'nı imzalama yetkisinin oy birliği ile verildiği yapılan oylama ile tespit edilmiştir.3. 2009 yılı Bilânço ve Gelir Tablosu'nun onayı için ayrı ayrı yapılan oylama sonunda 2009
yılı Bilanço ve Gelir Tablosu oy çokluğu ile kabul edilmiştir.


4. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun 2009 yılı faaliyetlerinden dolayı ibrası için ayrı ayrı oylama yapılmış ve oy çokluğu ile ibra edilmişlerdir.

5. Şirket Yönetim Kurulu'nun 09.04.2010 tarih ve 2010/2 sayılı Yönetim Kurulu kararının müzakeresi sonucu; 2009 yılında UFRS'ye göre hazırlanmış Turcas Petrol A.Ş. mali tablolar sonucunda elde edilen 27.641.084.- TL tutarındaki net dönem kârından Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri IV,No.27 tebliği ile Türk Ticaret Kanunu'nun 466'ncı maddeleri uyarınca 2.153.744,18 TL. yasal yedekler ayrıldıktan sonra 1 TL. nominal değerdeki hisse için brüt 0,10 TL net 0,085 TL olarak toplam 13.650.000.- TL.nın 17.05.2010 tarihinden itibaren ortaklara nakden ve defaten dağıtılmasına ve bakiye tutarın da Geçmiş Yıllar Karları olarak ayrılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

6. Yönetim Kurulu Üyelerinin seçimi için yapılan oylamada oy çokluğu ile, 2012 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın icrasına kadar vazife görmek üzere 3 yıl müddetle Erdal Aksoy, Yılmaz Tecmen, Halil Bülent Çorapçı, Necip Süreyya Serdengeçti, Mehmet İlhan Nebioğlu, Saffet Batu Aksoy ve Banu Aksoy Tarakçıoğlu Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmişlerdir.

Yönetim Kurulu üyelerine ödenecek ücretin tayini için yapılan oylamada, görev sürelerinin sonuna kadar beher yıl için toplam 1.000.000.-(Birmilyon) TL.brüt ücret ödenmesine ile karar verilmiştir.

7. Denetim Kurulu Üyelerinin seçimi için yapılan oylamada oy birliği ile, 2010 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın icrasına kadar vazife görmek üzere 1 (Bir) yıl müddetle Hasan Demir ve Nedret Ergene Denetim Kurulu üyeliklerine seçilmişlerdir.

Denetim Kurulu üyelerine ödenecek ücretin tayini için yapılan oylamada, 2010 yılı için toplam 24.000.- (Yirmidörtbin) TL. brüt ücret ödenmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

8. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim İlkeleri çerçevesinde; Yönetim Kurulu'nun 04.03.2010 tarih ve 2010/3 sayılı kararı ile tekrar belirlenmiş bulunan “ Kâr Dağıtım Politikası” ortakların onayına sunulmuş ve oy birliğiyle kabul edilmiştir.

9. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim İlkeleri çerçevesinde Yönetim Kurulu'nca belirlenmiş bulunan:
- Kurumsal Yönetim Uyum Beyanı,
- Etik İlke ve Kurallar,
- Yönetim Kurulu Çalışma Esasları,
- Denetim Komitesi Çalışma Esasları,
- Bilgilendirme Politikası,
- Kurumsal Yönetim Komitesi Çalışma Esasları,
- Risk Yönetim Komitesi Çalışma Esasları,
- İş Geliştirme Komitesi Çalışma Esasları
hakkında ortaklara bigi verilmiştir.

Ayrıca Yönetim Kurulu'nca seçilmiş bulunan Komite Üyeleri hakkında da ortaklara bilgi verilmiştir.

10. Yıl içerisinde Yönetimin onayı doğrultusunda yapılmış bulunan toplam 28.893,74 TL. bağışın 15.000 TL.'sının Akut Arama Kurtarma Derneği'ne, 5.000.- TL.sının Türkiye İş Kadınları Derneğine, 3.000.- TL.sının Türk Demokrasi Vakfı'na ve 5.893,74 TL.sının Türk Eğitim Vakfı vb.kuruluşlara yapıldığı hakkında ortaklara bilgi verildi.

11. Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerine T.T.K'nun 334. ve 335. maddeleri ile ilgili müsaadelerin verilmesi için yapılan oylamada; Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerine T.T.K.nun 334.ve 335.maddelerinde yazılı işlemleri yapabilmelerine oy birliği ile karar verilmiştir.

12. Pay sahipleri tarafından yöneltilen soruların açıklanmasına geçilmiş, ortakların dilek ve temennileri dinlenerek ilgililerce gerekli cevaplar verilmiş ve notlar alınmıştır.Yukarıdaki kararların tamamı açık oyla alınmıştır. Yönetim Kurulu Üyesi olan hissedarlar
kendilerini ilgilendiren konularda oy kullanmamışlardır.

TURCAS'IN 2009 FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

TURCAS'IN 2009 FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) 2009 yılında 27,6 milyon TL Net Kar elde etmiştir. Net Kar geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %39'luk bir daralma göstermiştir. Bu daralmanın başlıca nedeni Turcas'ın %25 iştiraki olan SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.'nin sermayesinin 50 milyon TL'den 200 milyon TL'ye arttırılması sonucu Turcas'ın payına düşen bir kereye mahsus 37,5 milyon TL muhasebe zararıdır. Bahsi geçen sermaye artışı sebebiyle 2009 itibariyle Turcas'ın bilançosundaki Net Nakit 62,9 milyon TL'ye gerilemiştir. Toplam Aktifler geçen seneye göre aynı kalarak 517,1 milyon TL olmuştur. Ayrıca, RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. 31 Aralık 2009 tarihi itibariyle Turcas bilançosunda özsermaye yöntemiyle konsolide edilmeye başlanmıştır.

Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) 2009 yılında benzin satışlarında %29, Eurodiesel satışlarında %27 ve madeni yağ satışlarında %27 pazar payı ile piyasa liderliğini sürdürmüştür. EPDK tarafından yürürlüğe konan tavan fiyat uygulamasının Ağustos ayında yürürlükten kaldırılmasıyla STAŞ'ın karlılığının üzerindeki olumsuz etkisi ortadan kalkmıştır. STAŞ'ın bu dönemde Net Satışları 7,9 milyar TL ve Net Kar'ı 178 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel Kar %2,8 marj ile 222,4 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Net satışlardaki %18 düşüşe rağmen, Net Kar rakamı geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %1 oranında artış göstermiştir. EBITDA marjı geçen seneki %4 seviyesinden %4,5'e çıkarak 350 milyon TL'ye ulaşmıştır. STAŞ'ın bilançosundaki Hazır Nakit Değerleri 17,7 milyon TL'ye inmiş, Toplam Varlıkları 2,1 milyar TL'de muhafaza edilmiştir. 31 Aralık 2008 ile karşılaştırıldığında zorlu pazar koşullarına rağmen STAŞ Kısa Vadeli Finansal Borçlarını 143,9 milyon TL azaltarak 366 milyon TL'ye düşürmüştür.

2009 yılı Olağan Genel Kurul hakkında...

Yönetim Kurulu'nun 30.03.2010 tarih ve 2010/10 no.lu kararı gereği;
Şirketimizin 2009 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısının 26 Nisan 2010 Pazartesi günü saat 11.00'de aşağıdaki gündem maddelerini görüşüp karara bağlamak üzere Kalyon Oteli – Cankurtaran / İstanbul adresinde yapılmasına toplantıda bulunanların oyçokluğu ile karar verilmiştir.
1. Açılış ve Başkanlık Divanı seçimi,
2. Başkanlık Divanı'na Genel Kurul Toplantı Tutanağı'nın imzalanması için yetki verilmesi,
3. 2009 Yılı Faaliyet ve hesapları hakkında Yönetim Kurulu ve Denetçi Raporları ile Bilânço ve Gelir Tablolarının görüşülerek karara bağlanması,
4. Yönetim Kurulu ve Denetçilerin Şirketin 2009 Yılı Faaliyetlerinden dolayı ayrı ayrı ibra edilmeleri,
5. 2009 yılı kâr dağıtımına ilişkin karar verilmesi,
6. Yönetim Kurulu Üyelerinin seçimi ve ücretlerinin tayini,
7. Denetim Kurulu Üyelerinin seçimi ve ücretlerinin tayini,
8. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim İlkeleri çerçevesinde Yönetim Kurulu'nca belirlenmiş bulunan Kar Dağıtım Politikasının Genel Kurul'un onayına sunulması,
9. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim İlkeleri Çerçevesinde Yönetim Kurulu'nca belirlenmiş bulunan Kurumsal Yönetim Uyum Beyanı, Etik İlke ve Kurallar, Yönetim Kurulu Çalışma Esasları, Denetim Komitesi Çalışma Esasları, Bilgilendirme Politikası, Kurumsal Yönetim Komitesi Çalışma Esasları, Risk Yönetimi Komitesi Çalışma Esasları ve İş Geliştirme Komitesi Çalışma Esasları'nın Genel Kurul'un bilgisine sunulması,
10. Yıl içerisinde yapılan bağışlara ilişkin açıklama,
11. Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerine Türk Ticaret Kanunu'nun 334 ve 335. maddelerinde yazılı işlemleri yapabilmelerine izin verilmesi,
12. Pay sahipleri tarafından yöneltilen soruların açıklanması.

