Shell & Turcas Petrol A.Ş.

Turcas, 2005 yılında The Shell Company of Turkey Ltd. (Shell Türkiye) ile akaryakıt ve madeni yağların perakende ve ticari satışı, pazarlama ve dağıtım alanlarında bir Ortak Girişim Sözleşmesi imzalamıştır. Bunu takiben, Turcas’ın %30 hissedarı olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), 1 Temmuz 2006 tarihinde faaliyete  geçmiştir. STAŞ, Türkiye çapında sayısı 1.034'e ulaşan istasyon ağı ve 2015 yılında gerçekleştirdiği 15,4 milyar TL net satış hasılatı (ÖTV dâhil KDV hariç) ile bugün sadece sektörünün değil, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biridir. STAŞ, 2015 sonu itibarıyla benzin satışlarında %24 ve madeni yağ satışlarında %26’lık pazar payı ile liderliğini devam ettirirken, benzin ve dizel satışlarının toplamından oluşan beyaz ürünler pazarında %18'lik pay ile EPDK verilerine göre ikinci sırada yer almaktadır. Otogaz pazarında ise 2015 sonu itibarıyla %12,6'lık Pazar payı ile üçüncü sırada yer almaktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük filo yakıt yönetimi sistemi olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi’nde kayıtlı (Shell Partner Card ve euroShell dahil) 500.000 araç bulunmaktadır. STAŞ, aynı zamanda 7 milyon müşterisiyle akaryakıt sektöründe Türkiye’nin en büyük bağımsız sadakat kart programına sahiptir. Shell & Turcas Ticari Akaryakıtlar ekibi, Türkiye’de direkt ve endirekt dökme akaryakıt pazarında başarılı bir satış grafiğine sahiptir. Shell & Turcas, bayileri aracılığıyla endirekt pazarda, madencilik, betonculuk ve inşaat gibi Türkiye ekonomisine katkıda bulunan güçlü sektörlerle işbirliği yapmaktadır. Direkt pazarda ise serbest lisans sahibi firmalar ve enerji dağıtım firmaları ön plana çıkmaktadır. “Öncü Distribütör Projesi” ile kalite kontrol araçları, Shell teknoloji merkezleri ziyaretleri ve tank temizliği gibi müşteriler için katma değer sunan hizmetlerle fark yaratılması hedeflenmektedir.

 

Türkiye’de ve Dünyada Madeni Yağlar Sektörünün Lideri

Madeni yağ değişiminde akaryakıt istasyonları büyük önem taşımaktadır. Madeni yağ ve akaryakıt, birbirine bağlı iş kollarıdır. Tüketici gruplarına göre kurulan satış ve pazarlama organizasyonu, 800’den fazla direkt müşteriye, B2B–Kurumsal Satışlar, B2C–Tüketici Satışları ve INS–Distribütör kanal satışları olmak üzere üç ayrı satış kanalından ulaşmaktadır. Bu kanalların yanı sıra akaryakıt istasyonlarından da satış yapılmaktadır. Madeni yağ satışları ağırlıklı olarak otomotiv sektörü, endüstriyel satışlar ve denizcilik yağları satışlarından oluşmaktadır. Öncelikli sektörler ise otomotiv üreticileri ve satış sonrası servisleri, enerji, inşaat ve metal sektörleri, marka ve değer odaklı tüketici gruplarıdır. PETDER (Petrol Sanayi Derneği) tarafından açıklanan 2015 yılı verilerine göre madeni yağlar sektöründe lider konumunu koruyan STAŞ, toplam madeni yağ satışında üst üste dokuzuncu kez pazar lideri olmuş ve %26'lık pazar payına ulaşmıştır. Toplam madeni yağ pazarının %68’ini temsil eden PETDER üyeleri içerisinde STAŞ, 75.811 ton yıllık satış rakamı ile pazardaki en yüksek satışı gerçekleştirmiştir. STAŞ, Türkiye’de gösterdiği pazar performansını küresel ölçekte de yakalayarak örnek bir başarı modeli oluşturmuştur. Uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi Kline’ın küresel madeni yağ pazarına yönelik çalışmasında Shell, 9 yıldır “Dünyanın 1 Numaralı Madeni Yağ Tedarikçisi” seçilmektedir.

 

İhracat Yıldızı Shell & Turcas Derince Tesisleri

STAŞ’ın Derince’de sahip olduğu madeni yağ ve gres üretim tesisi, öncelikle yakın pazarlara ve daha sonra satış ağı içerisinde kalan diğer ülkelere olmak üzere, toplam 55 ülkeye ihracat yapmaktadır. Dünya tandartlarında ve üstün kalitede madeni yağ ve gres yağı üretiminin yapıldığı Derince Tesisleri, 2015 yılında gerçekleştirdiği toplam 19.771 ton ihracat hacmiyle yeni bir ihracat rekoru kırmıştır.

 

Fark Yaratan Shell & Turcas İstasyonları

STAŞ, Royal Dutch Shell tarafından global ölçekte önemli ödüllere layık görülmüştür. Dünya genelinde 65 ülke ve 16.000 Shell istasyonu arasında müşteriye sunulan hizmet ve servis kalitesi açısından en iyi uygulamaları belirlemek ve ödüllendirmek amacıyla düzenlenen “Farkı Yaratan İnsandır” programında 2015 Düzce-Kapıcı/Zafer Petrol (Türkiye Şampiyonu), 2014 yılında Antalya-Kundu istasyonu, 2013 yılında Amasya Sesa Petrol, 2012 yılında Ankara Konutkent istasyonu ‘Avrupa ve Güney Afrika Şampiyonu’ seçilmiştir.

 

Terminaller ve LPG Tesisleri

STAŞ’ın Türkiye genelinde 5 adet kendi işlettiği ve 7 adet de ortaklığı tarafından işletilen olmak üzere toplam 12 adet akaryakıt terminali bulunmaktadır. Bu terminallerde STAŞ’ın hissesine düşen kapasite 588.083 m³’tür. Ayrıca STAŞ’a ait 2 adet de LPG dolum ve depolama tesisi mevcuttur. Bu tesislerde STAŞ’a ait kapasite de 1.360 m³’tür.

 

Tesis                   Shell & Turcas’a Ait Kapasite (m3)

 

Ambarlı Ltd                                                        30.367

ATAŞ                                                               132.275

Çekisan Çekmece                                               37.820

Çekisan Antalya                                                  15.908

Çekisan İskenderun                                            18.903

Marmara Depoculuk                                          114.862

SADAŞ (Samsun Akaryakıt Dağıtım A.Ş.)               17.640

SADAŞ (Samsun Akaryakıt Dağıtım A.Ş.) Gebze     44.535

Shell Ambarlı                                                      54.135

STAŞ Körfez                                                       28.350

STAŞ Derince                                                     45.000

STAŞ Kırıkkale                                                    21.000

STAŞ Antalya                                                     27.288

Mersin LPG                                                         1.000

Dörtyol LPG                                                           360

Toplam                                                          589.443

Shell & Turcas kurumsal web sitesi için:
www.shellandturcas.com.tr