Yönetim Kurulu ve CEO

Yonetim Kurulu

ERDAL AKSOY
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Erdal Aksoy, 1996 yılından beri Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Erdal Aksoy, aynı zamanda ilişkili firmalardan Aksoy Holding A.Ş., Holding’in Gayrimenkul Yatırım ve Uluslararası Ticaret iştirakleri ile Conrad İstanbul Oteli’nin (Yeditepe Beynelmilel Otelcilik Turizm ve Ticaret A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Erdal Aksoy grup içi iştiraklerden Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir. Erdal Aksoy, TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Üyesi, PODEM (Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi) Kurucu Üyesi ve TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı) Danışma Kurulu Üyesi’dir. Daha önce Türk Armatörleri İşverenler Sendikası Başkanlığı ile TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Erdal Aksoy, bir dönem Anavatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nı ve Sarıyer Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmüştür. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Yüksek Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak 1965 yılında mezun olan ve İngilizce bilen Erdal Aksoy, evli ve iki çocuk babasıdır.

YILMAZ TECMEN
YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ

1996 yılından bu yana Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Üyesi olan Yılmaz Tecmen, 2005 yılından itibaren Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Kurumsal Yönetim Komitesi üyeliğini yürütmektedir. Tecmen, grup içi iştiraklerden Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca grup dışı firmalardan Kalyon Oteli’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Tecmen , PETDER (Petrol Sanayi Derneği)’in Yönetim Kurulu Üyesi’dir. TUGEV (Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve ICVB (İstanbul Convention and Visitors Bureau) Kurucu Üyesi olan Yılmaz Tecmen, uzun yıllar her iki kuruluşun da başkanlığını yapmıştır. Tecmen, aynı zamanda TUROB (Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) Üyesi’dir. İngilizce bilen Tecmen, evli ve üç çocuk babasıdır.

MEHMET SAMİ
BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Mehmet Sami, Pretium Kurumsal Danışmanlık İstanbul-Türkiye’nin kurucusudur. Mehmet Sami’nin kurumsal finansman ve özel sermaye danışmanlığı alanlarında 28 yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. 28 yıllık süre zarfında Finansbank, Euroturk Bank, Ata Yatırım şemsiyeleri altında ve son dönemde Deloitte Türkiye M&A ve Borçlanma Danışmanlığı Lider Ortağı ve Deloitte Küresel M&A İcra Kurulu üyesi olarak, Türkiye’de uluslararası müşteri tabanı oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Bunun yanında birçok özelleştirmede, M&A süreçlerinde bilfiil katkı sağlamış ve Türkiye’deki büyük uluslararası girişim ortaklıklarının kurulmasına katkı sağlamıştır. 1996 yılından bugüne, birçok özel sermaye işlemlerinin başlatılmasında ve yürütülmesinde görev almıştır (1996-1999 yılları arasında gerçekleşen tüm işlemlerin %35’i). 2000 yılında Türkiye’deki ilk ve en büyük özel sermaye fonunun kurulmasına öncülük etmiştir. Bahsedilen fona stratejik danışmanlık yapmış ve Yatırım Komitesi’nde 7 yıl boyunca hizmet vermiştir. Satın alma tarafı hizmetleri yanında 12 özel sermaye işlemlerine danışmanlık hizmeti sunmuştur. Mehmet Sami, Türkiye’de en büyük bağımsız şirketlerden biri haline gelen Ata Yatırım’ın Yatırım Bankacılığı, Araştırma ve Kurumsal İşlemler bölümlerinin kurucusudur. Ata Yatırım’da geçen 19 yılın ardından, 2012’de Deloitte Kurumsal Finansman’a geçmiş ve M&A ve Borçlanma Danışmanlığı Lider Ortak olmuş ve Deloitte Global M&A İcra Kurulu’na hizmet vermiştir. Mehmet Sami ayrıca çeşitli şirketlerde Kurumsal Yönetim standartlarının sağlanması ve yapılandırılmasında rol almış ve bağımsız yöneticilik yapmıştır. Mehmet Sami, Mayıs 2016’dan bu yana Turcas Petrol A.Ş.’de Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanlığı ve Denetim Komitesi Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