Kararlarımızın tümü oyçokluğu ile alınmıştır.

Turcas Petrol A.Ş. SPK onaylı bir kredi derecelendirme kuruluşundan kurumsal yonetim ilkelerine ...

15/03/2010 Turcas Petrol A.Ş. SPK onaylı bir kredi derecelendirme kuruluşundan kurumsal yonetim ilkelerine uyum notu olarak 7.52 almış ve 15 Mart 2010 tarihi itibariyle prestijli İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi kapsamına 312 şirket arasından 26'ıncı olarak dahil edilmiştir.

05/10/2009 Turcas Petrol 2008 mali yılında Mecidiyeköy Vergi Dairesi Kurumlar Vergisi Mükellefleri içerisinde 1. Sırada yer almıştır.

05/10/2009 Turcas Petrol 2008 mali yılında Mecidiyeköy Vergi Dairesi Kurumlar Vergisi Mükellefleri içerisinde 1. Sırada yer almıştır.

Capital Dergisi'nin 2009 yılında onikincisini gerçekleştirdiği ...

05/10/2009 Capital Dergisi'nin 2009 yılında onikincisini gerçekleştirdiği “Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi - 2008 Yılı” araştırmasında Turcas Petrol'ün %30 iştiraki olan “Shell & Turcas Petrol A.Ş.” 3. sırada yer almıştır. Araştırma derginin 2009 Ağustos sayısında yayınlanmıştır.

Turcas ve RWE Ortak Girişim Sözleşmesi imzaladılar

Turcas ve RWE Ortak Girişim Sözleşmesi imzaladılar
Denizli'de 800 MW Kurulu Gücünde Doğalgaz
Kombine Çevrim Santrali inşa edilecek
İstanbul, 23 Mart 2009
RWE'nin Türkiye iştiraki olan RWE Holding A.Ş ve Turcas Petrol A.Ş. (Turcas)'nin iştiraki olan
Turcas Elektrik Üretim A.Ş., Denizli'de 800 MW kurulu gücünce Doğalgaz Kombine Çevrim
Santrali inşa etmek üzere bir Ortak Girişim Sözleşmesi imzaladılar. RWE, daha önce ön lisans
izin hakkı olan ortak girişim şirketinin %70 hissesini elinde bulunduracaktır. Ortak girişim
şirketinin ilk olarak proje geliştirme faaliyetlerine devam etmesi ve projeyi ilerletmesi
hedeflenmektedir. Nihai yatırım kararının 2009 yılı sonunda alınması ve inşaatın 2010'un ilk
aylarında başlaması beklenmektedir.
Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy imza töreninde, RWE'nin, Avrupa'nın enerji
sektöründeki en büyük firmalardan biri olduğunu ve doğalgaz çevrim santrallerinin
işletmesinde çok tecrübesi olduğunu vurguladı ve bu sebepten dolayı RWE ile gerçekleştirilecek
iş ortaklığından mutlu olduğunu belirtti. Erdal Aksoy, iş ortakları RWE'nin yetkinliklerinin
farkında olduklarını ve projenin kalan işlerinde beraberce çalışmayı beklediklerini ifade ederek,
RWE ile Turcas'ın elektrik üretim santralinin işletmeye hedeflenen süre içinde geçmesini
beklediklerini söyledi.
RWE AG Strateji'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Leo Birnbaum ortaklık girişiminin
önemine istinaden, kurulan bu ortaklığın RWE'nin Türkiye enerji piyasasına girmek için attığı ilk
adımı gösterdiğini ve ayrıca bu projenin RWE'nin güney-doğu Avrupa için belirlemiş olduğu
organik büyüme stratejisini pekiştireceğini söyledi. Bu bölge içinde özellikle Türkiye'nin
yüksek seviyede ilave elektrik üretim kapasitesine ihtiyaç duyduğunu belirten Dr. Birnbaum, bu
ihtiyacın karşılanmasına ilişkin RWE olarak şimdi kendi üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.
Tasarlanan ortak girişim ilgili kurumlardan rekabet dahil ilgili onayların alınmasına tabidir.

TURCAS'IN 30 EYLÜL 2008 İTİBARİYLE FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

TURCAS'IN 30 EYLÜL 2008 İTİBARİYLE FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU
Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) 9 aylık 2008 döneminde 71,1 milyon YTL Operasyonel Kar ve 68,5 milyon YTL Net Kar açıklamıştır. Operasyonel Kar ve Net Kar rakamları 2007’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sırasıyla %12,2 ve %14,4 oranlarında düşüş sergilemişlerdir. Kar rakamlarındaki bu düşüş aşağıda Turcas’ın iştiraki olan Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin finansal sonuçlarında detaylı olarak açıklandığı gibi üçüncü çeyrekteki petrol fiyatlarında görülen sert düşüşlerden ve yine Turcas’ın iştiraki olan SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.’nin Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’deki çoğunluk hisseleriyle bağlantılı olarak Petkim’in zararlarından kaynaklanmaktadır. UFRS standartlarına göre Turcas’ın Petkim’deki zararları SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.’deki sermaye iştirak bedeli olan 50 milyon YTL’nin %25 ile sınırlıdır. Bu durumda Petkim 9 aylık dönemde 58,3 milyon YTL zarar açıklamasına karşın Turcas’ın finansallarına yansıyan toplam zarar 12,5 milyon YTL olmuştur. 30 Eylül 2008 itibariyle Turcas’ın bilançosundaki Net Hazır Değerler 89,4 milyon YTL’ye ulaşmış ve Şirket’in Toplam Varlıkları 31 Aralık 2008 ile karşılaştırıldığında %5,9 oranında büyüyerek 553,7 milyon YTL’ye yükselmiştir.
Turcas’ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) tarafından hazırlanan 30 Eylül 2008 9 aylık Konsolide Mali Tablolarına dayanarak alınan bilgilere göre STAŞ bu dönemde de Türkiye akaryakıt pazarının benzin ve euro-dizel segmentinde liderliğini koruyarak satışlarını ve bilançosunu büyütmeye devam etmiştir. STAŞ’ın bu dönemde Net Satışları 7,4 milyar YTL, Opersayonel Karı 316,6 milyon YTL ve Net Karı 254,4 milyon YTL olarak gerçekleşmiştir. STAŞ 2007’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sırasıyla Net Satışlar, Operasyonel Kar ve Net Kar’da %32.0, %6.4 ve %4.7 oranlarında artışlar sergilemiştir. Ancak Operasyonel Kar ve Net Kar marjları geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında düşüş göstermiştir. Bu düşüşlerin başlıca sebebi üçüncü çeyreğin ikinci yarısında gözlemlenen petrol fiyatlarındaki sert düşüşler olmuştur. Petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü fiyat hareketleri satış fiyatlarını alım maliyetine oranla düşürerek kar marjlarını düşürmüştür. Bunlara rağmen 30 Eylül 2008 itibariyle STAŞ’ın bilançosu büyümeye devam etmiş, Toplam Varlıkları sene sonu ile karşılaştırıldığında %25,4 oranında büyüme kaydederek 2,4 milyar YTL’ye ulaşmıştır. Kısa Vadeli Finansal Borçlar 456,1 milyon YTL ve Hazır Nakit Değerler 93,4 milyon YTL olarak belirlenmiştir.

