Yönetim Kurulu ve CEO

 

ERDAL AKSOY

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

Erdal Aksoy, 1996 yılından beri Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Erdal Aksoy, aynı zamanda ilişkili firmalardan Aksoy Holding A.Ş., Conrad İstanbul Oteli (Yeditepe Beynelmilel Otelcilik Turizm ve Ticaret A.Ş.) ve PASHA Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı olup grup içi iştiraklerden Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir. Aksoy ayrıca TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Üyesi, TESEV’in (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı) Danışma Kurulu Üyesi ve PODEM (Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi) Kurucu Üyesi’dir. Daha önce Türk Armatörleri İşverenler Sendikası Başkanlığı ile TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Erdal Aksoy, bir dönem Anavatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nı ve Sarıyer Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmüştür. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yüksek Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak 1965 yılında mezun olan ve İngilizce bilen Erdal Aksoy, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

YILMAZ TECMEN

YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ

 

1996 yılından bu yana Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Üyesi olan Yılmaz Tecmen, 2005 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyeliği’ni yürütmektedir. Tecmen, grup içi iştiraklerden Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca grup dışı firmalardan Kalyon Oteli’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. TUGEV (Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve ICVB (İstanbul Convention and Visitors Bureau) Kurucu Üyesi olan Yılmaz Tecmen, uzun yıllar her iki kuruluşun da başkanlığını yapmıştır. Tecmen, aynı zamanda TUROB (Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) Üyesi’dir. İngilizce bilen Tecmen, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

BATU AKSOY

CEO VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ

 

Batu Aksoy, Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve 2005 yılından itibaren Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Batu Aksoy aynı zamanda grup içi iştiraklerden RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve ilişkili firmalardan Aksoy Holding A.Ş., Conrad İstanbul Bosphorus Oteli (Yeditepe Beynelmilel Otelcilik Turizm ve Ticaret A.Ş.), Aksoy Holding Gayrimenkul Yatırım Şirketleri ve Aksoy Enternasyonal Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir.

Batu Aksoy, Şili İstanbul Fahri Konsolosu, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölgesel Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu Üyesi ve Türkiye-Şili İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, 2013-2014 döneminde Başkanlığını yaptığı Enerji Ticaret Derneği’nin (ETD) Üyesi, 2006-2008 döneminde Başkanlığını yaptığı Petrol Platformu Derneği’nin (PETFORM) Üyesi, Johns Hopkins Üniversitesi (JHU) Carey Bussiness School’da Dekan’ın Danışma Konseyi Üyesi’dir. İyi derecede İngilizce bilen Batu Aksoy, Johns Hopkins Üniversitesi (Baltimore, ABD) Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1998 yılında mezun olmuştur. Batu Aksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

BANU AKSOY TARAKÇIOĞLU

İCRACI YÖNETİM KURULU ÜYESİ

 

Banu Aksoy Tarakçıoğlu, 2005 yılından bu yana Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Üyeliği’ni, 2010 yılından itibaren de Riskin Erken Saptanması Komite Üyeliği’ni yürütmektedir. 1998-2000 yılları arasında ConocoPhillips firmasında Eurasia İş Geliştirme Bölümü’nde çalışan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, grup içi iştiraklerden Shell Petrol A.Ş.’nin ve ilişkili firmalardan Aksoy Holding A.Ş., Aksoy Holding Gayrimenkul Yatırım Şirketleri, Aksoy Enternasyonal Ticaret A.Ş. ve Conrad İstanbul Oteli (Yeditepe Beynelmilel Otelcilik Turizm ve Ticaret A.Ş.)’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Petrol Platformu Derneği (PETFORM), Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Endeavor Derneği Üyesi olan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1997 yılında mezun olduktan sonra ABD’deki University of California at Berkeley’de Finans Eğitimi almıştır. İyi derecede İngilizce bilen Banu Aksoy Tarakçıoğlu, evli ve bir çocuk annesidir.

 

DR. AYŞE BOTAN BERKER

BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

 

Ayşe Botan Berker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra, ABD’deki University of Delaware’de ekonomi üzerine yüksek lisans yapmış, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine doktorasını tamamlamıştır. Berker, kariyerine 1978 yılında T.C. Merkez Bankası’nda başlamış, Ödemeler Dengesi’nden Sorumlu Müdür Yardımcılığı, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Uluslararası Kuruluşlar Müdürlüğü ve Londra Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir. 1999 yılında T.C. Merkez Bankası’ndan ayrılmadan önce, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1999 – 2012 yılları arasında Fitch Ratings İstanbul ofisinde Genel Müdür olarak görev yapan Berker, grup dışı firmalardan Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer almaktadır. Berker, kredi derecelendirme, risk değerlemesi, ödemeler dengesi, dış borç yönetimi, sermaye piyasaları, kambiyo düzenlemeleri ve AB ilişkileri konularında uzmanlaşmıştır. 2012 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Berker’in, aynı zamanda Denetim ve Riskin Erken Saptanması Komite Üyelikleri bulunmaktadır. Grup dışı firmalardan Rhea Girişim’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Berker, Bahçeşehir ve Marmara Üniversiteleri’nde finans alanında ders vermektedir.