MATTHEW J. BRYZA
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Büyükelçi Matthew J. Bryza, Estonya merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Savunma ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde Enerji Güvenliği Programları Direktörü ve ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde Kıdemli Üye olarak görev yapmaktadır. Turcas dışında, dört özel şirketin Yönetim Kurulu’nda görev almaktadır. Bunlar: Lamor (Finlandiya merkezli dünyanın en büyük petrol sızıntısıyla mücadele şirketi); Nobel (İngiltere merkezli petrol şirketi); Aznar (Azerbaycan merkezli narsuyu üretim şirketi); ve Azmeco (Azerbaycan merkezli petrokimya şirketi)’dur. Büyükelçi Bryza, Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler eğitimi aldıktan sonra Fletcher School of Law and Diplomacy’de aynı alanda yüksek lisansını tamamlamıştır. ABD diplomatı olarak 23 yıl süren kariyerinin yarısından fazlasında Avrasya’daki büyük enerji projeleri ve bölgesel ihtilafların merkezinde çalışan Bryza, Ocak 2012 itibarıyla diplomatlık kariyerini sonlandırmıştır. Diplomat kimliğiyle son olarak Şubat 2011 ile Ocak 2012 arasında ABD’nin Azerbaycan Büyükelçiliği görevini üstlenmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığı’nda ve Beyaz Saray’da ABD Başkanı’nın ekibinde ABD’nin Güney Kafkasya, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs politikaları ile Hazar Bölgesi’ni Türkiye ve Avrupa’ya bağlayan petrol ve doğalgaz boru hatlarına ilişkin politikalarını geliştirmiş ve uygulamıştır. 2012 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Bryza, aynı zamanda Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi’dir.

DR. AYŞE BOTAN BERKER
BAĞIMSIZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Ayşe Botan Berker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra, ABD’deki University of Delaware’de ekonomi üzerine yüksek lisans yapmış, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine doktorasını tamamlamıştır. Berker, kariyerine 1978 yılında T.C. Merkez Bankası’nda başlamış, Ödemeler Dengesi’nden Sorumlu Müdür Yardımcılığı, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Uluslararası Kuruluşlar Müdürlüğü ve Londra Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir. 1999 yılında T.C. Merkez Bankası’ndan ayrılmadan önce, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1999 – 2012 yılları arasında Fitch Ratings İstanbul ofisinde Genel Müdür olarak görev yapan Berker, grup dışı firmalardan Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer almaktadır. Berker, kredi derecelendirme, risk değerlemesi, ödemeler dengesi, dış borç yönetimi, sermaye piyasaları, kambiyo düzenlemeleri ve AB ilişkileri konularında uzmanlaşmıştır. 2012 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Berker’in, aynı zamanda Denetim ve Riskin Erken Saptanması Komite Üyelikleri bulunmaktadır. Grup dışı firmalardan Rhea Girişim’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Berker, Bahçeşehir ve Marmara Üniversiteleri’nde finans alanında ders vermektedir.

BANU AKSOY TARAKÇIOĞLU
İCRACI YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Banu Aksoy Tarakçıoğlu, 2005 yılından bu yana Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Üyeliği’ni, ayrıca 2010 yılından itibaren Riskin Erken Saptanması Komite Üyeliği’ni de yürütmektedir. 1998-2000 yılları arasında ConocoPhillips firmasında Eurasia İş Geliştirme Bölümü’nde çalışan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, grup içi iştiraklerden Shell Petrol A.Ş.’nin ve ilişkili firmalardan Aksoy Holding A.Ş., Aksoy Holding Gayrimenkul Yatırım Şirketleri, Aksoy Enternasyonal Ticaret A.Ş. ve Conrad İstanbul Oteli (Yeditepe Beynelmilel Otelcilik Turizm ve Ticaret A.Ş.)’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Petrol Platformu Derneği (PETFORM), Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Endeavor Derneği Üyesi olan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1997 yılında mezun olduktan sonra ABD’deki University of California at Berkeley’de Finans Eğitimi almıştır. İyi derecede İngilizce bilen Banu Aksoy Tarakçıoğlu, evli ve bir çocuk annesidir.

S. BATU AKSOY
CEO VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Batu Aksoy, petrol ve enerji sektörü odaklı bir yatırım şirketi olan Turcas Petrol A.Ş. (BİST:TRCAS) ve bağlı ortaklıklarının İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Turcas’ın başlıca iştirakleri arasında Shell & Turcas Petrol A.Ş. ve RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. bulunmaktadır. Batu Aksoy, aynı zamanda, petrol-enerjinin yanı sıra turizm-gayrimenkul, uluslararası ticaret ve bankacılık sektörlerinde iştirakleri bulunan Aksoy Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir. Batu Aksoy, Şili İstanbul Fahri Konsolosu, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yedek Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Enerji İş Konseyi Başkan Vekili, 2013-2014 döneminde Başkanlığını yaptığı Enerji Ticaret Derneği’nin (ETD) Üyesi, 2006-2008 döneminde Başkanlığını yaptığı Petrol Platformu Derneği’nin (PETFORM) Üyesi ve Johns Hopkins Üniversitesi (JHU) Carey Bussiness School’da Dekan’ın Danışma Konseyi Üyesi’dir. 1977 yılında doğan Batu Aksoy evli ve bir erkek çocuk sahibidir. Çok iyi derecede İngilizce bilen Aksoy, Johns Hopkins Üniversitesi (Baltimore, ABD) Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1998 yılında mezun olmuştur.