TURCAS'IN 2008 1. YARI YIL FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

TURCAS'IN 2008 1. YARI YIL FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU
Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) birinci yarı yıl 2008 döneminde 69,7 milyon YTL Operasyonel Kar ve 68,2 milyon YTL Net Kar açıklamıştır. Net Kar rakamı, Shell & Turcas Petrol A.S. istirakimizin guclu performansinin devam etmesine bagli olarak, 2007'nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %63,9 oranında artış göstermiştir. 30 Haziran 2008 itibariyle Turcas'ın bilançosundaki Net Hazır Değerler 94,3 milyon YTL'ye ulaşmış ve sirketin Toplam Varlıkları 31 Aralık 2007 ile karşılaştırıldığında %6,5 oranında büyüyerek 557,1 milyon YTL'ye yükselmiştir.
Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) tarafından hazırlanan Birinci Yari Yil 2008 Konsolide Mali Tablolarına dayanarak alınan bilgilere göre STAŞ 1. yari yilda da karlılığını arttırmaya ve Türkiye akaryakıt pazarındaki güçlü pozisyonunu korumaya devam etmiştir. STAŞ'ın bu dönemde Net Satışlari 4,6 milyar YTL, Opersayonel Karı 212,5 milyon YTL ve VAFÖK 303,3 milyon YTL olarak gerceklesmistir. Operasyonel Kar ve VAFÖK marjları %5,5 ve %6,6 olarak belirlenmiştir. VAFÖK ve Net Karlılık rakamları geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında %27,7 ve %49,3 oranlarında artış göstermişlerdir. Buna ek olarak 30 Haziran 2008 itibariyle STAŞ'ın bilançosu büyümeye devam etmiş Toplam Varlıkları sene sonu ile karşılaştırıldığında %21,7 oranında büyüme kaydederek 2,4 milyar YTL'ye ulaşmıştır. Kısa Vadeli Finansal Borçlar 238,7 milyon YTL ve Hazır Nakit Değerler 51,5 milyon YTL olarak belirlenmiştir.

TURCAS 2007 FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

TURCAS 2007 FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU
Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) 2007 yılında 109,8 Milyon YTL Operasyonel Kar ve 107,6 Milyon YTL Net Kar açıklamıştır. Net Kar rakamı 2006 ile karşılaştırıldığında (Shell & Turcas Ortak Girişiminin kurulumu nedeniyle kar olarak kaydedilen 196,3 Milyon YTL ile Marmara Petrol'ün Varlık Satışından elde edilen bir seferlik kazanımlar çıkarıldığında) %75,5 oranında artış göstermiştir. 31 Aralık 2007 itibariyle Turcas'ın bilançosundaki Net Hazır Değerler 87,5 Milyon YTL olmakla beraber 31 Aralık 2006 ile karşılaştırıldığında Şirket'in Toplam Varlıkları %17,4 artışla 523,1 Milyon YTL'ye Özsermayesi de %17 artışla 511,1 Milyon YTL'ye yükselmiştir.
Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) tarafından hazırlanan 2007 Konsolide Mali Tablolarına dayanarak alınan bilgilere göre STAŞ 4. çeyrekte de karlılığını arttırmaya ve Türkiye akaryakıt pazarındaki güçlü pozisyonunu korumaya devam etmiştir. 2007 Net Satışları 7,6 Milyar YTL'ye Net Kar da 345,6 Milyon YTL'ye ulaşmıştır. Opersayonel Kar 434,1 Milyon YTL ve VAFÖK 516,9 Milyon YTL olmuştur. Operasyonel Kar ve VAFÖK marjları %5,7 ve %6,8'e ulaşmıştır. 2007'nin 3. çeyrek ve 4. çeyrek toplam VAFÖK ve Net Kar rakamları 2006 yılı aynı dönemi ile kıyaslandığında (STAŞ faaliyetlerine 2006'nın 2. yarıyılında başlamıştır) %45,3 ve %92 oranlarında artış göstermiştir. Net Kar Marjı %4,6 olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak 31 Aralık 2007 itibariyle STAŞ'ın Bilanço göstergeleri de kuvvetini korumaya devam etmiştir; Kısa Vadeli Finansal Borçlar 80,9 Milyon YTL'ye gerilemiş, Hazır Nakit Değerler de 111,5 Milyon YTL'ye yükselmiştir. 31 Aralık 2006 ile karşılaştırıldığında STAŞ'ın Toplam Varlıkları %15,1 artışla 1,94 Milyar YTL'ye, Özsermayesi de %22,4 artışla 1,41 Milyar YTL'ye yükselmiştir.

TURCAS Petrol A.Ş Yönetim Kurulu bugün İstanbul'daki Şirket Merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

TURCAS Petrol A.Ş Yönetim Kurulu bugün İstanbul'daki Şirket Merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

Gündem
2007 yılı faaliyetlerinden doğan kârın dağıtımı.

Karar


Yönetim Kurulu; Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Düzenlemelerine uygun olarak hazırlanmış ve denetimden geçmiş 31.12.2007 tarihli Mali Tablolar sonucu oluşan 107.552.724.-YTL. tutarındaki net dönem kârından 4.374.303,31.-YTL. yasal yedekler ayrıldıktan sonra ortaklara 31.185.000.-YTL.nın (1 YTL. nominal değerdeki hisse için brüt 0,2970 YTL, net 0,25245 YTL.) nakden dağıtılması ve bakiye tutarın da Olağanüstü Yedek Akçe olarak ayrılmasının 30.04.2008 tarihinde yapılacak olan 2007 yılı Olağan Genel Kurul'un onayına sunulmasına toplantıda bulunanların oyçokluğu ile karar verilmiştir.

TURCAS PETROL A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

TURCAS PETROL A.Ş.
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN
ORTAKLARA DUYURU

Şirketimizin 2007 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, aşağıda belirtilen gündemi görüşüp karara bağlamak üzere 30.04.2008 Çarşamba günü, Saat 10.30'da , Conrad Oteli Yıldız Caddesi, Beşiktaş-İstanbul adresinde yapılacaktır.

Şirketimizin 2007 yılı Bilânço, Gelir Tablosu, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Raporları, toplantı tarihinden 15 gün önce Emirhan Caddesi No:145/A Blok Atakule İşmerkezi Kat:6 Dikilitaş-Beşiktaş/İstanbul adresindeki Şirket Merkezimizde hissedarlarımızın incelemelerine hazır bulundurulacaktır.

Belirtilen gün, saat ve yerde Sayın Ortaklarımızın asaleten veya vekâleten hazır bulunmalarını, kendilerini vekâleten temsil ettirecek ortaklarımızın vekâletnamelerini 09.03.1994 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Sermaye Piyasası Kurulu Seri IV, No:8 Tebliği hükümleri çerçevesinde, aşağıda örneği bulunan Vekâletname Formu'na uygun doldurarak imzalarını notere onaylatmaları veya noterce onaylı imza sirkülerini kendi imzalarını taşıyan Vekâletname Formu'na eklemeleri gerekmektedir.

Hisseleri İMKB'de işlem gören ortaklarımızın ortaklık belgeleri ile birlikte toplantı giriş kartlarını alabilmelerini teminen en geç 24.04.2008 tarihine kadar Şirket Merkezimize başvurmalarını rica ederiz. Bu hususlara uymayarak istenilen bilgileri yukarıda yazılı süre içinde şirketimize tevdi etmeyen hisse sahibi ortaklarımızın Genel Kurul'a katılmalarına Türk Ticaret Kanununun 360. maddesi hükmü engel bulunmaktadır.

Sayın Ortaklarımıza saygı ile duyurulur.

TURCAS PETROL A.Ş.