 

MATTHEW J. BRYZA

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

 

Büyükelçi Matthew J. Bryza, Estonya merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Savunma ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde Enerji Güvenliği Programları Direktörü ve ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde Kıdemli Üye olarak görev yapmaktadır. Turcas dışında, dört özel şirketin Yönetim Kurulu’nda görev almaktadır. Bunlar: Lamor (Finlandiya merkezli dünyanın en büyük petrol sızıntısıyla mücadele şirketi); Nobel (İngiltere merkezli petrol şirketi); Aznar (Azerbaycan merkezli narsuyu üretim şirketi); ve Azmeco (Azerbaycan merkezli petrokimya şirketi)’dur. Büyükelçi Bryza, Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler eğitimi aldıktan sonra Fletcher School of Law and Diplomacy’de aynı alanda yüksek lisansını tamamlamıştır. ABD diplomatı olarak 23 yıl süren kariyerinin yarısından fazlasında Avrasya’daki büyük enerji projeleri ve bölgesel ihtilafların merkezinde çalışan Bryza, Ocak 2012 itibarıyla diplomatlık kariyerini sonlandırmıştır. Diplomat kimliğiyle son olarak Şubat 2011 ile Ocak 2012 arasında ABD’nin Azerbaycan Büyükelçiliği görevini üstlenmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığı’nda ve Beyaz Saray’da ABD Başkanı’nın ekibinde ABD’nin Güney Kafkasya, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs politikaları ile Hazar Bölgesi’ni Türkiye ve Avrupa’ya bağlayan petrol ve doğalgaz boru hatlarına ilişkin politikalarını geliştirmiş ve uygulamıştır. 2012 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Bryza, aynı zamanda Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi’dir.

 

MEHMET SAMİ

BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

 

Mehmet Sami, Pretium Kurumsal Danışmanlık İstanbul-Türkiye’nin kurucusudur. Mehmet Sami’nin kurumsal finansman ve özel sermaye danışmanlığı alanlarında 28 yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. 28 yıllık süre zarfında Finansbank, Euroturk Bank, Ata Yatırım şemsiyeleri altında ve son dönemde Deloitte Türkiye M&A ve Borçlanma Danışmanlığı Lider Ortağı ve Deloitte Küresel M&A Icra Kurulu üyesi olarak, Türkiye’de uluslararası müşteri tabanı oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Bunun yanında bir çok özelleştirmede, M&A süreçlerinde bilfiil katkı sağlamış ve Türkiye’deki büyük uluslararası girişim ortaklıklarının kurulmasına katkı sağlamıştır. 1996 yılından bugüne, bir çok özel sermaye işlemlerinin başlatılmasında ve yürütülmesinde görev almıştır (1996-1999 yılları arasında gerçekleşen tüm  işlemlerin %35’i). 2000 yılında Türkiye’deki ilk ve en büyük özel sermaye fonunun kurulmasına öncülük etmiştir. Bahsedilen fona stratejik danışmanlık yapmış ve Yatırım Komite’sinde 7 yıl boyunca hizmet vermiştir. Satın alma tarafı hizmetleri yanında 12 özel sermaye işlemlerine danışmanlık hizmeti sunmuştur. Mehmet Sami, Türkiye’de en büyük bağımsız şirketlerden biri haline gelen Ata Yatırım’ın Yatırım Bankacılığı, Araştırma ve Kurumsal İşlemler bölümlerinin kurucusudur. Ata Yatırım’da geçen 19 yılın ardından, 2012’de Deloitte Kurumsal Finansman’a geçmiş ve M&A ve Borçlanma Danışmanlığı Lider Ortak olmuş ve Deloitte Global M&A İcra Kurulu’na hizmet vermiştir. Mehmet Sami ayrıca çeşitli şirketlerde Kurumsal Yönetim standartlarının sağlanması ve yapılandırılmasında rol almış ve bağımsız yöneticilik yapmıştır.