TURCAS PETROL A.Ş.
30.04.2008 TARİHLİ
2007 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI
GÜNDEMİ

1- Açılış ve Başkanlık Divanı seçimi,

2- Başkanlık Divanı'na Genel Kurul Toplantı Tutanağı'nın imzalanması için yetki verilmesi,

3- 2007 yılı Faaliyet ve hesapları hakkında Yönetim Kurulu ve Denetçi Raporları ile Bilânço ve Gelir Tablolarının görüşülerek karara bağlanması,

4- Yönetim Kurulu ve Denetçilerin Şirketin 2007 yılı Faaliyetlerinden dolayı ayrı ayrı ibra edilmeleri,

5- 2007 yılı kâr dağıtımına ilişkin karar verilmesi,

6- Denetim Kurulu Üyelerinin seçimi ve ücretlerinin tayini,

7- Yıl içerisinde yapılan bağışlara ilişkin açıklama,

8- Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerine Türk Ticaret Kanununun 334 ve 335. maddelerinde yazılı işlemleri yapabilmelerine izin verilmesi,
9- Pay Sahipleri tarafından yöneltilen soruların açıklanması.
VEKÂLETNAME
TURCAS PETROL A.Ş.

Turcas Petrol A.Ş.'nin 30.04.2008 Çarşamba günü, Saat 10.30'da, Conrad Oteli Yıldız Caddesi Beşiktaş-İstanbul adresinde yapılacak olan Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda aşağıda belirttiğim/belirttiğimiz görüşler doğrultusunda beni/bizi temsile, oy vermeye, teklifte bulunmaya ve gerekli belgeleri imzalamaya yetkili olmak üzere ....................................................... vekil tayin ediyorum/ediyoruz.

A. TEMSİL YETKİSİNİN KAPSAMI

a) Vekil tüm gündem maddeleri için kendi görüş doğrultusunda oy kullanmaya yetkilidir.

b) Vekil aşağıdaki talimatlar doğrultusunda gündem maddeleri için oy kullanmaya yetkilidir.

Talimatlar: (Özel talimatlar yazılır)

c) Vekil şirket yönetiminin önerileri doğrultusunda oy kullanmaya yetkilidir.

d) Toplantıda ortaya çıkabilecek diğer konularda vekil aşağıdaki talimatlar doğrultusunda oy kullanmaya yetkilidir. (Talimat yoksa, vekil oyunu serbestçe kullanır.)

Talimatlar: (Özel talimatlar yazılır)

B. ORTAĞIN SAHİP OLDUĞU HİSSE SENEDİNİN

a) Tertip ve Serisi:
b) Numarası:
c) Adet-Nominal Değeri:
d) Oyda imtiyazı olup olmadığı:
e) Hamiline-Nama yazılı olduğu:

Ortağın Adı, Soyadı veya Ünvanı:

İmzası :

Adresi:

Not: (A) bölümünde (a), (b) veya (c) olarak belirtilen şıklardan birisi seçilir; (b) ve (d) şıkları için açıklama yapılır.


ŞİRKET MERKEZİ:
Emirhan Caddesi No:145 A Blok Atakule 34349 Dikilitaş-Beşiktaş/İstanbul
Telefon Numarası : 0.212.259.00.00/17 hat
Faks Numarası : 0.212.259.00.18/19TURCAS PETROL A.Ş.
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN
(B) ve (C) GRUBU HİSSE SENEDİ
SAHİPLERİNE DUYURU

Şirket Ana Sözleşmesi uyarınca Denetim Kurulu adaylarını tespit etmek amacıyla 22.04.2008 Salı günü , Saat 10:30'da Emirhan Caddesi No:145/A Atakule İşmerkezi Kat:6 Dikilitaş-Beşiktaş/İstanbul adresindeki şirket merkezinde yapılacak toplantıya teşriflerinizi rica ederiz.

Saygılarımızla,

TURCAS PETROL A.Ş.

TURCAS PETROL A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN

TURCAS PETROL A.Ş.
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NDAN
ORTAKLARA DUYURU

Şirketimizin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, aşağıda belirtilen gündemi görüşüp karara bağlamak üzere 30.04.2008 Çarşamba günü, Saat 14.00'de , Conrad Oteli, Yıldız Caddesi, Beşiktaş-İstanbul adresinde yapılacaktır.

Belirtilen gün, saat ve yerde Sayın Ortaklarımızın asaleten veya vekâleten hazır bulunmalarını, kendilerini vekâleten temsil ettirecek ortaklarımızın vekâletnamelerini 09.03.1994 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Sermaye Piyasası Kurulu Seri IV, No:8 Tebliği hükümleri çerçevesinde, aşağıda örneği bulunan Vekâletname Formu'na uygun doldurarak imzalarını notere onaylatmaları veya noterce onaylı imza sirkülerini kendi imzalarını taşıyan Vekâletname Formu'na eklemeleri gerekmektedir.

Hisseleri İMKB'de işlem gören ortaklarımızın ortaklık belgeleri ile birlikte toplantı giriş kartlarını alabilmelerini teminen en geç 24.04.2008 tarihine kadar Şirket Merkezimize başvurmalarını rica ederiz. Bu hususlara uymayarak istenilen bilgileri yukarıda yazılı süre içinde şirketimize tevdi etmeyen hisse sahibi ortaklarımızın Genel Kurul'a katılmalarına Türk Ticaret Kanununun 360. maddesi hükmü engel bulunmaktadır.

Sayın Ortaklarımıza saygı ile duyurulur.

TURCAS PETROL A.Ş.


TURCAS PETROL A.Ş.
30.04.2008 TARİHLİ
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI GÜNDEMİ


1-Açılış ve Başkanlık Divanı seçimi,

2-Olağanüstü Genel Kurul Toplantı Tutanağını imzalamak üzere Başkanlık Divanına yetki verilmesi,

3-Sermaye Piyasası Kurulunca Esas Sermaye Sistemi içerisinde mütalaa edilen Şirket Sermayesinin 105.000.000.-YTL.'dan 136.500.000.-YTL.'na yükseltilmesi ile ilgili olarak Şirket Ana Sözleşmesinin “ Sermaye ve Hisse Senetleri “ Başlıklı 6. madde Tadil Tasarısı'nın Genel Kurul onayına sunulması,

4-Türk Ticaret Kanunu kapsamında Şirket Ana Sözleşmesi'nin “Amaç ve Konu” Başlıklı 3.madde Tadil Tasarısı'nın Genel Kurul onayına sunulması


VEKÂLETNAME
TURCAS PETROL A.Ş.

Turcas Petrol A.Ş.'nin 30.04.2008 Çarşamba günü, Saat 14.00'de, Conrad Oteli, Yıldız Caddesi Beşiktaş-İstanbul adresinde yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda aşağıda belirttiğim/belirttiğimiz görüşler doğrultusunda beni/bizi temsile, oy vermeye, teklifte bulunmaya ve gerekli belgeleri imzalamaya yetkili olmak üzere ....................................................... vekil tayin ediyorum/ediyoruz.

A. TEMSİL YETKİSİNİN KAPSAMI

a) Vekil tüm gündem maddeleri için kendi görüş doğrultusunda oy kullanmaya yetkilidir.

b) Vekil aşağıdaki talimatlar doğrultusunda gündem maddeleri için oy kullanmaya yetkilidir.

Talimatlar: (Özel talimatlar yazılır)

c) Vekil şirket yönetiminin önerileri doğrultusunda oy kullanmaya yetkilidir.

d) Toplantıda ortaya çıkabilecek diğer konularda vekil aşağıdaki talimatlar doğrultusunda oy kullanmaya yetkilidir. (Talimat yoksa, vekil oyunu serbestçe kullanır.)

Talimatlar: (Özel talimatlar yazılır)

B. ORTAĞIN SAHİP OLDUĞU HİSSE SENEDİNİN

a) Tertip ve Serisi:
b) Numarası:
c) Adet-Nominal Değeri:
d) Oyda imtiyazı olup olmadığı:
e) Hamiline-Nama yazılı olduğu:

Ortağın Adı, Soyadı veya Ünvanı:

İmzası :

Adresi:

Not: (A) bölümünde (a), (b) veya (c) olarak belirtilen şıklardan birisi seçilir; (b) ve (d) şıkları için açıklama yapılır.


ŞİRKET MERKEZİ:
Emirhan Caddesi No:145 A Blok Atakule 34349 Dikilitaş-Beşiktaş/İstanbul
Telefon Numarası : 0.212.259.00.00/18 hat
Faks Numarası : 0.212.259.00.18/19


ESKİ ŞEKİL

SERMAYE VE HİSSE SENETLERİ
MADDE 6

Şirketin sermayesi beheri 1 ( bir ) YTL nominal değerde 105.000.000 adet paya bölünmüş 105.000.000.-YTL. (Yüzbeşmilyon YTL) dır.

Önceki sermayeyi teşkil eden 26.330.233,18 YTL.
(YirmialtımilyonüçyüzotuzbinikiyüzotuzüçYTLve18 Ykr)'nın tamamı ödenmiştir.

Şirket önceki sermayesi aşağıda belirtildiği şekilde A, B ve C grubu hisselere ayrılmış olup tamamı nama yazılı hisseler halinde Şirket pay defterine kaydedilmiştir.

a) A GRUBU ; A Grubu 15. Tertip nama yazılı hisseler 26.330.083,18 Adet olup 26.330.083,18 YTL.-
(Yirmialtımilyonüçyüzotuzbinseksenüç YTL ve 18 Ykr.) tutarındadır.

b) B GRUBU ; B Grubu 15.Tertip nama yazılı hisseler 112,50 adet olup 112,50.-YTL.(Yüzoniki YTL ve 50 Ykr ) tutarındadır.


c) C GRUBU ; C Grubu 15.Tertip nama yazılı hisseler 37,50 adet olup 37,50.-YTL(Otuzyedi YTL ve 50 Ykr ) tutarındadır .

Bu defa arttırılan 78.669.766,82 adet hisse karşılığı 78.669.766,82.-YTL (YetmişsekizmilyonaltıyüzaltmışdokuzbinYediyüz altmış altıYTL, sekseniki Ykr) YTL tutarındaki 16.Tertip A Grubu Nama yazılı hisse senetlerinin 5.539.109.-YTL'si 2004 yılı kârından, 60.371.016,05.-YTL'si özsermaye enflasyon düzeltme farkları hesabından, 12.759.641,77.-YTL'si Olağanüstü yedeklerden karşılanmış olup ortaklara hisseleri oranında dağıtılacaktır.

Genel Kurul nominal değerin üstünde hisse ihracına yetkilidir. Nakden taahhüt edilen sermayeye tekabül eden hisse tutarları taahhüt sırasında peşin ve tam olarak ödenir.

Hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurulu'nun çıkarmış olduğu tebliğler gözetilerek değişik küpürler halinde ihraç olunabilir.

37,50 adet hisse karşılığı Nama yazılı 37.50.-YTL. (Otuzyedi YTL ve 50 Ykr ) tutarındaki C Grubu hisseleri TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünün 3327 nolu ve 11.08.1995 tarihli Hisse Devri İzin Belgesi ile 25.06.1999 tarih ve 45960, 21.01.2002 tarih 4374 sayılı yazıları çerçevesinde ve 6224 sayılı Yabancı Sermaye Teşvik Kanununa ve bu Kanunlara ilişkin Kararname ve Tebliğlere göre yabancı uyruklu bir hissedara ayrılmıştır.
ESKİ ŞEKİL
AMAÇ VE KONU
MADDE 3
I. Şirket'in amaçları ve ticaret mevzuları aşağıda gösterilmiştir.
a)Her türlü petrol ürünleri, madeni yağlar ve gresler ile petrol kimyası ürünleri, kimyevi maddeler, boyalar, kimyevi gübre ve ilaçların imali, alımı, satımı, ithali, ihracı, dağıtımı
b)Her türlü petrol ürünleri, madeni yağlar ve gresler ile petrol kimyası ürünlerinin kara ve deniz vasıtalarıyla, boru hatlarıyla naklini yaptırmak.
c)Her türlü petrol ürünleri, madeni yağlar ve gresler ile petrol kimyası ürünlerinin depolanması, ellenmesi, satışını sağlayacak satış ve servis istasyonlarında depolanıp perakende ve toptan satışı işleriyle meşgul olmak.
ç) Ham petrol aramak, istihraç ve istihsal etmek, nakletmek, depolamak, tasfiye ettirmek ve tasfiye sonunda elde edilen mahsülleri yurt içinde ve dışında satmak.
d)Petrol sanayinin ve ticaretinin ihtiyacı olan emtiaları, malzemeyi alet edevatı ve eşyayı, pompaları, her türlü zırai ve sınai emtiayı, makine, motor ve malzemeyi almak, imal etmek yurt içinde ve dışında toptan ve perakende satmak.
e)Kara, hava, deniz vasıtalarının, iş makinelerinin yurt içinde ve dışında çalıştırılması, kiralanması, kiraya verilmesi, bu vasıtaların ve bunların yürütülmesi ve çalıştırılmasıyla ilgili bilumum aksam ve parçalarla aksesuarlarının alımı, satımı, ithal ve ihracı, imalı.
II. Şirket bu amaçlarını tahakkuk etmek ve ticaret konusuyla uğraşmak için:
a)Gayrımenkuller, menkuller almak, inşa ettirmek,devralmak, devretmek, kiralamak, her türlü tasarrufta bulunmak, terhin ve bunlar üzerinde ipotek tesis etmek, üzerlerinde her türlü hukuku iktisap eylemek, rehnetmek, başkalarına ait gayrımenkuller üzerinde ipotek tesis eylemek, çözmek, menkullerine rehin koydurmak.
b)Her türlü gümrüklü veya gümrük dışı toptan veya perakende satış veya stok yapan depolar tesis veya inşa etmek, kiralamak, almak, işletmek veya işlettirmek.
c)Kara, deniz, hava transit araçlarının akaryakıt, yağ, kumanya ihtiyaçlarını karşılamak, tamir ve bakım servis hizmetleri sunmak.
ç) Akaryakıt servis istasyonları ve bunlara bağlı veya bunların dışında otel, motel, turistik tesisler, park ve garajlar ile oto tamir servisleri, galeri ve mağazaları kurmak, almak, kiralamak, işletmek, işlettirmek ve kiraya vermek.
d)Her türlü enerji santralları, enerji üretim üniteleri, fabrikaları kurmak, işletmek, kiralamak, kiraya vermek, bunlar için gerekli cihaz ve malzemenin alımı, satımı, imali, ithal ve ihracı.


e)Şirket konularına giren sahalarda, fabrika, imalathane, tersaneler, tesis, inşa, satın alma kiralama yoluyla işletmek, işlettirmek.
f)Denizde, toprak altı ve toprak üstü tabii kaynakları madenleri, aramak, aratmak, işletmek, işlettirmek, bunlardan elde edilen değerleri iç ve dış pazarlarda pazarlamak, nakletmek.
g)Şirket konusu ve amaçlarına kısmen veya tamamen uygun, benzer kurum ve kuruluşlar, şahıslarla veya finans kuruluşlarıyla iştirakler kurmak, aracılık ve menkul kıymet portföy işletmeciliği niteliğinde olmamak kaydıyla bunların hisse senetlerini ve hisseyi temsil eden evraklarını temellük etmek, gerektiğinde satmak, iştirak paylarını almak veya devretmek, kredi ikraz mukaveleleri akdetmek.
h)Taşınır –taşınmaz mallar üzerinde leyh ve aleyhde rehin ve ipotek ve ayni haklar tesis etmek, bilcümle fikri ve ayni haklar, imtiyaz ve ruhsatlar edinmek, başkalarıyla birlikte bunları kullanmak veya kiraya vermek, devretmek.
ı) Yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre gereken izinleri alarak uluslararası garantiler almak, vermek veya bu işlere tavassut etmek.
i)Iştigal konusuyla ilgili olarak kurulacak konsorsiyumlara öncülük etmek, bu konsorsiyumlara öncülük kendi adına veya fidüsiyer sıfatıyla katılabilmek, bu konularda üstlendiği vecibe ve kazandığı hakları başkalarına devretmek, kiralamak.
j)Leasing switch (transit) işlemleri, fason ve muvakkat kabul yoluyla imalat yapmak, yaptırmak.
k)Kuracağı tesisler ve iştirakleri için gerekli iç ve dış kredileri, dahili ve harici finans kuruluşlarıyla, bunun için her türlü tasarrufta bulunmak.
l)Sigorta acentalığı yapmak, çalışma konularıyla ilgili mümessillikler, acentalıklar, ticari vekillikler almak, vermek, ihalelere girmek.
Şirket, yukarıdaki sayılanlar dışında, konusu ile ilgili ve verimli olacağına kani olduğu işlere de Yönetim Kurulu'nun teklifi, Genel Kurul'un kararıyla girebilir. Ancak, gerekli izinlerden, tescil ve ilan işlemlerinden sonra bu kararlar geçerli olur.

YENİ ŞEKİL

SERMAYE VE HİSSE SENETLERİ
MADDE 6

Şirketin sermayesi beheri 1 ( bir ) YTL nominal değerde 136.500.000 adet paya bölünmüş 136.500.000.-YTL. (Yüzotuzaltımilyonbeşyüzbin YTL)'dır.

Önceki sermayeyi teşkil eden 105.000.000.-YTL.
(Yüzbeşmilyon YTL)' nın tamamı ödenmiştir.


Şirket önceki sermayesi aşağıda belirtildiği şekilde A, B ve C grubu hisselere ayrılmış olup tamamı nama yazılı hisseler halinde Şirket Pay defterine kaydedilmiştir.

a) A GRUBU ; A Grubu nama yazılı hisseler 104.999.850 adet olup 104.999.850.-YTL (Yüzdörtmilyondokuzyüzdoksandokuzbinsekizyüzelli YTL)tutarındadır.

b) B GRUBU ; B Grubu nama yazılı hisseler 112,50 adet olup 112,50.-YTL (Yüzoniki YTL ve 50 Ykr ) tutarındadır.


c) C GRUBU ; C Grubu nama yazılı hisseler 37,50 adet olup 37,50.-YTL. (Otuzyedi YTL ve 50 Ykr) tutarındadır .


Bu defa arttırılan 31.500.000 adet 31.500.000.-(Otuzbirmilyonbeşyüzbin)YTL. tutarındaki A Grubu Nama yazılı hisselerin ; 2.595.404,89.-YTL'sı Hisse Senetleri ihraç priminden, 24.909,003,60.-YTL.'sı İştirakler Yeniden Değerleme Artışından ve 3.995.591,51 YTL.'sı da Olağanüstü Yedeklerden karşılanmış olup ortaklara hisseleri oranında dağıtılacaktır.Genel Kurul nominal değerin üstünde hisse ihracına yetkilidir. Nakden taahhüt edilen sermayeye tekabül eden hisse tutarları taahhüt sırasında peşin ve tam olarak ödenir.


YENİ ŞEKİL
AMAÇ VE KONU
MADDE 3
Şirket'in amacı; özellikle enerji sektörü ve alt dalları olan petrol, akaryakıt, elektrik ve doğalgaz gibi sektörlerde arama, araştırma, üretim, taşıma, işleme, işletme, dağıtım, depolama, ithalat, ihracat, re-export ve ticarete dönük ulusal ve uluslararası yatırımlara ve yeni işler geliştirmeye odaklanan, her türlü ticari, sınai, zirai ve mali maksatlarla şirket/şirketler kurmak ve/veya kurulmuş veya kurulacak olan yerli ve yabancı şirketlerin sermaye ve yönetimine katılmaktır. Şirket, sermayesine ve yönetimine katıldığı şirketlerin, başarılı ve verimli şekilde sevk ve idare edilmelerini temin etmek amacıyla; planlama, üretim, pazarlama, mali, finansman, personel ve fon yönetimi alanlarında gelişmiş ileri tekniklerle randımanlı çalışmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.
Şirket bu amaçlarını tahakkuk ettirmek ve ticaret konusuyla uğraşmak için:
1)Pörtföy işletmeciliği ve aracılık faaliyeti niteliğinde olmamak sartıyla her türlü sermaye piyasası aracını iktisap ve üzerinde her türlü tasarrufta bulunabilir. Iştiraki olan şirketlerin sermaye artışları veya çeşitli menkul değerlerinin ihracında taahhüt işlemlerine aracılık eder.
2)Şirket, amaç ve faaliyet konusunun gerçekleşmesi için Sermaye Piyasası Kurulunca öngörüldüğü şekilde gerekli Özel Durum Açıklamaların yapılması kaydıyla, gayrimenkul satın alabilir, devir ve ferağ edebilir, inşaa edebilir veya ettirir, Şirket'in gayrimenkulleri üzerinde başkaları lehine ve başkalarının gayrimenkulleri üzerinde Şirket'in lehine ipotek ve başkaca ayni ve şahsi haklar tesis edebilir, bunları fek ettirebilir, geregi kalmayanları satabilir, kira ile tutabilir ve gerektiğinde bunları kiraya verebilir, ipotek karşılığı teminatsız ödünç verebilir ve alabilir, hak ve alacaklarının tahsili ve temini için ayni ve şahsi her türlü teminat alabilir veya verebilir.
3)Sermayesine ve yönetimine katıldığı şirketlerin bankalar veya diğer finansal kurumlardan alacakları krediler ile bunlara ve diğer üçüncü kişilere karşı girişecekleri taahhütler ve yüklenecekleri rizikolar için Sermaye Piyasası Kurulunca öngörüldüğü şekilde gerekli Özel Durum Açıklamaların yapılması kaydıyla, her türlü garanti, teminat ve kefalet verebilir ve bunlar lehine giriştiği taahhütlere karşılık her türlü teminat alabilir.
4)Sermaye ve yönetimine katıldığı şirketlerin ve bunlara bağlı kurum ve işletmelerin ithalat ve ihracat işlerini organize etmek için gerekli tedbirleri alabilir; Gümrük komisyoncuğu yapmamak kaydıyla; Gümrük, depolama, sigorta, nakliye, tahsilat, mali ve hukuki istişareleri gibi müşterek işlerini yapabilir.
5)Sermayesine ve yönetimine katıldığı şirketlerin ve bunlara bağlı kurum ve işletmelerin vadeli şatışları ile ilgili senetli ve senetsiz alacaklarını devralabilir, bunları diğer kurumlara devir ve ciro edebilir.
6)Şirket, öz ve yabancı kaynaklardan sağladığı fonları, sermayesine ve yönetimine katıldığı şirketlerin işlerinin gelişmesi ve devamlılığını temin ve yatırımlarını finanse etmek üzere kendilerine intikal ettirebilir.
7)Yabancı ve yerli şirketlerle işbirliği ve iştirakler kurabilir ve mali sorumluluk dağıtımına dayanan anlaşmalar yapabilir.
8)Taşıt aracı edinebilir, kiralayabilir, satabilir üzerine her türlü hukuki tasarrufta bulunabilir.
9)Sigorta şirketleri ile acentalık anlaşmaları yapabilir, ajenta sıfatı ile sigorta faaliyetinde bulunabilir.
Şirket, yukarıdaki sayılanlar dışında, konusu ile ilgili ve verimli olacağına kani olduğu işlere de Yönetim Kurulu'nun teklifi, Genel Kurul'un kararıyla girebilir. Ancak, gerekli izinlerden, tescil ve ilân işlemlerinden sonra bu kararlar geçerli olur.

TURCAS PETROL A.Ş. VE ANA İŞTİRAKİ SHELL & TURCAS PETROL A.Ş.'NİN 2007 3. ÇEYREK ve 9 AYLIK FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

TURCAS PETROL A.Ş. VE ANA İŞTİRAKİ SHELL & TURCAS PETROL A.Ş.'NİN 2007 3. ÇEYREK ve 9 AYLIK FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI
Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) 2007'nin 3. çeyrek döneminde 37,8 milyon YTL Operasyonel Kar ve 36,7 milyon YTL Net Kar açıklamıştır. 2007'nin 9 aylık döneminde ise Turcas Operasyonel ve Net Karını sırasıyla 79,8 milyon YTL ve 78,3 milyon YTL'ye yükseltmiştir. Net Kar rakamı 2007'nin birinci yarısı ile karşılaştırıldığında %88,2 oranında artış göstermiştir. 30 Eylül 2007 itibariyle Turcas'ın bilânçosundaki net hazır değerler 89,4 milyon YTL'ye ulaşmış ve Şirket'in Toplam Varlıkları 30 Haziran 2007 ile karşılaştırıldığında %8,2 oranında büyüyerek 492,6 milyon YTL'ye yükselmiştir.
Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) tarafından hazırlanan 1 Temmuz – 30 Eylül 2007 dönemine ait 3. çeyrek konsolide finansal tablolarına dayanarak alınan bilgilere göre STAŞ 3. çeyrekte de karlılığını arttırmaya ve Türkiye piyasasındaki güçlü pozisyonunu korumaya devam etmiştir. 2007'nin 3. çeyreğinde VAFÖK ve Net Kar geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında %39,4 ve %51,4 oranlarında artış göstermişlerdir. 2007'nin 9 aylık döneminde ise Faaliyet Karı ve VAFÖK sırasıyla 305,8 milyon YTL ve 389,6 milyon YTL'ye ulaşmıştır. 3. çeyrekte ise Faaliyet Karı ve VAFÖK 125,9 milyon YTL ve 152,1 milyon YTL olarak belirlenmiş ve marjları sırasıyla, %6 ve %7,3 olarak hesaplanmıştır. Net Kar 3 aylık dönemde %4,8 marjla 100,7 milyon YTL'ye ve 9 aylık dönemde %4,4 marjla 243 milyon YTL'ye yükselmiştir. STAŞ toplam Net Satış Gelirleri satışlardaki büyümenin devam etmesine paralel olarak 3. çeyrekte %10,5 oranında artış göstererek 2,1 Milyar YTL'ye ve 9 aylık dönemde 5,6 Milyar YTL'ye yükselmiştir. Buna ek olarak kısa vadeli finansal borçlar 30 Eylül 2007 itibariyle 12,6 milyon YTL azalarak 117,6 milyon YTL'ye gerilemiş ve hazır nakit değerler 77,5 milyon YTL'ye yükselmiştir.

Bugün basında çıkan ve Şirketimiz'i hedef alan ve çeşitli spekülasyonlara yol açan haberler ile ilgili olarak şu hususları dikkatinize sunarız.

Bugün basında çıkan ve Şirketimiz'i hedef alan ve çeşitli spekülasyonlara yol açan haberler ile ilgili olarak şu hususları dikkatinize sunarız.

(1) Turcas Petrol A.Ş. 1999 yılında adı henüz TABAŞ Petrolcülük A.Ş. iken T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü nezdinde yaptırttığı bir benzin istasyonu inşaatı dolayısı ile T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü'ne sunulan dosyadaki bu bayisi vasıtasıyla temin edilmiş olan bir evrak nedeniyle ve çok kısa bir zaman önce yine basın marifeti ile öğrendiğimiz üzere; anılan makamca İhaleye Katılmaktan Yasaklama kararına tabi tutulmuştur. Bu konuyu, yasaklamanın Resmi Gazete'de ilan tarihi olan 15 Ekim 2007'den sonra öğrenmiş olmamız üzerine gerek usuli gerekse de esasa dair itirazlarımızı içeren gerekli hukuki işlemler başlatılmıştır.

(2) Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'nin özelleştirilmesi ile ilgili olarak SOCAR & Turcas Enerji A.Ş. 05 Temmuz 2007 tarihinde yapılan ihaleye yabancı bir şirket ile konsorsiyum olarak katılmış ve 22 Kasım 2007 tarih ve 2007/63 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile SOCAR &Turcas-İnjaz Ortak Girişim Grubu'na verilen ihale onaylanmış ve bu husus 23 Kasım 2007 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

(3) Turcas Petrol A.Ş.; İhaleye katılan SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.'nin yüzde yirmi beş hissesine sahiptir.

(4) Şirketlerimizin hiçbirisinin kuruluşlarından bu yana, SSK ile ilgili herhangi bir ihtilafı ve borcu yoktur ve olmamıştır.

Yukarıda yapılan açıklamalardan da görüleceği gibi; bu yasaklama kararı Petkim Petrokimya Holding A.Ş. ihalesini kazanan ve bu karar ile bağlantısı olmayan SOCAR & Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu'nu bağlamamaktadır ve SOCAR & Turcas Enerji A.Ş. ile ilgili herhangi bir yasaklama veya kısıtlama söz konusu değildir.

Rekabet Kurulu Petkim'in Socar&Turcas - Injaz Konsorsiyumuna satışına onay verdi. Turcas; Socar ile kurmuş olduğu ortak girişim şirketi Socar & Turcas Enerji A.Ş. vasıtasıyla bu konsorsiyumun

Rekabet Kurulu Petkim'in Socar&Turcas - Injaz Konsorsiyumuna satışına onay verdi. Turcas; Socar ile kurmuş olduğu ortak girişim şirketi Socar & Turcas Enerji A.Ş. vasıtasıyla bu konsorsiyumun ortağı konumundadır.

Turcas Petrol'ün %100 bağlı ortaklığı Turcas Elektrik Üretim A.Ş.'nin Yönetim Kurulu; E.ON'un %70, Turcas Elektrik Üretim A.Ş.'nin de %30 oranında hisselerine sahip olacağı 2 adet elektrik sant

Turcas Petrol'ün %100 bağlı ortaklığı Turcas Elektrik Üretim A.Ş.'nin Yönetim Kurulu; E.ON'un %70, Turcas Elektrik Üretim A.Ş.'nin de %30 oranında hisselerine sahip olacağı 2 adet elektrik santralleri yatırım ve işletme şirketini kurma kararı aldı. Şirketlerin isimleri E.ON & Turcas Kuzey Elektrik Üretim A.Ş. ve E.ON & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. olacak ve her ikisinin de kuruluş sermayeleri 50.000 YTL olacaktır.

Hisselerinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklığımız Turcas Elektrik Üretim A.Ş., faaliyet konusu elektrik enerji üretim tesislerinin kurulması ve işletilmesi, elektrik enerjisi üretim

Hisselerinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklığımız Turcas Elektrik Üretim A.Ş., faaliyet konusu elektrik enerji üretim tesislerinin kurulması ve işletilmesi, elektrik enerjisi üretimi, üretilen enerji ve/veya kapasitenin müşterilere satış faaliyetleri ile iştigal etmek ve bu faaliyetleri ifa etmek olan ve 500.000 YTL sermaye ile kurulacak "Turcas Rüzgar Enerji Üretim A.Ş." unvanlı şirketin sermayesine %99,992 oranında iştirak etmeye karar vermiştir.

Petkim'in özelleştirmesinde ihale komisyonu, Turcas'ın iştiraki olan Socar&Turcas-İnjaz Ortak Girişim Grubu'nun teklifini Rekabet Kuruluna sunma kararı aldı.

Petkim'in özelleştirmesinde ihale komisyonu, Turcas'ın iştiraki olan Socar&Turcas-İnjaz Ortak Girişim Grubu'nun teklifini Rekabet Kuruluna sunma kararı aldı.

Turcas Petrol Yönetim Kurulu şirketin ödenmiş sermayesini %123.8 oranında bedelsiz hisse ihraç etmek yoluyla 105 Milyon YTL'ndan 235 Milyon YTL'na çıkarma kararı aldı.

Turcas Petrol Yönetim Kurulu şirketin ödenmiş sermayesini %123.8 oranında bedelsiz hisse ihraç etmek yoluyla 105 Milyon YTL'ndan 235 Milyon YTL'na çıkarma kararı aldı.

TURCAS VE ANA İŞTİRAKİ SHELL&TURCAS'IN 2007 YILININ İLK 6 AYI FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

TURCAS VE ANA İŞTİRAKİ SHELL&TURCAS'IN 2007 YILININ İLK 6 AYI FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI
Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) 2Ç-2007 döneminde 21.1 milyon YTL Operasyonel Kar ve 20.9 milyon YTL net kar açıklamıştır. Turcas'ın iştiraklerinden elde ettiği gelirler aynı dönemde %6.4 oranında büyüme kaydederek 22.3 milyon YTL'ye ulaşmıştır. 2007'nin ilk yarısında Turcas Net Karını 41.6 milyon YTL'ye yükseltmiş, bu rakam geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %10.1 oranında artış göstermiştir. 30 Haziran 2007 itibariyle Turcas'ın bilançosundaki net hazır değerler 78.8 milyon YTL'ye ulaşmış ve şirketin Toplam Varlıkları sene sonu ile karşılaştırıldığında %2.1 oranında büyüyerek 454.9 milyon YTL'ye yükselmiştir.
Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAS)'nin 1 Nisan – 30 Haziran 2007 dönemine ait 2. çeyrek konsolide finansal tablolarına dayanarak alınan bilgilere göre beyaz ürün satışlarına geçişten ve özellikle Türkpetrol markalı istasyonların Shell'e dönüşümünün yarattığı sinerjilerden kaynaklanan VAFÖK ve Net Kar Marjındaki artış 2Ç-2007 döneminde de sürdürüldü (VAFÖK marjı %6.6 ve Net Kar Marjı %3.9). 2Ç-2007'de STAS toplam Net Satış Gelirleri ve VAFÖK, sırasıyla %19 ve %11 artışla, 1,898.6 milyon YTL ve 124.9 milyon YTL olarak hesaplanmıştır. Operasyonel Kar ve VAFÖK marjları sırasıyla %4.9 ve %6.6 olarak hesaplanmıştır. 2Ç-2007 döneminde Net Dönem Karı 73.2 milyon YTL olarak açıklanmıştır. Bu da 1Ç-2007 ile karşılaştırıldığında %6 oranında büyüme ifade etmektedir. Buna ek olarak 31 Mart 2007 itibariyle 57.5 milyon YTL olan kısa vadeli finansal borçlar 30 Haziran 2007 itibariyle 130.2 milyon YTL'ye yükselmiş, hazır nakit değerler 45.4 milyon YTL olarak açıklanmıştır.

Turcas Petrol 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde 41,601,043 YTL net konsolide kar elde etmiştir.

Turcas Petrol 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde 41,601,043 YTL net konsolide kar elde etmiştir.

Turcas Petrol 800'er MW kurulu gücünde biri ithal kömüre diğeri de doğalgaza dayalı 2 elektrik santralını ortak olarak kurmak amacıyla Alman E.ON firması ile Ortak Girişim Sözleşmesi imzaladı.

Turcas Petrol 800'er MW kurulu gücünde biri ithal kömüre diğeri de doğalgaza dayalı 2 elektrik santralını ortak olarak kurmak amacıyla Alman E.ON firması ile Ortak Girişim Sözleşmesi imzaladı. Ortaklıklarda Turcas'ın payı %30, E.ON'un payı ise %70 olacaktır.

Turcas Petrol'ün hisselerinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Turcas Elektrik Üretim A.Ş. 200 MW kurulu gücünde rüzgar santrallerini ortak olarak kurmak amacıyla Dubai merkezli Innovative En

Turcas Petrol'ün hisselerinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Turcas Elektrik Üretim A.Ş. 200 MW kurulu gücünde rüzgar santrallerini ortak olarak kurmak amacıyla Dubai merkezli Innovative Energy Group ile Niyet Mektubu imzaladı. Kurulması planlanan ortak girişim şirketi %50-50 eşit ortaklık bazında olacaktır.

22/04/2009 TURCAS'IN 31 ARALIK 2008 İTİBARİYLE FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

22/04/2009 TURCAS'IN 31 ARALIK 2008 İTİBARİYLE FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU
Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) 2008 yılı mali döneminde 49,1 milyon TL Operasyonel Kar ve 45,2 milyon TL Net Kar açıklamıştır. Operasyonel Kar ve Net Kar rakamları 2007 ile karşılaştırıldığında sırasıyla %55,3 ve %58,0 oranlarında düşmüştür. Karlılık rakamlarındaki bu düşüşün üç ana medeni mevcuttur: (1) Turcas'ın %30 iştiraki olan Shell & Turcas Petrol A.Ş.'de üçüncü çeyrekteki petrol ve petrol ürünleri fiyatlarında görülen sert inişlerden dolayı birim marjların düşmesi, (2) Turcas'ın %25 iştiraki olan SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.'nin Petkim'deki çoğunluk hisseleriyle bağlantılı olarak Petkim'in zararlarından kaynaklananan 12,5 milyon TL ile sınırlı zarar, (3) Turcas'ın dogal gaz ithalat ve toptan satış iş kolunu oluşturan %100 iştiraki Turcas Gaz'da, yıl boyunca petrol fiyatlarına bağlı gaz ithalat fiyatının yurt içindeki referans gaz satış fiyatına oranla çok yüksek kalması sonucunda, oluşan zarardır. Bu zararlara rağmen Turcas, 31 Aralık 2008 itibariyle bilançosunu kuvvetlendirmeye devam etmiş ve bilançosundaki Net Hazır Değerler 27,4 milyon TL artarak 114,9 milyon TL'ye ulaşmıştır. Turcas'ın 2007'de 523,4 milyon TL olan Toplam Varlıkları 2008'de 520,9 milyon TL olarak belirlenmiştir.
Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) 2008 12 aylık dönemde de satışlarını arttırarak Türkiye akaryakıt Benzin ve Euro (Düşük Kükürtlü) Dizel satışlarındaki liderliğini korumaya devam etmiştir. STAŞ'ın 2008'de Net Satışları 9,5 milyar TL, Opersayonel Karı 267,5 milyon TL ve Net Karı 177,1 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2007 ile karşılaştırıldığında Net Satışlar'da %26,1 oranında bir artış görülmektedir. Bu artışa rağmen Operasyonel Kar ve Net Kar'da sırasıyla %29,7 ve %48,7 oranlarında düşüşler oluşmuştur. Operasyonel Karlılık ve Net Karlılık'taki bu düşüşlerin başlıca sebebi üçüncü çeyreğin ikinci yarısında gözlemlenen petrol ve petrol ürünleri fiyatlarındaki sert düşüşler olmuştur. Petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü fiyat haraketleri satış maliyetlerini yükselterek STAŞ'ın karlılığını azaltmıştır. 31 Aralık 2008 itibariyle STAŞ'ın bilançosu büyümeye devam etmiş Toplam Varlıkları sene sonu ile karşılaştırıldığında %10,5 oranında büyüme kaydederek 2,1 milyar TL'ye ulaşmıştır. Aynı tarihte Kısa Vadeli Finansal Borçlar 509,9 milyon TL ve Hazır Nakit Değerler 30,1 milyon TL olarak belirlenmiştir.

02/09/2009 TURCAS'IN 2009 1. YARI YIL FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

02/09/2009 TURCAS'IN 2009 1. YARI YIL FİNANSAL SONUÇLARINA İLİŞKİN DUYURU

Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) birinci yarı yıl 2009 döneminde 5,8 milyon TL Operasyonel Kar ve 2,6 milyon TL Net Kar açıklamıştır. Net Kar geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 65,6 milyon TL daralma göstermiştir. Bu daralmanın başlıca nedenleri Turcas'ın %25 iştiraki olan SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.'nin sermayesinin 50 milyon TL'den 200 milyon TL'ye arttırılması sonucu Turcas'ın payına düşen 37,5 milyon TL muhasebe zararı ve Shell & Turcas Petrol A.Ş. iştirakimizin 2009 birinci yarı yıl dönemindeki kar paylaşımının 2008 aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 63,7 milyon TL'den 26,4 milyon TL'ye gerilemesinden kaynaklanmaktadır. 30 Haziran 2009 itibariyle Turcas'ın bilançosundaki Net Hazır Değerler 98,8 milyon TL ve şirketin Toplam Varlıkları 31 Aralık 2008 ile karşılaştırıldığında az da olsa bir büyüme kaydederek 521,0 milyon YTL'ye yükselmiştir.

Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) tarafından hazırlanan birinci yarı yıl 2009 Konsolide Mali Tablolarına dayanarak alınan bilgilere göre STAŞ ekonomik krizin son derece ağır yaşandığı bu zorlu dönemde de benzin ve düşük kükürtlü motorinlerdeki pazar liderliğini korumuş ancak kuruluş tarihinden bu yana ilk defa operasyonel karlılığında düşüşler yaşanmıştır. STAŞ'ın bu dönemde Net Satışları 3,5 milyar TL, Opersayonel Karı 124,1 milyon TL, VAFÖK 192,3 milyon TL, ve Net Kar'ı 88,2 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle Operasyonel Kar ve VAFÖK marjları %3,6 ve %5,6 olarak belirlenmiştir. VAFÖK ve Net Karlılık rakamları geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında %39,7 ve %58,5 oranlarında düşüş göstermişlerdir. Bu düşüşteki en büyük etken dünya ve Türkiye ekonomisini etkisi altına alan ekonomik krizin petrol ürünleri tüketimini azaltmış olmasıdır. 30 Haziran 2009 itibariyle STAŞ'ın bilançosundaki Toplam Varlıklar 2,1 milyar TL'ye, Kısa Vadeli Finansal Borçlar 42,4 milyon TL azalarak 467,6 milyon TL'ye ulaşmıştır. 30 Haziran 2009'da Hazır Nakit Değerler 8,2 milyon TL olarak belirlenmiştir.